Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Koлку време работите со децата по часовите?

Go down 
+10
Anjuska08
Sister
sonja colakova
Svetlana
daniela
beti 24
biljanag
georgina
vecki
Daki
14 posters
АвторПорака
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty11.09.08 23:37

Dragi mamicki me interesira vaseto mislenje okolu ova moe prasanje.Kolku vie ste slobodni da rabotite doma so deteto otkako ke se vrati od uciliste? Dali ste zadovolni i od toa kolku decinjata postignuvaat da srabotat vo uciliste i slicno? Ili pak imate nekoj koj vi pomaga vop toa? Cekam vasi misleenja...........Pozzzzzz i ve citkam
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty12.09.08 0:09

najstarata kerka odi vo 3to odd i sama si gi zavrsuva domasnite od mene ostanuva samo da ja proveram a drugoto devojce e prvo odd i nemaat domasni moe mislenje e ostavigo da se potrudi sam ako ne im e jasno togas pomogneteim
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty12.09.08 22:17

Мојата ќерка е второ одделение и сега за прав пат почнува со обврски (лани немаа никакви обврски) и уште не е свесна дека треба да се учи, така да поминувам повеќе време со неа за учење. А, понатаму би требало сама да учи, бидејќи така е најдобро. Да не се научи се со мене па потоа да не знае самата да учи.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty13.09.08 12:12

Da vo pravo ste treba povejke decata da bidat samostojni.Pomos da no ne i celosno resavanje na zadacata, zasto taka samo loso ke si napravite za vasite decinja.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty13.09.08 13:31

на мене моите не ми помагале и затоа мислам дека е тоа во ред сепак јас не идам во школо туку детето и тоа треба да се потруди да научи јас моето сум го поминала
има деца кои се зависни од таа помош но мајката не доаѓа во школо за да помогне на детето значи пак останува на него а има и деца кои чекаат мајката да ја прочита и им ја раскаже во тетратка лектирата
можеби сега имаат поголем обем за учење но сепак може да му се објасни нешто нејасно но не да седам до него и да учам заедно со него
и уште нешто мислам дека треба уште од почеток да му се стави на знаење на детето дека треба да има ред во учењето имено кога ке дојде од школо да се преоблече да се измие јаде потоа да напише домашна научи а дури после тоа е слободен колку сака да игра и прави што сака
со ова не само што ке учи и пишува на светло природно а не на сијалица туку и нема да му се расипуваат очињата и ке има време за некоја дополнителна активност покасно (тренинг фудбал или кошарка на играорна англиски и сл)
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty13.09.08 13:53

јас како наставничка по професија можам да ви кажам дека со децата треба да се работи многу, да му покажувате ако не му е јасно тој да пишува и учи а вие да контролирате а не да учите место него или пак нешто што ме многу нервира кога од дома мајката или таткото ќе ги нацрта цртежите, па таму не се оценува убавина на цртежот него тоа дека детето се потрудило и ја знае целта на цртежот како и тоа што треба да нацрта
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty14.09.08 16:10

Ангел сега е трето одд.класично значи не деветтолетка му помагам во учењето ,а домашните повеќето ги пишува сам ако не му е јасно му објаснувам.Малку се инати и не сака веднаш да пишува ,едвај со маки го тераме да седне ако му подвикнеме оди кај дедо му и така си добива сила.Па караници,на свекорот сто пати му е кажано да не се меша ама џабе.
Со математика е посебно ,му објаснувам а тој други муабети ми прави.Се надевам дека оваа година ќе биде подобро и дека поубаво ќе ги сваќа лекциите.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty14.09.08 16:32

So Gorjan nemam nikavi problemi od prv den na uciliste, sam se si raboti retko koga bara pomos, nema potreba da go teram da uci ili pisuva mnogu mi e odgovoren duri nekogas preteruva so toa sto saka se da mu bude navreme sredeno , nauceno, napisano.
Za letniot raspust maka macev da go nateram da izleguva da se druzi , zapnal lektirite pa lektirite ke ostanat neprocitani, ama takvo si e deteto, taka da nekogas mi e cudno koga slusam drugi roditeli kolku vreme pominuvaat so decata pomagajki im.
A za pomaloto znam uste sega deka maka ke imam da go sednam na stolce za da uci, celosna sprotivnost od brat mu e , ama ke pokaze vremeto .
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty15.09.08 21:32

Svetlana напиша:
So Gorjan nemam nikavi problemi od prv den na uciliste, sam se si raboti retko koga bara pomos, nema potreba da go teram da uci ili pisuva mnogu mi e odgovoren duri nekogas preteruva so toa sto saka se da mu bude navreme sredeno , nauceno, napisano.
Za letniot raspust maka macev da go nateram da izleguva da se druzi , zapnal lektirite pa lektirite ke ostanat neprocitani, ama takvo si e deteto, taka da nekogas mi e cudno koga slusam drugi roditeli kolku vreme pominuvaat so decata pomagajki im.
A za pomaloto znam uste sega deka maka ke imam da go sednam na stolce za da uci, celosna sprotivnost od brat mu e , ama ke pokaze vremeto .

Тоа е така, од децата зависи дали ќе им треба повќе помош од родителот или не. Јас кога сум тргнала на училиште во 1 одд сум знаела и да читам и да пишувам, и никогаш никој не ми помагал. Сестра ми до 4 одд си играше со куклите и многу тешко научи да чита и да пишува. А сега и двете завршивме факултет, а таа е и магистер. Родителот е многу важен во тие први одделенија заради навиката за работа што детето треба да ја стекне, во понатамошното образование.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty20.10.08 13:39

Ева е во целодневна настава, па таму си ги завршува задачите. Дома обично повторуваме ја прашувам за што разговарале, цртаме и вежбаме пишување. Се нервирам само од програмата за првачиња луѓе многу им е досадно. Многу ретко им даваат домашни а како децата да стекнат навика за работа.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29074
Registration date : 2008-07-19

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty26.10.08 13:26

во почетокот секако дека треба да седнеш со детето да му помогнеш да створи навика за учење и пишување домашни.Јас со моите немав проблеми знаеја да читаат и пишуваат пред да тргнат на училиште,јас само првиот месец седнував со нив да им помогнам ако нешто не им е јасно.сега се големи не ги проверувам често,но одвреме навреме им правам рации да се осигурам дека учат. hihi
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty18.12.08 18:02

Кај децата треба да се создаде навика да бидат самостојни и одговорни, подобро да сработат помалку а самостојно, отколку родителите да ги завршат обрвските за нив. Како наставник никогаш не сум им кажувала на родителите што имаат нивните деца за домашна задача, пред се поради тоа што домашните задачи биле необемни и можеле да се сработат за најмногу половина час, некогаш и помалку...на почетокот многу родители реагирале со изговор дека нивните деца не можат да запомнат па доаѓаат без домашна задача на училиште, но после една недела ситуацијата знаела да се промени и дури да им биде полесно...еден ден без домашна задача.....не сум ги карала, ќе напишат пак, но им било срам што се без домашна задача од нивните другарчиња во одделението и утре...запомнуваатSmileИнтересно е како си запишуваат во нотес што имаат за домашна задача па дури и со некои знакови додека не се описменетиSmileДецата се многу итри и постигнуваат се...треба многу да се вежба, најмногу во училиште бидејќи не секој родител знае дома да објасни на начин на кој би им било јасно, но не треба да се изостави и вежбањето дома...како наставник ако нешто не им е јасно сакам мене да ме прашаат а не родителите, а тоа им го велам и на родителите...
Вратете се на почетокот Go down
рипче
Почетник
Почетник
рипче


Female
Број на мислења : 60
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 28312
Registration date : 2008-11-17

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty18.12.08 20:19

Моите дечиња и двете се во целодневна настава, после училиште и ми е жал да ги гњавам со училиштето, само ги прашувам што работеле тој ден и како од пушка еден по еден ми раскажуваат Very Happy за време на викендите Саботата е ден за извршување на задачите, ги оставам сами да ги сработат со мое надгледување, им помагам ако нешто не им е јасно и заеднички ја поправаме грешката-доколку ја има.
Вратете се на почетокот Go down
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28272
Registration date : 2008-12-12

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty19.12.08 8:14

За секое дете пристапот е индивидуален.На некое му треба повеке помош, на некое помалку, на некое само контрола, а има и сосема самостални деца.Тука нема правила, и тоа не значи дека некое дете е помалку или повеќе интелигентно.Мојот син, сега петто одд. од самиот почеток работи со мене,домашни пишува сам а јас проверувам,вежбаме заедно, чита редовно лектири(ама и тука треба потсетување,,ајде денес 5приказни или20 страни,,но затоа многу убави состави пишува самостално, тука не му треба помош.
Затоа родители сами ке процените според вашите деца,но дека треба да се работи со нив-треба,ако ништо друго да ги проверуваме,контролираме и да им даваме подршка во тоа што го работат.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty24.12.08 13:37

И мојата ќерка оди целодневна. На неколку пати се случи и покрај тоа што оди целодневна да им дадат домашна работа за дома. на последната родителска јас изреагирав за ова зашто стварно девојчево едвај ја пишуваше таа домашна, концентрација 0, махинално без ништо да разбере. Сабота исто ни е ден кога ги завршуваме домашните (кои богами знаат да ги дадат во поголем обем ). Недела пред ручек обавезно вежбаме математика. Малечки се, не треба да се форсираат и се сложувам дека треба многу да се работи со нив, посебно во почетните училишни години, со цел да се стекне некоја навика. Признавам дека ми се има случено еднаш да и напишам јас домашна :shame:
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 14:18

e kako sega jas da rabotam so nea doma popladene (a sakam)koga ona e vo celodnevna nastava.mi vikaat vo skolo deka nema potreba osven vikend,ama kako ke ja stekneme navikata.inaku jana e 2-ro odd.lani ne pravea nisto,promasena god.
a i knigite i materijalite i se tamu,pa nemam od kade da vidam.pa se mislam da nabavam eden komplet na staro,ama da ne gresam.
ne sakam da ja forsiram voopsto ama barem polovina cas vo rabotna soba na stolce,kolku da se naviknuva.
neznam nemam pamet sto da pravam,moze vikend e podobro ama da ne ni dojde mnogu,cela nedela materijal nasobrano.sovet?
a dopolnitelni aktivnosti ima samo 2-ti ned.-tanc ova ke i bide 4-ta god. kako odi i saka da prodolzi.znaci vreme imame.
Вратете се на почетокот Go down
nafi
Прваче
Прваче
nafi


Female
Број на мислења : 180
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 28272
Registration date : 2008-12-12

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 22:01

Mama Vase moj sovet ti e da ne ja forsiras mnogu kerka ti.Povtoruvanjeto ili vezbanjeto da vi bide kako igra.Sega vo vtoro ke ucat bukvi pa mozes doma da ja proveruvas kolku gi znae(prepoznava,pr.igra na bukva, na bukva), potoa citanjeto,za da se stvori nekoja navika i ljubov kon ucilisnite obvrski.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 22:23

nafi,mene ne mi e problem za nacinot kako toa da go napravam.i ona ne e nekoe problematicno dete za da nemozam da ja sednam.bas naprotiv ima zelba za citanje i pisuvanje.e ke vidime do koga.
jas neznam dali sekoj den da sednuvam po malku ili samo vikend.
ako mene me prasuvas,pre bi izlegla nadvor da se setame nekade ili bi pravele nesto drugo,ama mnogu majki mi kazaa deka sega od 2-ro odd. ke mora da se sednuva zaedno.poradi navikata.eve majkite sto imaat pogolemi deca neka pisat.normalno kaj sekogo e individualno.
a vie kako pravite?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 22:43

Јас само се карам Smile еве уште ни 2 недели не се во школо јас се расправам со учителката, уште книги не им дале она им дала да пишуваат броеви за домашна од 1 до 100 (многу конструктивна домашна). Јас не сум ја форсирала и не ја форсирам, може нема уште некоја си ти навика ама ќе ја стекне..
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 23:21

pa pretpostavuvam koga ke pocnat za doma da ni davaat zadaci i domasni,togas ke sednuvame.a ane koe odd. e marija? 3ili4
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 23:24

4 то деветолетка, второ го скокнаа Smile
јас седнувам и ужасно се нервирам, не дека не работам со неа и не дека чекам јас викенд за да ја исфорсирам, едноставно кажувам дека концентрацијата не им е на ниво да научат. Она пишува махинално, без интерес и тоа ме вади од такт, за џабе трошен труд и време, без исход..
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 23:37

lele,sto ne ceka.ti se veruva li deka site mi se zalat za taa koncentracija i nemanje interes? ne deka neznaat,pametni se mnogu ama se e nekako so molenje i vikanje.da se skoncentriraat istata rabota za duplo pomalku vreme ke ja zavrsat.gledam po vnukite i decata na prijatelite.
neli imaat nacin i metod(ustvari znam deka nemaat)so koj ucenjeto ke im stane pointeresno? kako na zapad ili po privatnite,pomalku teorija poveke vizuelno,so igra? pa oni se seuste deca,uste od sega so bubanje kako nie na vremeto.
gi razbiram zosto ne im se uci,ne se oni krivi.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty10.09.09 23:47

Јас затоа ја запишав целодневна, да можат заедно таму со некоја анимација, некој педагошки метод сите заедно и домашно да напишат и нешто да научат, и дома воопшто да не се замараат од 4 до 7.Замисли она е во школо од 8 до 3.30-4.00, доаѓаме дома, немаме време ни за пауза што се вика мора одма домашно да пишува :( па греота се. Плус моиве во 8 си легнуваат
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Koлку  време работите со децата по часовите? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Koлку време работите со децата по часовите?   Koлку  време работите со децата по часовите? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Koлку време работите со децата по часовите?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: