Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проблеми со концентрација

Go down 
+2
Big Sister
Daki
6 posters
АвторПорака
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty24.09.08 14:52

Se raboti za 10 godisno devojce. Devojceto e vo red znaci nema nekoi precki vo razvojot, no ima problemi so koncentracijata i analogno na toa poslabo pomni. Pomni raboti koi samo nea ja interesiraat, (vo sustina nepotrebni raboti).Dali nekoja od vas imala slicno iskustvo ili pak slusnala za nesto slicno.Dokolku znaete nekoj lek na prirodna baza po moznost, bidejki e mala za da zima lekarstva ve molam kazete mi. A da dobro bi mi doslo i da mi kazete nekoi vezbi za koncentracija, jas znam nekoi, no sepak ne bi bilo loso da mi kazete i vie. Odnapred vi blagodaram.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty24.09.08 14:57

kolku sto imam citano vakvi problemi nastanuvaat kaj hiperaktivni deca. obicno toa se resava so vezbi i treninzi.
no ne bi sakala da tvrdam deka toa e toa. podobro konsultiraj se so nekoe strucno lice.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty24.09.08 15:03

Omega 3,6 i 9 neka probaat slobodno ...znaci ne posebno ,tuku se vo edno site tri
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty24.09.08 15:06

Da Ane postoese hiperaktivnost kaj detevo, no se smiri ne e tolku izrazena hiperaktivnosta sega.Nosena e kaj strucni lica i site kazuvaat deka e vo red i deka mozebi e genetski i so tek na vreme deka ke se sredi.E sega majkata na detevo e ocajna, vejke 10 godini e, a ne moze da se skoncentrira da nauci lekcija, isto i koga raskazuva maksimalno e dekoncentrirana. Sega toa i e vo pamet na zenava nesto so vezbi da proba da ja skoncentrira.

Lana напиша:
Omega 3,6 i 9 neka probaat slobodno ...znaci ne posebno ,tuku se vo edno site tri
Fala Lana
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty24.09.08 15:08

se slozuvam so Lana okolu Omega m.kiselini. No Daki ne davas nekoi podetalni informacii kako se manifestira toa "ne pomnenje" kaj devojceto?
Velis deka pomni samo nevazni raboti - koj odlucil sto e vazno a sto ne? Dali navistina postoi problem ili roditelite samo mislat deka e problem vo prasanje?
Vo sekoj slucaj Omegata nema da i nasteti moze samo da pomogne. BBC ima fin dokumentarec za toa kako kaj hiperaktivnite deca i onie koi patat od ADHD Omega 3, 6 i 9 pomagaat.

Vo sekoj slucaj jas bi se konsultirala so detski psiholog pred da postavam bilo kakva dijagnoza i da prevzemam bilo sto na svoja raka.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty24.09.08 15:18

Vaka znaci koga vi kazav pomni samo toa sto ja interesira toa e vo smisla koj kako e oblecen, kakva boja lak ima na nokitite, ili kaj bila sto videla isto taka muabeti sto pravat vozrasnite, a taa slusnala, vo glavno gi pomni tie raboti.A primer za vo uciliste tablicata ja znaese vo juni a vo septemvri vejke ja zaboravila ili lekcija koga uci isto i treba mnogu da se skoncentrira, duri i voopsto ne se koncentrira.Ja cita lekcijata 10 ili povejke pati i posle skoro nisto ne pomni od toa sto procitala.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty01.10.08 21:58

Vo London rabotev vo familija vo koja na decata im pomagav da napisat domasna.Najmaloto imase 7 godini i imase problem so koncentracija . Navistina besehiperaktivno, vo kolku i da legnese navecer, stanuvase rano nautro , ako nikoj ne i pravese muabet taa zamisluvase deka telefonira i si pravese drami. Se e vo red so devojceto , samo koncentracijata . Majkata na devojceto e psihijatar so doktorat od Sorbona -Paris,taa samata go otkrila problemot od porano a i ucilisteto i ukazalo na toa.Po nekolku terapii otkrija deka del od problemot e i vo vidot na devojceto ,ne gi gleda bukvite bas najdobro od blisku pa si gi kazuva i pomni po svoe , zedoa ocila, i prodolzija so psihijatriski tretmani koi se sostoeja vo igri so slagalki,peenje ,krienje predmeti koi samata treba da gi skrie a potoa da gi pronajde i.t.n. Majkata mi kazuvase deka e najvazno koga edno dete ima problem od takva priroda da ne mu se ukazuva na toa, logicno e ke bide povoznemireno, ke misli deka ne e kako drugite i toa moze da dovede do depresija . Ne znam dali sega ima podobruvanje, ako slusnam vesti ke pisam na ovaa stranica , mozebi ke bide od pomos.Inaku i jas samata doziveav problemi so koncentracija , rezultat na stres i pregolema zagrizenost,Piev Bilobil forte, se preporacuva i Duovit Memo ,go ima i za deca i vozrasni , sepak najdobro e da se konsultira so strucno lice . Vo Neuromedika -Skopje se mnogu dobri za toa . Ja preporacuvam Dr. Spirkoska .
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty01.10.08 23:09

Даки можеби несака да учи....како тоа памти кој каков лак имал на ноктите, па тоа јас неможам да запамтам, значи паамти тоа што ја интересира??
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty03.10.08 16:18

Emi напиша:
Даки можеби несака да учи....како тоа памти кој каков лак имал на ноктите, па тоа јас неможам да запамтам, значи паамти тоа што ја интересира??
Da bas taka pamti toa sto nea ja interesira. Zenski mnogu vi blagodaram za sovetite. A da i bas da vi kazam majkata gi kupi Omega 3 6 i 9.Gi najde site vo edno, bas i na opakovkata pisuva Omega 3,6 i 9 na Natural Wealth se i devojcevo gi pie. Ke vidime kakvi ke bidat rezulatatite. Uste ednas mnogu vi blagodaram i ke ve izvestam bas kako ke napreduva devojcevo. Проблеми со концентрација 295931 za site vas
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проблеми со концентрација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблеми со концентрација   Проблеми со концентрација Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проблеми со концентрација
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: