Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали вашето дете е во целодневна настава ?

Go down 
+5
Mama Ane
kavadarcanka
sonja colakova
georgina
Daki
9 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty11.09.08 23:40

Me interesira dali vasto detence e vo celodnevna ili klasicna nastava i sto mislite vie koja e podobra.Kako ste zadovolni i od nastavnickite. Pisete mamicki vasi mislenja se citkame.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty17.09.08 22:07

Во Неготино нема целодневна настава, па ќерка ми одеше во дневен престој во градинката, па потоа во училиште на настава. Ама многу тешко се адаптираше на дневниот престој, бидејќи беа собрани во една група дечиња со различна возраст. И после два месеци не сакаше да оди. Па си седеше дома сама наутро и попладне одеше на училиште.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty13.10.08 10:51

Ева оди во дневен престој и многу е задоволна. Не сака ни ден да пропушти. Интересно и е има дечиња од разична возраст, а и работат таму. Секој ден носи некакви цртежи, сечат, лепат, песнички учат, а тоа за прваче е супер со оглед на тоа дека програмата за првачиња и не е многу интересна ова и го исполнува денот.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:00

Кај мене ќерка ми од септември ќе оди во прво одделение сега овие денови ќе треба да ја запишам, па ме интересира од колку до колку часот трае целодневната настава иако тука слушнав во градов да не ги зимале децата од дома со кола и после пак ги враќале, мене ова не ми се верува дека постои, кај нас училиштето каде што ќе ја запишувам нема целодневна. Какво е вашето искуство од целодневната настава и дали навистина има превоз?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:04

Целодневната настава кај мојата ќерка трае од 7.30/ 8.00 до 15.00 трае наставата а до 16.00 се во училиштето. Најчесто наставничките сами си комбинираат кога работат наставна програма, кога имаат слободни активности, кога пишуваат домашна. Ги следат како се сконцентрирани во текот на денот. Кај нас нема организиран превоз. Самите родители ги носат и земаат дечињата
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:09

Па мама Ане нели се многу саати поминати на училиште ми е страв да не и се здосади во школо а колку плаќате
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:11

Eleonora e vo celodnevna nastava i veruvaj mi da moze do 18.00 bi sedela tamu
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:13

И јас мислев дека е многу саати на почетокот ама подобро да е таму со другите дечиња, отколку да ја мислам сама дома. Кажав и претходно наставата се одвива онолку часа колку е по програма за класична настава, потоа имаат слободни активности (верувај дека на ниедно дете не му е досадно кога ќе дојде овој момент Smile. По договор пишуваат и домашна. Целата организација ме потсетува како во градинка, така мене ми се чини. Имаат два оброка ужинка( по желба дали сака детето или не) и задолжителен ручек. Ручекот чини 1400 денари месечно а ужинката 500 денари. Јас сум задоволна
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:15

Значи интересно им е незнам каква им е програмата не сум информирана затоа се распрашувам
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:17

Фала ти мама Ане што ми објасна само ова превозот ми го мати есапот кога во Ск нема превоз тука пак ич не би требало да има
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:19

А далеку ви е училиштето? Јас не сум слушнала во Скопје некое училиште да има организиран превоз, незнам можеби грешам
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:21

целодневната настава нема врска со дневен престој!во дневен се деца од 1во до 4-то и обично е тешко за пишување домашни и се случува да поголемките деца ги закачкаат помалите и да им пречат во пишувањето на домашните.во целодневна настава одделението си е едното исто.и се оди организирано.значи тие не учат постојано од 7.30 до 15.30.денот им е организиран со многу друи активности.од прилика кај керка ми во 7.30 ги примаат до 8.00 имаат утринска гимнастика,од 8.15 до 8.45 се на појадок.пото аимаат настава до кај 11.00 па во 11.15 ручаат и имаат пауза до 12.30 каде имаат активен одмор,односно си цртаа слушаат музика,гледаат цртан филм(им купивме двд и тв).од 13.00 до 15.00 го утврдуваат она што го учеле сабајлето со другиот наставник,односно,во погорните одделенија пишуваат домашни.дома доагаат без книги и било какви обврски.родителот преку викенд може да си провери што децата учеле во текот на седмицата.месечно плаќаме 1.910ден


Последната промена е направена од jasmina,mina на 12.05.09 10:22. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:22

Kaj nas ke bide interesno,mm e na rabota do 16h a jas sum do 17h na rabota,ke nema koj da gi zema od celodnevna.Ke se tesam deka moze ke se smeni nesto za 3 godini.Super e sto nekoj vovel celodnevna posto taka se resava eden mnogu golem problem kaj roditelite kako nas .
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:22

Јасмина во кое училиште учи Елеонора?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:24

во Мирче Ацев учи Ане!а Марија во кое?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:24

Rozetka напиша:
Kaj nas ke bide interesno,mm e na rabota do 16h a jas sum do 17h na rabota,ke nema koj da gi zema od celodnevna.Ke se tesam deka moze ke se smeni nesto za 3 godini.Super e sto nekoj vovel celodnevna posto taka se resava eden mnogu golem problem kaj roditelite kako nas .
Розетка и кај нас имаше родители кои завршуваат подоцна на работа и нема кој да им ги земе дечињата и пола година на родителски средби се дискутираше по ова прашање. Самото училиште по иницијатива на родителите воведе дежурен наставник до 17.00 а после тоа децата да останат со обезбедувањето. Значи се згрижени, ама се е тоа индивидуално зависно од самото училиште, а може и ќе се смени нешто, зашто нели сега се ориентираме кон запад Smile
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:25

Rozetka напиша:
Kaj nas ke bide interesno,mm e na rabota do 16h a jas sum do 17h na rabota,ke nema koj da gi zema od celodnevna.Ke se tesam deka moze ke se smeni nesto za 3 godini.Super e sto nekoj vovel celodnevna posto taka se resava eden mnogu golem problem kaj roditelite kako nas .
Розетка кај нас целодневна е до 17.00 па и 17.15
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:25

jasmina,mina напиша:
во Мирче Ацев учи Ане!а Марија во кое?
Во Димо Хаџи Димов во Влае
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:28

Знаеш кај нас комплицирано е малку, градинката каде што ја носам е далеку од нас едно 20 мин пеш и си ги сака тие другарчиња е сега школото каде што ќе ја запишам нема да има ниту едно од тие дечиња ќе треба да запознава други деца а школото е преку улица на 2- 3 мин од нас а пак куќата што ја правиме е на сосема друг крај од градот и таму школото што е близу до новата куќа има дневен престој за тоа се распрашувам е сега ќе мора некое време да оди во ова училиште па после здравје кога ќе ја доправиме куќата во тоа ама сум во дилема незнам што да правам.
Незнам дали ме разбра што напишав
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:29

Димо Хаџи Димов има долгогодишно искуство со целодневната настава.Мирче Ацев оваа година стартуваше.Елеонора има млади наставници амбициозни.поготово наставничката има 28 години и одлично се снаоѓа.наставникот ми е колега од факултет.и чоекот си е ок,има ептен другарски однос со децава.ама затоа наставничката е построга
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:30

Те разбрав. И ние идевме во градинка во сосема друга населба. Не се секирај многу за тоа како таа ќе се навикне на нови дечиња. Деца се они, немаат ама баш никаков проблем со прилагодување, ќе видиш
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:33

Дај Боже да е така ама мислам за понатака кога ќе треба од едно во друго училиште сепак поголемка ќе е
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:36

a moze edno prasanje ako nekoj znae
jas kolku sto znam filip dogodina vo septemvri treba da trgne vo skolo
arno ama edna komsivka mi spomna deka imalo nekoi izmeni i deka e mozno godinava da trgne
inaku e roden na 22 mart 2004
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:37

Не тука кај нас ни рекоа до 31.01. 2004 може
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty12.05.09 10:39

Мислам дека рано му е сега Пиполино, пролонгираа до 1 месец а март е веќе трети Smile Распрашај си сепак ти убаво, да си бидеш сигурна
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали вашето дете е во целодневна настава ?   Дали вашето дете е во целодневна настава ? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали вашето дете е во целодневна настава ?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: