Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Рецепти за соковник

Go down 
4 posters
АвторПорака
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29836
Registration date : 2008-08-29

Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty22.09.08 16:02

Dragi moi vidov vo temata "Razno" deka dosta od nas imaat ubav sokovnik doma pa mi se cini deka edna nova tema za razmena na recepti za vkusni sokcinja ke bide dobra ideja.
Eve jas prva ke vi napisam sto jas obozavam da miksam.


Tropski Zajak

1 Pogolem ananas
1kg Morkovi
- po vkus malku kokosovo mleko

Go secam anansot po dolzina i go pustam niz sokovnikot. Morkovite gi cistam i celi gi dzusam. Gi mesam dvata soka i im dodavam sok od 1 limon.
Vo frizider stoi do 3 dena a vo zavisnost od ananasot se dobiva do 1l sok.
Se stavam vo plasticno sise od 1.5l i doturam voda dodek ne mi dojde slatko po vkus (anansot e dosta sladok a i morkovite znat da bidat slatki pa vodata fino go ublazuva)
Sokot e dobar za prodotovka za letnite odmori, ja podgotvuva kozata za soncanje a vusot na ananasot ve rpenesuva na tropskite plazi.



Crvena Twigi

3 golemi zreli domati
1/2 krastavica
1l sol

Na domatite gi mijam i im gi vadam pupkite (ona zelenoto vo sredina Smile ) potoa celi sose luspata gi stavam vo sokovnikot. Krastavicata ja lupam (ako e domasna i znaete deka e cista ne mora da ja lupite) i ne neja ja stavam vo sokovnikot. Dodavam 1 lazicka sol i uzivam vo razladen pijalok.
Krastavicata e dobar diuretik i osobeno vo letniot period procistuva a domatot povolno poln so antioksidansi i leptin pogodno deluva na kozata i srceto i krvozilniot sistem.
Inace sokov za onie koi se na dieeta cuda pravi!!!!
Vo zavisnost od goleminata na domatite izleguva okolu 400ml do polovina l sok. Vo frizider mozeda se drzi do 2 dena (kaj mene ne se slucilo da prezivee poveke od 1 den Smile

Sarena bomba (vitaminska)

2 Portokali
2 Limoni
2 Jabolka
2 Morkova


Se gore navedeno se mie cisti i se stava vo sokovnik ( portokalite i limonite se lupat, jabolkoto se sece na parcinja). Razladen sokot stoi i do 4 dena vo frizider. Ova e prava vitaminska bomba super protiv prvite znaci na grip i nastinka osobeno sega koga ke zaladi.
Po potreba udvostrucete ili utrostrucete go kolicestvoto na plodovi posebno ako pravite za celata familija. Sokot se razreduva so voda vo razmer 1:3 - 1 mera voda na 3 sok.


Crveno Zelena kombinacija (samo za hrabri)

1kg Kivi
1/2kg bobasto ovosje (Jagodi, malini, kapini, ribizli sto ke vi se najde)

Kivito go lupime i pustame u sokovnik. Bobastoto ovosje go mieme i nego go dodavame vo sokovnikot ( moze da se koristi i smrznato bobasto ovosje bidejki vo ova vreme na godinata nema svezo) -Ako e smrznato nemojte da go odmrznuvate!.
Vo naslovot stoi "samo za hrabri" bidejki bojata na sokot e odvratna kafeavo-crveno-zelena Smile no vkusot e super!
Se razreduva so voda vo razmer 1:3 - Razladen vo frizider moze da odstoi 2-3 dena.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29462
Registration date : 2008-09-16

Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty23.10.08 3:06

dali znae nekoja od vas da mi dade recept za fruktal od praski , krusi ,jabolka .imame vkusni ovosja od nasata gradina koi ne se prskani pa sakam da si napravam domasen fruktal za deca , a i kashicki koi bi gi stavila vo teglicki za da imam prirodna hrana i da znam sto ke go hranam bebushot koga ke dojde vreme , a i za mene sekako .Ima se vo aptekite i prodavnicite , ama koga veke si imam domasno i sigurno , zosto da kupuvam nesto koe stoi vi se molam vo apteka izlozeni sokcinja i kasicki na sonce na izlozi , a na niv pisuva da se cuva na suvo i temno , na odredena temp. Duri i ja prasav nekna apotekarkata kako taka na standot sto e najizlozen na sonce cuvaat detska hrana, mnogu bese toplo, a taa a ne ok . si e , demek stom imaat pravilen rok na traenje da ne se grizime vo kakvi uslovi gi cuvaat . Eh taa nemarnost .
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29836
Registration date : 2008-08-29

Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty23.10.08 12:16

Ves, jas mozam da ti kazam deka ako imas Power uicer mozes sokot da go iscedis i da go zamrznes. Isto palpot moze da se zamrzne i da se cuva.
Malku temava ja imas utnato posto e za recepti za sokovnik a kasickite normalno se pravat vo blender Smile
No vo princip se sto e smrznato svezo bi trebalo dobro da stoi okolu 6 meseci.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29462
Registration date : 2008-09-16

Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty23.10.08 13:47

Zvezdicka fala za sovetot, bas setav po temite , posto ne najdov nisto poslicno zatoa ovde pisav kaj sokovnik Smile . ne mi odgovara da gi iscedam i zamrznam, posto bas koga ke dojde vreme da mi treba veke nema da e ok. mnogu vreme ke stoi zamrznato. Ke prosetam po forumov pa moze ke otvoram tema za kasicki i fruktal. Pozz
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29122
Registration date : 2008-08-08

Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty16.02.09 2:02

Jas vo sokovnikot miksam ama bas se.sekoj den nov vkus.Ovosje i zelencuk mesam vo razni proporcii i na kraj dodavam malku cimet.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29899
Registration date : 2008-08-26

Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty16.02.09 13:03

Jas ja pravam sharenata vitaminska bomba, i uh kolku mi e njami:)
Samo prvam pomala kolicina, sakam taze da bide, zasto vitaminot C brzo se gubi.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Рецепти за соковник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Рецепти за соковник   Рецепти за соковник Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Рецепти за соковник
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: