Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Прв ден во градинка

Go down 
+47
Cece Miloskovska
moon
baby24
bisera
avon
Jovana's mom
danielaval
Dali
makresanska
Damjana
Rozetka
Elicka
Lidija Nedelkoska
bile
mama X
oliverap
kavadarcanka
lida
Monika
Mama Ane
Anika
sneze
Pravnicka28
jasmina,mina
Berta
Pipolino
mamicka211
vecki
viktorija
avanturistka
Kikic
lela
Sandra_Anja
sonjamfk
Svetlana
biljanag
Nate_David
sonja28
Daki
Lana
Emi
Big Sister
Simona's mom
vesna velkova
Emilija
sunshine
elena petkovik
51 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
АвторПорака
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29093
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty28.06.09 14:58

Jas sakam da prasam dali nekoja od vas ima iskustvo so gradinkite vo Avtokomanda sakam tamu da ja nosam Lea ama neznam kako e?A veke ke mora zosto nema koj da ja cuva koga ke bideme ista smena so tatko i,i jas postojano nemozam da se menuvam na rabota so smenive.Me faka strav neznam kako ke bide koga ne me gleda ve e ok ama a dojdam i nema kako lepenka e nemozam da mrdnam odma place a i plus kaj nepoznati ne odi osven kaj nekoj od nas doma kaj dr nema sansi koga ke vrisne ,se cudam kako samo ke sedi tamu ke se utepa od placenje lele se ubiv od mislenje neznam so da pravam .
Вратете се на почетокот Go down
moon
Почетник
Почетник
moon


Female
Број на мислења : 16
Age : 43
Локација : skopje
Расположение : cool
Поени : 27206
Registration date : 2009-06-17

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty28.06.09 15:13

i jas imav problem so LUKA dodeka da se adaptira traese 3dena samo so placki ama se prilagodi.Mnogu e vazen pristapot i prviot vpecatok na vospituvacot so deteto,a gradinka kako gradinka e ista,moze da nudi samo dr meni za jadenje inaku vo princip drzavnite se isti.Poso ja ziveam vo Butel si go nosam tamu i sum mn zadovolna od vospituvacot,ako roditelot i vospituvacot vospostavaat dobra komunikacija adaptacijata na deteto ke bide polesna.
Вратете се на почетокот Go down
Cece Miloskovska
Почетник
Почетник
Cece Miloskovska


Female
Број на мислења : 61
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : ekstra
Поени : 28335
Registration date : 2008-11-02

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty30.06.09 23:13

baby24, iskreno moeto dete ne go nosam vo gradinka, no za vo gradinkata vo Avtokomanda, imam slusano samo pofalni zborovi, dve drugarki gi nosea decata tamu (ednata od nepolni 8 meseci), a sega koleskata go nosi svoeto 3 godisno since tamu i ima samo pofalni zborovi.
I iskreno ti kazuvam deka i jas razmisluvam Nikola da go dadam od septemvri vo gradinka i tokmu vo Avtokomanda (moze so Lea ke bidat zaedno), iako ziveam vo Cento. Прв ден во градинка - Page 10 592735
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty05.07.09 11:13

кога бев на замена неколку месеци во една државна градинка ми донесоа ново детенце кое пробувале два пати и по третобид го донесоа.Се погодив јас таму а учителката беше на боледување.Детево се поти родителите се тресат мајката готова да заплаче.Детево се вика Марко.И јас полека ,,ајде Марче ајде тета,,имаше 3,5 годинки зимата.Дете вриска и јас му викам,,јас сум нова тета овде и мене ми се плачеше првите денови ама сега кога видов колку играчки има ни дома не ми се оди,,и детево ,,е ај да видам,,влезе и покрај мене цело време оди како маче.Море се заигра и им вика на баба му и мајка му ,,одете купете леб и вратете се,,.Следните денови беше се полесно и полесно.Еден ден покасно дојдов го слушам вика ли вика на врата.А постарите колешки му спискале и дете дур не дојдов не влезе.Се беше супер ама дојде ред да се врати старата учителка која има 58 години и мајкава се препотува ништо не му кажуваат на Марко.Така јас си заминав со тешко срце,и по еден месец ме најде на телефон мајка му на Марко,сопругот нејзин со еден мој братучед работел.Женава ми кажува дека Марко уште два три дена поодел после мене и прекинал,насабајле станувал во 5.00 и викал ,,ја сакам учителка Јасмина да ме учи не одам кај другите,не ме сакаат,ме влечат за раче..Мајката ми кажа дека така две недели ме барал во сон.И реков да го донесе на кафе да го изгушкам.Сега не оди во градинка.И реков ако сака да ми го донесе дома да го поиграм со моиве.Кога спуштив слушалка се расплакав.Многу ги засакав сите ти деца.Но тоа е! flower
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty05.07.09 11:22

Значи најбитен момент според мене за да детето се снајде во предучилишната установа,односно за да брзо се адаптира е односот на воспитувачката и негователката.впечатокот што тие ќе го остават врз детето.Односот со другарчињата се гради постепено,ќе учи,ќе се бори,ќе напредува низ сето тоа.Но односот на учителките е пресуден за брза адаптација flower
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 9:03

E pa, i moja Anja denes pocna vo gradinka. Sreka sto e majka mi tamu, ama sepak se javuvam na deset minuti. Dobro sto e do 1 na rabota, pa ke si ja zeme kaj niv i tamu ke spie, na pocetok.
Ama, mnogu mi e strav od bolesti. Si se tesam celo vreme se nadvor na otvoreno, ama sepak tuka zaedno se site.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 9:08

Честито прв ден градинка Сандра. И не се секирај штом имаш некој таму.. Ќе се навикне цуцата ќе видиш...
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 9:09

srekno trgnuvanje vo gradinka.
jasmina posakuvam na marko moj da mu bedes ucitelka. sto posto ke se slagavte uste na pocetok i prilagoduvanjeto ke mu bese pobrzo , a ne 4 meseci.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 9:10

Se nadevam. Ne sakala da jade, ne e naviknata tolku rano. Ona koga ke stane prvo nadvor odese, pa posle toa jadese. Ama, ke mora, majka mi ke i dava.
Fala ti, Ane.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 10:27

Сандричка уживај ич да не се секираш,штом е со баба многу ќе и биде полесно адаптирањето.сега е лето полесно е за навикнување нема плачки нема многу деца со тоа нема многу болести.многу :kis heart: за Ања и нека и е среќно поаѓањето во градинка.Градинката каде што тргна ја фалат многу!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 10:33

Fala mnogu Jasmina, se nadevam ke i se dopagja vo gradinka postepeno.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 14:39

sonjamfk напиша:
srekno trgnuvanje vo gradinka.
jasmina posakuvam na marko moj da mu bedes ucitelka. sto posto ke se slagavte uste na pocetok i prilagoduvanjeto ke mu bese pobrzo , a ne 4 meseci.
богами соње како што го обожавам и втора смена дома ќе си го носев.Од кај мене ќе го земаше flower
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 14:45

Kolku li si samo mirna sto majka ti e tamu .. uzivajte ,super ke i bide Smile
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 15:12

e bas ke bese super ako site ucitelki po gradinkive bea kako nasata jasmina,mina
nemase da ima rasplakani decinja
:bravo: za ucitelkata
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28643
Registration date : 2008-12-05

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 15:13

Мина кај си сега ти, во која градинка?
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28190
Registration date : 2009-02-24

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty06.07.09 15:20

Anika taa bila na zamena izvesno vreme dodeka da se vrati vospituvackata od porodilno,i za zal sega si e doma.
Jasme kolku bi bilo ubavo da se barem polovinata vospituvacki kako tebe,togas za nas majkite ke nema maka.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty07.07.09 11:11

Anika напиша:
Мина кај си сега ти, во која градинка?
не сум веќе Аника а бев во Карпош во Орце Николов.Фала ви на убавите зборови,срцки сте!Инаку навистина ми недостигаат децата,едно видов на одмор и го испогушкав а и тоа мене,не ме заборавило.Многу добра соработка имав со родителите.Имаше една мајка на близначиња,таткото познат во спортските кругови,ептен беа златни Максим и Матеј,и еден ден ми кажува како биле на роденден во сп Планети сум била тема на разговор ,,да слушневте што родителите коментираа за Вас ќе се гордеевте,близнациве Ве обожаваат,,а мајкава имала неколку непријатни моменти со нивната учителка баш поради нивната темпераментност.А јас баш поради тоа ги сакав.Незнам многу енергија давав,засипнував секој ден од зборување,пеење,составував песнички.Уживав едноставно.На крај директорката и шефицата ми го потврдија истото.Но виша сила има во системов а и нема на повидок некоја за во пензија!
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty07.07.09 11:17

sandra, kao pomina anja prviot den vo gradinka.obeka i sliki a nisto ne si pisala ni stavila.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty07.07.09 11:19

Цитат :
Но виша сила има во системов а и нема на повидок некоја за во пензија!

kaj treba da urgirame nie kako forum jasmina,mina?
pa stvarno takvi ucitelki se retkost
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty07.07.09 11:21

Ne sum kompetentna da kazam seuste, bidejki majka mi e tamu. No, za razlika od vcera denes doruckovala. I koga ja odnesovme odma se strca na kaj kukickata vo koja si igrala i koga ja vide majka mi. Denes ke spie tamu, pa ke vidime. Samo sto vcera cel den kivase i noseto i tecese, pa malku mi e strav od toa.
A, sliki ke stavam denes obavezno, na rabota mi e guzva, a i moram da izlezam na kratko.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty07.07.09 11:22

незнам навистина,како стојат работите ни директорката не се прашува,општински оди тоа,градоначалникот као!ама јас до таму тешко да стигнам! flower
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29085
Registration date : 2009-02-05

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty07.07.09 11:29

mince slobodni odi vo opstina Karpos mislam deka nema da imas problem da se sretnes so gradonacalnikot Stevce Jakimovski i kazi si sto te maci
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29093
Registration date : 2008-07-29

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty01.09.09 10:17

Nie denes prv den vo gradinka,srce mi se kinese so odi ama mora,ja zemaa vospituvackite i koga mu ja opravi da place abe se utepa od vristenje a jas nadvor stojam ja slusam i placam,mi idese da se javam na rabota i da kazam deka veke ne odam.Pola saat moze placese dodeka bev tamu ,posle morav na rabota da odam i ja ostaviv svekrava mi da ja zeme.Edno vreme se smirila ja sednale na pod so igracki ama pocnale drugi deca da placat i ona so niv ,lele neznam so da pravam tolku mnogu mi e tesko duri nemozam eve uste da se smiram mi se tresat i noze i race.Sega pred malku ja zemale od gradinka mi ja donesoa na rabota srce crveno okolu ocinjata od so placelo ama bitno sega nasmeana skoka samo,a tamu se utepa od placenje a sega kako niso da ne bilo.Ke vidime utre kako ke bide zdravje ama mora da se privikne sega toa e.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty01.09.09 10:21

Ќе се навикнат, во септември некако сите ги запишуваат дечињата и сите плачат, и тие што не плачеле кога ќе слушнат хорско плачење удираат и тие Smile срциња мали..
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty01.09.09 10:26

I jas taka se cuvstvuvav, ama sepak baba i na Anja e tamu. Od druga strana pak, zatoa i trebase podolgo vreme da se adaptira. Sega e vo druga grupa so poveke decinja, sreka sto drugite koga placat, ne place i ona, samo gi gleda.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Прв ден во градинка - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Прв ден во градинка   Прв ден во градинка - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Прв ден во градинка
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 11Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: