Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Гризење и кубење

Go down 
+23
verce
BiljanaM
MamaMaja
Dragana
Monika
Mama Ane
dance1980
Emilija
Anjuska08
Sandra_Anja
Emi
nikolina008
taci
Anika
sneze
tanja_simon
obicna
STAR *
Kinky
Lana
Svetlana
sonjamfk
biljanag
27 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty14.01.09 15:46

Anja ne grize (osven igracki sto stava vo usta ili nekoja nova da ja isproba), ama se skubnuva od vreme na vreme i toa samata, ne mi e jasno bas toa Гризење и кубење - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty14.01.09 20:50

Ања понекогаш кубе, ама знае добро тоа да го направиSmile Ќе и поминеSmile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty15.01.09 4:15

Sekoe dete e razlicno no go pisuvam ova za ako moze slucajno da pomogne na drug. Komsikata pak imase problemi so malata. Cukase so daljinskoto na tv, kuckata ja trgase za paska, ke cepkase u masinata za tanjiri mienje (kaj sto se nozevite) i red drugi raboti. Probuva da i rece ne i da ja sedne u sofa. Taa ke stane ke go napravi pak toa sto ne smee. I jas koga ja cuvav mi vikase da i pravam taka. I stana nejze kako igra i pak ke go napravi i se smee. Ednas mi tekna mesto u sofa da ja stavam ja staviv u stolceto sto go ima za jadenje. Imase efekt, i kazav sto napraviv i ona go prifati i samo sto smena sto go stavi stolceto u kujna i pred da ja stavi tamu i kazuvase "nemoj da pravis taka, sakas da sedis u stolceto?" ona svajkase i ke prestane. Ako prodolzi ja prasuva za stolceto i ja sednuva tamu ako ne prekine. Od prilika 1 i pol do 2 min. Ne e dolgo vreme ama dete taka mislam e dosta. Taa ima 1 god i 2 meseci. Stvarno pomaga.
Вратете се на почетокот Go down
nikolina008
Прваче
Прваче
nikolina008


Female
Број на мислења : 310
Age : 40
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 28655
Registration date : 2008-09-10

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty15.01.09 8:49

obicna напиша:
Sekoe dete e razlicno no go pisuvam ova za ako moze slucajno da pomogne na drug. Komsikata pak imase problemi so malata. Cukase so daljinskoto na tv, kuckata ja trgase za paska, ke cepkase u masinata za tanjiri mienje (kaj sto se nozevite) i red drugi raboti. Probuva da i rece ne i da ja sedne u sofa. Taa ke stane ke go napravi pak toa sto ne smee. I jas koga ja cuvav mi vikase da i pravam taka. I stana nejze kako igra i pak ke go napravi i se smee. Ednas mi tekna mesto u sofa da ja stavam ja staviv u stolceto sto go ima za jadenje. Imase efekt, i kazav sto napraviv i ona go prifati i samo sto smena sto go stavi stolceto u kujna i pred da ja stavi tamu i kazuvase "nemoj da pravis taka, sakas da sedis u stolceto?" ona svajkase i ke prestane. Ako prodolzi ja prasuva za stolceto i ja sednuva tamu ako ne prekine. Od prilika 1 i pol do 2 min. Ne e dolgo vreme ama dete taka mislam e dosta. Taa ima 1 god i 2 meseci. Stvarno pomaga.


Ova e dobra ideja, i jas mislam deka sin mi koga go karam misli deka si igrame i zatoa go povtoruva toa. Jas se snajdov so cepkalka za zabi, koga ke saka da fati nesto ja zemam cepkalkata i boc na raceto....go potrgne i pak proba samo recam boc bez da ja upotrebam cepkalkata ja povlekuva rakata...proba uste ednas i vede deka ne biva se otkaze.....No posle 15 min pak se bockame :cool!:
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty16.01.09 4:37

Zaboravame deka koga ne zborat deka ne razbirat ama ako se mali se pametni, oooohhhh kako. Wink Nemam deca znaci ama ova na nejzinoto dete pomogna so mnogu raboti.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty16.01.09 14:17

nikolina008 напиша:

Ova e dobra ideja, i jas mislam deka sin mi koga go karam misli deka si igrame i zatoa go povtoruva toa. Jas se snajdov so cepkalka za zabi, koga ke saka da fati nesto ja zemam cepkalkata i boc na raceto....go potrgne i pak proba samo recam boc bez da ja upotrebam cepkalkata ja povlekuva rakata...proba uste ednas i vede deka ne biva se otkaze.....No posle 15 min pak se bockame :cool!:
Bockanjeto mi e isto kako udiranje po raceto:(, jas ne bi go pravela toa.

A ova sto go pisuva Obicna, se vika time-out i psiholozite go preporacuvaat kako dobra merka da se smiri (ili disciplinira) deteto. Se primenuva kaj decinja pogolemi od 2 godini ili 2 godisni, onolku minuti kolku sto ima deteto. Za tri godisno dete - 3 minuti time out. Odi "pod kazna" vo svojata soba ili vo bilo koja soba kade ke bide samo, da se smirat i roditelot i deteto.
Poentata e deteto da razbere deka napravilo nesto sto ne treba i deka zatoa mu e prekinata taa aktivnost. Kaj deca pomali od 2 godinki nema efekt, kaj niv seuste ne e razviena svesta za prifatlivo/neprifatlivo odnesuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty16.01.09 14:28

Јас го применувам т.е. го применував time out -от кај Јана кога имаше изливи на бес со плачење. Ќе ја пратевме во нејзината соба сама и да се врати кога ќе се смири. Се смируваше и цела растреперена се враќаше кај нас. Имаше ефект затоа што долго време не се случило повторно.

Тешко на моите и на татко и пантолоните што беа оставени во нејзината соба. Го бришеше носот од нив Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty16.01.09 16:23

Kinky ne sum znaela za ova sto go pisa. Ona pocna da ja sednuva u sofata ama ona mozese da stane od nejze i pak kaj tv ke odi da cuka so daljinskoto, ke ja vrati u sofa i ke i reci ne. Pa pak isto. Zato mi tekna stolceto, od nego ne moze da stane sama. Pa ja ostava tamu od prilika 1 do 1 i pol minuta. TV ne go fajka povejke.
Вратете се на почетокот Go down
dance1980
Почетник
Почетник
dance1980


Female
Број на мислења : 7
Age : 44
Локација : veles
Поени : 28001
Registration date : 2009-01-18

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty21.01.09 13:11

da mislam deka im e period i kaj mene prvo apese segapocnuva de me udira po liceto ili pak ako sakam da ja iskaram ako napravi nesto loso mi ja zatvora ustata da ne ja karam i tatlka ama kepomine
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty10.02.09 9:56

За првпат вчера се најдов во непријатна ситуација, ми се пожалија учителките од градинка дека бил многу немирен. Дали само вчера или ќе продолжи, ќе видиме. Ги тепал сите деца (што не е својствено за него, он си е мирољубиво, плашливо детенце Smile ) Скокал на маси (ова баш и не го разбрав, ама ај Smile ). Дури и устата си ја удрил од маса.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty10.02.09 9:59

хехехееех леле бе Ане ме изнасмеа...скокал по маси... hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty10.02.09 10:06

Па така ми објасни учителката Smile Во стил, леле денес беше невозможен скокаше по маси Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty10.02.09 14:41

Mama Ane, znaes kako vikaat, za se ima prv pat:)))
Вратете се на почетокот Go down
nikolina008
Прваче
Прваче
nikolina008


Female
Број на мислења : 310
Age : 40
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 28655
Registration date : 2008-09-10

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty11.02.09 10:09

Нека е жив и здрав само, па не може да биде мирен цело време, треба малку да се издува.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty11.02.09 14:13

Никола многу скубе а за апење да не зборувам по колку саатчиња ни има само направено сега моментално е неиздржлив му растат четворките па каде стигне и кого стигне сите не апе.Проретчување на косата обавезно ни следува по неколку пати во денот најчесто кога е лут или сме го скарале за нешто.Некои мерки не сме преземале засто ај за апењето си викаме има мака ама за скубењето некогаш ке го скубнам и јас и тој веднаш пуста а послето пак по старо.Обично со едната рака ме скубе а со другата ме гале и вика ооооо hihi
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty11.02.09 15:11

Dragana напиша:
Никола многу скубе а за апење да не зборувам по колку саатчиња ни има само направено сега моментално е неиздржлив му растат четворките па каде стигне и кого стигне сите не апе.Проретчување на косата обавезно ни следува по неколку пати во денот најчесто кога е лут или сме го скарале за нешто.Некои мерки не сме преземале засто ај за апењето си викаме има мака ама за скубењето некогаш ке го скубнам и јас и тој веднаш пуста а послето пак по старо.Обично со едната рака ме скубе а со другата ме гале и вика ооооо hihi
Of lele:)))) aj sea imaj srce i skaraj go:)))) Гризење и кубење - Page 2 610361
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty11.02.09 15:20

Maks edno vreme grizese i stipese i kubese, ama sega se priumiri.
Bez tepanje, bez vrakanje, bez represii, samo mu vikav NE.
Mnogu mi e smesen sega mnogu saka da me bacuva, se mesti ko da
ke me grizne i ke otvori usteto, ke me zagrize i mi pravi pokreti na
bacuvanje, srce milo!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
nikolina008
Прваче
Прваче
nikolina008


Female
Број на мислења : 310
Age : 40
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 28655
Registration date : 2008-09-10

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty11.02.09 22:26

Срцуши, што ли нема да им текне...А мене Диме денес така ми го среди прстот, ми фали малку кожичка, да не писнев изгледа месо ке ми откинеше...Така е кога сакам да му бркнам у уста и да видам дали излегуваат нови запчиња или не..
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-02

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty26.03.09 1:01

И Воислав во последно време е многу агресивен ,порано многу ме скубеше ама сега не, се лути ако нешто не биде понегово , го покрива лицето со раци и плачи. Гризеше ама кога му никнеа забчиња или кога се милуваме па дали така сака да ми искаже милост незнам
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty26.03.09 1:12

Kaj mene decata ne grizele i ne kubele.Hristijan kako mal samo ednas ja zgriza doktorkata.Bese bolen i taa da ni pokaze kako da go tupkame po grbceto za da gi iskasluva slajmuvite.Toa kako nekoja odbrana od stravot mu bese deka nezaese sto ke mu pravat i ja grizna doktorkata.Mnogu se zasramiv ama sto da pravis a mnogu ja izgriza na rakata i krv i pusti ,taa vednas alkohol stavi i 2 nedeli ne i pomina.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty28.06.09 12:43

Со Марија го немав тој проблем ниту кубење ниту апење а Ангела не престанува поготово кога се успиваме не престанува срќа што имам густа коса инаку до сега ќе бев бев коса се обидуваме преку игра ама не бива може е период па ќе и помине се надевам
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty28.06.09 12:52

Ne sum imala takvi rabotiod decata nitu kubele nitu kasale Гризење и кубење - Page 2 207962
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty28.06.09 14:48

i emili skube mnoguu.i pritoa se smee ko malo gjavolce Smile
neznam kako da ja odviknam od toa.i vika NE,NEMOJ,ama slabo i se slusa
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty28.06.09 16:34

Леле Матеј колку кубе ,абе ај што ќе останам без коса и така и така ама и од мозоков ќе ми извади hihi Навечер не заспива ако не ме држи за коса,а за касање да не правам муабет поарно како кутре е hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Гризење и кубење - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Гризење и кубење   Гризење и кубење - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Гризење и кубење
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: