Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 деветолетка- да или не?

Go down 
+22
KATIC
daniela dimoska
рипче
Lazarus the Priest
Emilija
sonja28
Emi
Girl*****
avanturistka
sonja colakova
Kikic
sashka26
sonjamfk
Big Sister
vecki
ZeleniCka
georgina
beti 24
baby24
Lana
Daki
biljanag
26 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Lazarus the Priest
Почетник
Почетник
Lazarus the Priest


Male
Број на мислења : 2
Age : 48
Локација : Куманово
Расположение : одлично
Поени : 28345
Registration date : 2008-11-10

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: како по математика?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty11.11.08 2:44

georgina напиша:
Не знам мојата ќерка уштеучи да пишува така да нема домашни по англиски јазик. а тоа по математика не ми е баш јасно. Како вие родителите ќе им зададете задачи , треба да ги измислете или како?

Е тоа и мене ме интересира! Значи родителите треба да смислуваат задачи и потоа дечињата да ги решаваат , а се со цел да извежбаат математика. Значи тие задачи се одделени од домашната работа и друго!
А домашните задачи и сето што оди со тоа е сосема друга тематика - пренатрупување!
Да се вратам на претходното - тие вежбанки учителот ги прегледува секој петок - што ме спречува мене или некој друг родител , да ги напишам задачите а потоа да издиктирам резултатот??
Мислењето мое е дека учителите се помалку мрзеливи , и сега ние треба да ја вршиме нивната работа.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty11.11.08 10:12

Ама како може родител кој што не е математичар да измисли задачи по математика .За кое одделение зборуваш?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty11.11.08 10:34

мислам дека зборува за трето оделение, глупост е родител да смислува задача
Вратете се на почетокот Go down
рипче
Почетник
Почетник
рипче


Female
Број на мислења : 60
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28312
Registration date : 2008-11-17

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty17.11.08 1:05

И двете мои деца ги "фати" деветолетката. Ќерка ми е сега прваче, од градинка веднаш во клупа, сметав дека е мала за од одма да е прваче, ама па кога гледам што учат па и не е така обемно-тетратки немаат, значи само цртаат и низ игра ги изучуваат буквите и бројките.
Е кај син ми веќе се јави проблем. Тој од прво сега е третто одделение, материјалот е обемен прмногу за нивните мозочиња се' да впијат, иако е целодневна ние барем два дена работиме и дома после училиште. Највеќе се бунат сите дечиња околу изучувањето на латиницата поради тоа што паралелно учат и англиски и англиското писмо.
Деветолеткава ја избрзаа највеќе за нив, јас незнам зашто не си продолжија нормално, оваа година да беа второ и се натаму по ред.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty17.11.08 1:39

Kako bilo glupavo roditel da izmisluva zadaci? Pa toa ne se slozeno matematicki zadaci, tuku osnovni, polesni (ako zboruvame do 4 oddelenie) koi sekoj roditel treba da mu gi zadava na deteto i dokolku nema nekakva "obvrska" od ucitelot.

Ne znam sto bi vi pretstavuvalo takov problem da vezbate so decata t.e. da im davate zadaci da vezbaat?


Za kursevite po angliski sum so mislenje deka roditelot treba da proceni dali ucitelot e dovolno OK i soodveten za deteto da nauci ubavo. Ako ne cini ucitelot, togas treba da se odi na dopolnitelni casovi. A ako e sosema vo red togas mislam nema potreba da se plaka, koga se ima besplatno obrazovarnie Wink
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty28.03.09 9:43

Sakamda prasam nesto,mozebi trebase nova tema da otvoram dali segade vo ucilistata vo mkd ima edna ucitelka za prvo pa posle od vtoro do petto.Sega od septemvri treba da trgnime vo devetoletka i me intersira i ako ima nekoja majka od pp,znam deka ima so deca so veke odat pa da mi kazi kako e?
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty28.03.09 11:23

lele ova deka treba roditelite da izmisluvaat zadaci e cista glupost. pa zarem na nastavnicite ne im e toa zadacata? znaci i roditelot treba da sedi da go uci toa sto go uci deteto pa da izmisluva zadaci. jas mislam deka ova so devettoletkata, za decata e dobra rabota zatoa sto se naviknuvaat na obvrski uste od mali. ne izucuvaat teski materii na 5 godini tuku ucat preku igri. prepisuvanjeto poveke pati na edna ista pesnicka kako sto procitav pogore, e za da naucat da pisuvaat angliski jazik, ama ova ponekogas moze da e dosadno ako pesnickata e pogolema pa da se dobie kontraefekt. imam citano deka poveke drzavi seimaat otkazano od devettoletka poradi golemi trosoci na budzetot.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty28.03.09 16:35

katic me interesira zosto da se otkazat koi trosoci koga samo zabavisteto sega e prvo nema nekoja razlika i postaroto devojce koga bese zabavace togas gi vikaa probna nulta go ucea istiot materijal sto go uci sega kristina vo prvo samo togas nemaa knigi imase samo ucitelkata a sega ima sekoe dete .
Daniela vo naseto uciliste do lani bese edna nastavnicka vo prvo (zabavace)a druga od 2 do 5 e sega gledam deka edna nastavnicka si prodolzila da si go vodi klasot ,a i od drugi slusnav deka e mozno da bide za site taka sto mislam deka e najpravilno
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty28.03.09 16:44

I jas mislam deka e super 9 to letka barem decata ke imaat 13 godini skolo sose sredno i sekade vo svetoto ke im bide priznato! Imam mnogu sto pocnale od mali da odat vo skolo i nisto strasno 6 godini se taman spored mene!
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty28.03.09 17:11

Прво не се согласував со деветолетка ама сега сум за.Многу сум задоволна од наставничката на ќерка ми и програмата по која учат.Па наместо да седат дома и слушаат маалски муабети нека учат барем нешто корисно.
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28188
Registration date : 2009-02-04

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty30.03.09 1:51

daniela dimoska напиша:
Sakamda prasam nesto,mozebi trebase nova tema da otvoram dali segade vo ucilistata vo mkd ima edna ucitelka za prvo pa posle od vtoro do petto.Sega od septemvri treba da trgnime vo devetoletka i me intersira i ako ima nekoja majka od pp,znam deka ima so deca so veke odat pa da mi kazi kako e?
Даниела мојот син е второ одделение во деветолетка.Лани во прво го учеше една учителка а годинава ги зеде друга и сигурно ќе ги учи до 5одд.но тоа е поради тоа што тие што ги учат во прво немаат завршено за одделенски наставник туку за предшколска возраст па сега неможат туку така да ги испуштат од работа.Инаку во училиштево Кочо Рацин што е на рид тоа малото до четврто(петто)одд.има еден наставник кој ги учеше во прво и му го дадоа одделението да си го води до петто сигурно затоа што има завршено за одделенски наставник.Инаку мојот син оди во Кочо Рацин вцентар а твоето дете каде ќе учи?
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27952
Registration date : 2009-02-18

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty30.03.09 7:46

E pa i moeto ce uci tamu vo Koco racin vo centar .Sepak fala za informaciite istite gi razbrav i jas.[/url]
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty30.03.09 9:52

Posle se sto procitav-zakluciv:ne problemot ni do decinjata,ni do roditelite,tuku do drzavata....Ziti uslovite vo nasite ucilista....Da padnes vo nesvest od toa kolku e cisto,kolku e organizirano,kolku ni se ucitelkite motivirani(sekoja cest na isklucoci),kako e raznovidna hranata,pa kolku "malku "deca ima vo ucilnica,pa kako e organiziran prevoz.... :Oh:
Mojot sin dve god.nemozese da se navikne na skoloto.Bese iscuden,zbrkan-ama sakase da odi,zosto nie mu rekovme deka treba da si igra i da se druzi,a ako saka nesto i da nauci.MM vikase-glej ko turist odi vo skolo.
.A toa sto od 36 deca ucitelkite nestigaa ni minuta vreme da porabotat so edno dete,toa go nadopolnuvavme so ucitelka po doma...A znaete zosto-na kraj od prvo polugodie na prvo odd.Sergej neznaese ni edna bukva!!!!Puknav od maka zosto sekoj den odev i prasuvav kako detetnceto.Mene drugo, povrzano so ovoj primer ne mi e jasno-zosto vospitackite na koi rabotno vreme im e 8 casa-rabotat po 4 casa?Koj im go dava toa pravo...Koga bi doagjale dvete vo celodnevna nastava,togas ke imaat vreme za site 36 deca...
I posledno,barem kaj ovaa tema-osmoletka,devetoletka,da za stranski jazik,moze i dva,ubavo e da se znae,no kategoricno sum protiv veronauka.Nie doma naseto dete go vospituvame deka treba da ja pocituva svojata vera,no i verata na site drugi decinja vo svetot.Zosto toa da go uci i vo skolo...On e katolik,treba sam da sedi vo klupa dodeka drugarcinjata se na pravoslaven cas...Ne definitivno sum protiv... Pa makar toa bilo i istorija na religija.:c,c,c:
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





деветолетка- да или не? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: деветолетка- да или не?   деветолетка- да или не? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
деветолетка- да или не?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: