Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали им давате зимница на вашите деца?

Go down 
+21
delfin76
kavadarcanka
Pipolino
BiljanaM
Bela
macush
Mama Ane
mirecv
Sandra_Anja
Kinky
Anika
avanturistka
Simona's mom
Svetlana
georgina
Emi
Emilija
biljanag
Ilince
mamalina
sonjamfk
25 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty26.01.09 15:22

Ne im davam nisto od zimnica sto ima konzervansi,zatoa sto se alergicni i vednas se iznafrluvaat,a ajvar im davam,go obozavaat.Samo gledam da ne bide cesto zatoa sto vo nego nema nisto korisno.
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28352
Registration date : 2008-11-28

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty26.01.09 15:24

Ne planiram da i dadam do tri godinki, moze da proba dogodina, ama samo da proba. Ima vreme cel zivot e pred nea nema zasto da ja brzam.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty26.01.09 15:31

bas ke ja pobaram i knigata koja ja kupiv od nego i ke napisam i eden kup drugi korisni soveti baz za majki koi imaat pomali decinja ,Anika nemoj da si stavas na srce i ako nekogas i proba nesto od zimnica edno kose kolku da ne i e vo misla,sepak e dete,ova bas vazi za decina a poznavam takvi koi kao demek zelencuk jade moevo dete uhuhuhu,i mu ja stava cinijata so tursija pred nego uste rakiicka fali Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 1:50

Да, и јас имам гледано на телевизија еден нутриционист збореше за туршија и зимниците воопшто, дека туршијата не е многу убаво да ја јадат и возрасни поради сите тие работи што се ставаат внатре,и дека пред секое јадење мора убаво да се измие се, а потоа да се конзумира, а на мали дечиња до три години да не им се дава.Ајвар намачкан само едно парче (леб) да им се дава ако јадат, мене ајварот ми е многу слаток ама нема ништо витаминско во него
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 8:55

ako e stetno, togas zasto im davaat vo gradinka. eve vcera imaa ajvarce so sirence.jas ne mu davav na marko i me zacudi koga neguvatelkata mi kaza deka slatko si izel se.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 8:56

jas sum mu dala ajvar , ama ne go saka taka da ne jade a od tursija nisto ne saka da proba
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 14:01

sonjamfk напиша:
ako e stetno, togas zasto im davaat vo gradinka. eve vcera imaa ajvarce so sirence.jas ne mu davav na marko i me zacudi koga neguvatelkata mi kaza deka slatko si izel se.
Ајварот или другите нему слични зимници немаат штета по самиот организам на детето,него немаат ништо корисно во нив ,само масло и пиперка пржена????конкретно за туршијата кажав дека е штетна,и нормално дека е со толку сол есенции,конзерванси,сето тоа апсорбирано во зеленчукот како може да не е штетно за детенце?лично јас од туршија имам страшни киселини во желудник, а тек желудниче на детенце кое неможе да свари потешка храна а не пак киселини!
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 14:13

Ќерка ми не е многу по зимниците а и ние со мм така да џабе правам кога не јадеме, а и во градинка не јадела многу, избегавам ајвар да и давам често и онака нема витамини во него а не го ни сака многу
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 14:15

Јана порано обожаваше џус од домати, оној во шишиња. Не знам зошто престана да го пие...баш ми е криво...
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 14:21

jas kako pomal sin mi so sila go terav da proba ajvarce na lebce
ama nikako da se nauci
a ni sega ne konzumira nisto od zimnici a ni od zelencuk svez
e so toa imam problem
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 14:32

mirecv i samata kako da znaev za ova sto go pisa pa ne i davam na mila (jas licno osven kiseli krastavicki nejadam tursija)navistina ajvarot preprzen(nikakvi vitamini)a pak kiselata tursija se e eksencija........a i ne sme za zalenje jademe zelencuk i ovosje i toa vo golemi kolicini.a koga ke vidam deka nekoj i tutka so sila a be kosa mi se kreva i samo me "ogovaraat" demek se po recepta sum ja hranela ....kako na nivnite deca nisto ne im bilo sto jadele tursija ....ccccccc (koj kako saka za sebe ,jas ne se mesam)ne vikam neka kasne nesto ali gledam kolku mozam da i vnesam navika za zdrava ishrana(sto fala bogu mi uspeva do sega).
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty27.03.09 14:38

da se nadopolnam deka mozda i poubavo sto ne jade vakvi raboti
bidejki citajki tuka na forumov svativ deka poveke e stetno od korisno
ama imam problem sto nemozam da go naucam da jade svez zelencuk i ovosje kako sto kazav prethodno
pa nadopolnuvame vestacki so lavcinjata od calivita
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty06.08.09 10:28

Nisto korisno nema vo niedna zimnica!!!! Nitu eden vitamin! A ke se utepame od rabota za da go napravime ajvarot, ili lutenica ili bilo sto drugo od zimnica. So mm se dogovorivme takvi raboti da ne pravime, a ako sakame povremeno da jademe ke kupime od market, veke se naoga i domasno prigotven. A na dete ne bi dala.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty31.08.09 23:04

Nikola od zimnica jade znaci sekakov vid na kompot ama omileni mu se kiselite od visni i drenki.Saka i kiseli krastavicki i cveklo.A eve denes prvpat proba blaga lutika(patlidzani i piper) so lepce rucase.

Inaku imam primeteno koga gi jade kompotite od visna i drenki mi kaka zeleno.A od sto neznam siguro nesto od meseto mu e deka kiselo a tie nemaat nekoj si zeludnik i zatoa.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 8:14

Јас пред некој ден направив слатко од смокви и двајцата јадеа. На малиот првпат му давам слатко и супер го прифати. Компоти јадат пијат се дават, направен од секаков вид на овошје. Е многу сакаат краставички кисели, инаку ајвари лутеници не јадат и не им давам Smile
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 10:15

me potseti mama ane, za smokvite. mm imase kupeno slatko od smokvi ama zeleni, inaku e lud po smokvi i mu vika na marko, sakas, a marko vika daj mi maslinka.se iznasmeavme koga ja proba mesto soleno , blago.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 13:12

mirecv напиша:
Dodeka bev bremena imse edno predavanje od dr od srbija nutricionist,iredovno odev 3 mes konkretno bese za ishrana na decinja do 5 god i trudnici,mi ostana vo sekavanje bas ova prasanje dali da se dava zimnica ?objasnuvase deka nikako na deca do 3 god tursija da ne se dava bidejki ima premnogu sol, asencija i cel zelencuk seto toa go apsorbira i kako takov e steten za bubrezite koi seuste ne se razraboteni kako kaj vozrasen covek i isto i za crevcata ,imase konkretni sliki od med. istrazuvanja kaj dete od 1 godinka koe redovno jade tursija crevcata bea tolku istanceni sto za tazlika od kaj drugo dete bea pod mikroskop zgolemeni kako mrezicka,jas ne mu davam seuste bilo sto od zimnica osven kompot na moite ,podobro 3 pati nedelno ovoj period neka kasnat svezo barem se se naoga na pazarot odosto da gi trujam so nesto stetno za niv

Oва треба да го испринтам и флаери да изналепам низ цела куќа а и на широко. Уште сега сите разгракани стави , парави , дете ќе треба да ручка зимоска ! ех , сирот мм не може сега ништо раат да си касне, жив пример за упропастени врева и желудник од што мал јадел се , кога запнала свеки , жив патлиџан ќе си топело со лепче зимоска ,, ај разбирам не знаеле порано -таков животот им бил барем нив во изолација -ама зошто сега не сфаќа дека НЕ и готово .
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 13:21

Кога ние јадеме туршија , оти обожаваме моркови, карфиол, брокула , црвени пиперки -Ги мијам и мијам , ги перам под млаз вода , а потоа стојат во вода која ја истурам и тогаќ ги јадеме - и има голема разлика -секако попримиле нешто ама едвај се приметува да се солени или кисели .И мм нема проблем тогаш-
Дали може да детето така да му дадам ова што набројав погоре -нема да ставма киселини, вода и сол само малку колку да стои -
Во компот и зрнце лимонтус не ставив само малку кафеав шеќер-една голема лаж. на цела тегла , па ете супер е си стои -не се расипува.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 14:06

Ves MIslam deka ako ne stavate nikakvi konzervansi ke mozes da mu davas a inaku i jas vo kompot ne stavam limontus pa i ne sum slusnala deka se stava.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 23:18

Лимонтус во компот, густ сок, секаков сок-обавезно ставаат свекрва ми , мајак ми , сите роднинки -постари домаќинки , а и младиве мајки што ги знам .
И верувајте не водам разговори околу исхрана со пријателки, другарки оти сите се со оној став Что ни фали нам, што ни фали на децава што јадат и.т.н.
За нашето дете одлучуваме јас и мм , и тој многу внимава и сака да воведуваме се со ред , но се плашам дека свекрва ми ќе му дава зимница -дефинитивно , а таа става многу сол, есенција, оцет, во скоро се . И кога и да е детето кај нив в кујна таа му брцнува уште сега да топнело , да лизнело , и постојано зборам за тоа , не и не и не , и објаснувам детално се зошто не , ама секојпат вели е едно трошче , и така ...
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty01.09.09 23:36

ahhhh Ves, ne se sekiraj tolku, pa koga nemozes da i dokazes sto ti ostanuva :(
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty03.09.09 15:12

Вес, арно вика Еми,не си ставај толку на срце ако касни едно ќоше колку за проба,неможеш да имаш контрола над детенцето кога дел од времето поминува и со бабите- неразбрани Smile (извини за изразот на шала го кажувам)Ех колку сум се нервирала.....,, чекај да му дадам од ова греотка е виде во фрижидерот,дете е да не му е форес.........а тоа сирото појма нема што е Smile
Туршијата е стварно мноогу штетна ако се конзумира често,јас напишав дека со свои очи гледав детенце од 13-14 месеци,мајката во тањирче и сецка кисели краставички,домат туршија, дирекно од буренце во тањирот sokiran ,и онака опуштено ми вели, ууу од 7 месеци како си јаде туршија со гоолем апетит,истото и го кажував 100 пати дека не е убаво да јаде многу е малечко......одговорот се знае...ами, порано дека лугето јаделе се па живееле по 100 години silent
А доколку секојдневно му тупа храна која не е за него,имаш потполно право за реагирање,па кој колку сака нека се лути Smile
Инаку за тоа што го напиша за измиената туршија,кога моите ке побараат, сепак живи луѓе сме сакаат да каснат,и јас ја оставам под млаз вода убаво да се измие и да покисни во вода да го испушти киселото и соленото,па така им давам да каснат иако е мноогу ретко,конкретно кога правам таратурче со павлака и краставички кисели ,бидејќи ептен ми јадат обавезно ги киснам,ми се случило и на гости кога има послужено туршија обавезно бараат да им се измие Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty24.09.09 8:52

Вчера една комшика на малиов му дала ајвар 1 кришка, детево побудале: Сакам уштеее Smile Првпат проба и ептен му се заслади Smile
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty24.09.09 9:22

marko go proba ajvarot, ama ne mu se bendisa bas. super barem nema da si ima problemi barem za nego . problem mi e sto bara kecap, i toa dosta go saka, a jas mu go krijam da ne go gleda . luta piperka vika svekrvata uci go da jade, a jas i vikam, dete so neponi tri godini da jade luta piperka! ima vreme koga da jade.e toa e problemot so starite. se macis da go naucis da ajde zdrava hrana , a tie gledaat sto poveke da go naucat na nezdrava.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty24.09.09 9:41

Ja seuste ne sum mu dala. Ne znam zimovo kako ke bide nas ke ne gleda a on e vecno gladen:))), mozebi i ke proba ama sekako ne bi mu go stavila sekojdnevno na meni. Tursii i drugi zakiseleni raboti ni na kraj pamet ne.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали им давате зимница на вашите деца?   Дали им давате зимница на вашите деца? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали им давате зимница на вашите деца?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: