Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Епизиотомија

Go down 
+60
Nebo
Gordana Natovska
Nine
sole
Megi
mamaAnita
D-r Lidija Pazdrijan
Biljana
Sandra
Candy
vasidora
Sanja_Z
bica
Kikic
daniela dimoska
verce
sofidavid
Ale83
ana_jana
CaciCko
marijajovanova
bubamara
BiljanaM
Girl*****
mirecv
Sestricka
tanjasofija
lila_mk
Mama Ane
Mimi22
karolina
dina
kokice
NatalijaS
persa
macush88
Aurinko
sonja colakova
avanturistka
beti 24
Lili
georgina
Emi
Sandra_Anja
magi
Natasa2000
Dadi
Svetlana
solzicka2
Juni08_Andrea
vecki
desi
baby24
Emilija
mamalina
Ilince
Sister
Kinky
Nene
rich_bitch1
64 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
tanjasofija
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 88
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 27829
Registration date : 2009-02-26

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty05.03.09 15:11

karolina напиша:
lele mi se slosi od iskustvata iskreno najmnogu se plasam bas od secenje ke baram so anstezija da me sijat ako moze ova mi e nokna mora lele majko
ne se plac nema da osetis nisto vo momentot a ke sijat so anestezija i toa ne bola ali koga ke pomine anestezijata potoa osekas bolka
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28923
Registration date : 2008-08-12

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty05.03.09 15:12

Nema sansi bez anestezija a za secenjeto secat nakaj nogata nemoze be nakaj anusot nema kade.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-10-17

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty05.03.09 15:14

magi напиша:
secat nakaj nogata nemoze be nakaj anusot nema kade.


kutri nie Епизиотомија - Page 3 506937 Епизиотомија - Page 3 506937 Епизиотомија - Page 3 506937 ama na kraj se se isplati ko ke si go vidime bebenceto
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27961
Registration date : 2009-02-26

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty05.03.09 15:16

Драга Лили за анестезија нема време да се стави пред породувањето оти за епизиотомија се решава во дадениот момент зависно како оди пораѓајот. А наспроти тоа се шие под локална анестезија, и не е многу болно. Јас со првото се породив во Државна и немав проблем, ме сечеа и ме сошија и помина , а со второто се породив во Ремедика и тогаш не ме сечеа, туку потпукнав малку ама помина за два три дена. Немој толку да се мислиш како ќе биде, ќе биде СУПЕР, а болката ќе помине, битно е да донесеш здраво чедо на свет.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29459
Registration date : 2008-08-02

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty05.03.09 15:16

lila_mk напиша:
a zanm slucaevi sto gi secele bez nikakva anestezija i bas vikaat poragajot ne e bolen ama sienjeto i secenjeto eptem bilo bolno, ustavari site sto se porodile zboram drzavno gi seckale bez anestezija. pa sega neznam dali e smeneto? taman rabota uste da pravat bez anestezxija
Чиста вистина,ако на докторот му се брза или не му е денот по кеиф,ни анестезија ни ништо нема да стави,ке ѓи закрпи на брзака и чао,додека жените офкаат и викаат,, докторе уште не делува анестезијата почекајте,, он си ја заврши работата,хаос е во нашиве болници ако немаш некој свој
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28749
Registration date : 2008-09-05

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty05.03.09 22:38

Се сече на кај ногата токму во тоа е поентата да не сеиспука накај анусот засто тука има силни кружни мускули кои тешко се шијат и плус остојано се контрхираати деконтрхираат при одење во вц

Јас само да прашам дали има некоја што не е сечено со прво дете а сепородилаво ГАК зашто некако добивам впечаток дека таму и да треба и да не треба ке исечат ?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30740
Registration date : 2008-05-05

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty06.03.09 0:18

lila_mk напиша:
a zanm slucaevi sto gi secele bez nikakva anestezija i bas vikaat poragajot ne e bolen ama sienjeto i secenjeto eptem bilo bolno, ustavari site sto se porodile zboram drzavno gi seckale bez anestezija. pa sega neznam dali e smeneto? taman rabota uste da pravat bez anestezxija
secat bez anastezija ama koga imas bolka taka da nema da osetis a za sienje stavaat anastezija mene za tretoto ne mi stavija zasto imav samo dva konca a ranata e uste topla i ne me bolese koga me sieva
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Полуматурант
Полуматурант
BiljanaM


Female
Број на мислења : 727
Age : 37
Локација : Radovis
Расположение : never better
Поени : 28473
Registration date : 2009-01-02

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty06.03.09 0:21

Мене не ми правеа не ме сечеа воопшто немав ништо
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29648
Registration date : 2008-06-02

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty06.03.09 0:29

И мене ми правеа епизотомија. Ама кога ме сецнаа не ме болеше, све друго претходно и меѓувремено беше многу поболно за да го осетам сецкањето. Е јас осетив јас кога си испукав, а едната страна сум сечена, а на другата страна си пукнав сама Епизиотомија - Page 3 163602 Кога ме шиеа, на неколку места ме боцна докторката со игличка, ми стави некој локален анестетик, ама тој кратко делува и не е баш дека ич не се осеќа шиењето. А кога престана дејството на анестетикот, кај мене имаше уште за " работа"..
така да во секој случај не беше баш интересно Епизиотомија - Page 3 163602 Раната ме болеше ептен после тоа, ништо неможев да правам, ни да седнам, ни да легнам, ме убиваше од болки. Иако имав премногу долг и болен пораѓај, тие маки што ги видов после тоа мислам дека беа уште поголеми.
А самата епизотомија, значи и сецкање и шиење, иако највеќе ме плашеше, наспрем све друго беше најлесно нешто.
Вратете се на почетокот Go down
marijajovanova
Почетник
Почетник
marijajovanova


Female
Број на мислења : 88
Age : 39
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-01

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty15.03.09 8:55

kaj nas vo Kocani na 90% od zenite im pravat epiziotomija pa i na mene no mnogu malku bev presecena stokoncite ne gi osetiv i odma si sedev normalno bez nikakvi bolki no epten malku sum secnata. Kaj sekoja zena razlicno
Вратете се на почетокот Go down
CaciCko
Почетник
Почетник
CaciCko


Female
Број на мислења : 27
Age : 46
Локација : Bitola
Поени : 27834
Registration date : 2009-02-19

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty17.03.09 14:25

Значи сечењето не е страшно, сечена сум на двете страни во првиот пораѓај, сечењето не го ни осетив бидејќи беше во моментот на напон. Е сега шиењето болеше (незнам дали беше со или без анестезија) ама глава одвртив таму назад кај што ми плачеше сонцето, не ни мислев на болката, а пуштив и некоја солза значи болело.
Кога си дојдов дома 2 недели на газот неможев да си седнам, се нешто на страна седев, или не ни седев, и мислев дека никогаш нема да се опоравам и да се вратам на нормала.

Ама сето тоа минува...и се заборава заради тие слатки дечињааааа...
Епизиотомија - Page 3 533487
Вратете се на почетокот Go down
ana_jana
Почетник
Почетник
ana_jana


Female
Број на мислења : 56
Age : 39
Локација : скопје
Расположение : прекрасно
Поени : 28035
Registration date : 2009-01-14

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty18.03.09 12:10

и јас сум сечена со првата бременост и имам искуство како и сите, да не се повторувам. но сега ново што прочитав, неам поим каде, доколку последните2-3 месеци од бременоста, на местото каде што обично сечат, се мачкаш со бадемово масло, мали се шансите за цечење. односно местото станува по еластично!!?? сеа го применувам тоа, пред спиење, односно после туширање, се масирам со баде. масло, па ќе видиме
Вратете се на почетокот Go down
Ale83
Почетник
Почетник
Ale83


Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : sk
Поени : 27761
Registration date : 2009-03-16

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty18.03.09 14:57

lele luge sto ve slusam gotova sum................................ Епизиотомија - Page 3 506937 Епизиотомија - Page 3 506937 Епизиотомија - Page 3 506937 .abe ne znaete kolku uplav imam od poragaj a 29 nedela sum a koga ke bidam 9 mesec??? Епизиотомија - Page 3 981783 ?duri razmisljam direktno da si odam na carski rez i cao prijatno,a sakam prirodno da se porodam ali mi e mnogu strav o dsecenjeto i od raspukuvanjeto,a sakam so epiduralna ako ne da se poragam posto gleam deka mnogu lesno si pominale,ali kako i da e secenjeto dole sepak go osekate neli,aj za sienjeto ne mu ja mislam zasto so anestezija e taka????li koga ke treba da izlaga ................... :cool!: .lele mori majko.......................aj samo neka se rodi zdravo i pravo.........................kazete mi da si se poradam so epiduralna najpamento ke mi bide neli????????????????????
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty18.03.09 15:21

Pametno ke ti bide:), ama secenjeto go osekjas bez razlika na epiduralot. Barem kaj mene taka bese.
I ne mu ja misli, kako vleglo, taka mora i da izleze:))), osven ne daj Boze ako mora carski. Toa secenje e stvarno sekund rabota, sto dodeka se osvestis pominalo, a sijat so anestezija. I da ne se lazeme, nesto sepak mora malku i da boli, kako inace ke znaes deka si rodila:). Ama se se izdrzuva, i sto e najvazno od se, posle nekoja nedela nema ni da se sekjavas na toa:).
Вратете се на почетокот Go down
sofidavid
Прваче
Прваче
sofidavid


Female
Број на мислења : 153
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 27928
Registration date : 2009-02-14

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty18.03.09 18:49

jas prviot poragaj bev secena i me siea so lokalna anestezija,asega za vtoriot poragaj pak me secea i me siese dr.so celosna anestezija i go preporacuvamtoa na site zatoa sto koga ke se osvestite se custvuvate kako odmorena od predhodno se sto se slucuvalo,inaku cinot na secenje minimalno se oseca nisto posebno ne boli zatoa sto izgleda dr. bolku bile pogolemi.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30140
Registration date : 2008-02-15

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty19.03.09 0:52

Sum ja preskocila temava hahaha.Jas sum mnogu mala na rasat i so mala tezina 42 kg:) pa moraa da mi izvrsat epiziotomija i na dvete poroduvanja.Moram da kazam deka ne me bolese dodeka me secea nisto ne osetiv od bolkite i naponot ai sienjeto super mi projde se razbira so mesna anestezija.Na prviot poragaj mnogu me sekoa moze morale toolku imav i vnatresni konci na matkata okolu 14 a so vtoriot samo nekolku 3-4 konci.Mnogu e bolno posle zarastuvanjeto dve nedeli strasno bese ama koga ke se setam deka bev hrabra za moe dobro i dobroto na moeto dete se se zaborava samo hrabro Smile
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty23.05.09 7:26

јас не го осетив сечењето воопшто, додека шиењето малку беше болно дека со локална анестезија, а таа кратко трае на крајот ги осетив последните конци, и јас сум убаво шиена десетина конци, имам и внатрешни,бебушката беше голема 4200. Од почетокот имав проблеми со седењето сега е добро еве две недели поминаа, уште имам тврда столица и ми е мачно одењето во вц.Инаку ме интересира кога ви паднаа конците на мене не се сите уште паднати.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty23.05.09 7:58

Beti, mene mi padnaa uste vo bolnica koga bev, ne sekjavam koj den tocno, ama relativno brzo, okolu edna nedela od poroduvanjeto (ostanavme 9 dena). Imav isto kako tebe mnogu konci i vnatresni i nadvoresni, ogromen bese rezot. Ama brzo mi pomina, doma koga dojdov si sedev najnormalno kako nikogas da ne sum se porodila.
Вратете се на почетокот Go down
daniela dimoska
Прваче
Прваче
daniela dimoska


Female
Број на мислења : 128
Age : 50
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 27922
Registration date : 2009-02-18

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty23.05.09 11:26

I mene mi pomogna kantarionovo maslo ranata zazdravuva mnogu brzo za 3-4 dena.So prvoto bev secena ama malku 2-3 konci a vtoroto sama puknav malku bese i ne me sosijaja.prvoto se rodi 3.400gr a vtoroto 4050gr.A so vtoroto pominav mnogu lesno.Se e individualno,a bolkata se zaborava koga ke si go vidis detenceto.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty23.05.09 14:21

јас ставав спреј за рани енбицин но тоа само седум дена, сега не ставам ништо не ме боли раната се ми е во ред нормално си седам но се гледам не ми се испаднати сите конци, посебно ме нервира имам едни на крајот кај што е врзано малку подолго делче од конецот и ме нервира се надевам ќе падне бргу
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29085
Registration date : 2008-09-29

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty10.06.09 23:07

i jas bev bajagi secnata so Tamara i majka mi mi kaza togas ranata samo so solen rastvor da ja odmivam.
So martina ne me secea na pragaj zasto nemase doktori
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29062
Registration date : 2008-07-16

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty15.06.09 11:48

lele eve za panicarot Bica uste edna dobra tema....koj znae kako ke pominam jas....uf more majko....mene mislam deka 10 godini ke mi trebaat za psihicki da se spremam za poragaj.....
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Z
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 37
Локација : Stip, MKD
Поени : 27236
Registration date : 2009-06-15

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty15.06.09 14:41

Ne mi e vazno dali ke me secat ili ne , vazno mi e kerkickata da mi se rodi ziva i zdrava i sto poskoro da ja setam vo moite race!
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty20.09.09 19:14

Абе ајде луѓе, од ова што читам докториве према жените се однесуваат како према стока! А тоа со сечењето уствари докторот го прави за побрзо да излезе бебето, јас мислам дека треба да се почека во тој момент, да не се напнува со сета сила и бебето ке си излезе.
Јас инаку не сум родила досега ама што читам, долу како да ми се стега *** од страв. Не знам, мислам дека од страв од тоа пусто сечење не можам да си се опуштам при „работењето на случајот“ (работиме на случајот хаха).
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26950
Registration date : 2009-09-11

Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty20.09.09 19:31

I mene mi pravea epiziotomija. Tolku dobro osetiv koga me presekoa sto ke skoknev od stolot mislev do kolenici otide rezot Епизиотомија - Page 3 69779 sienjeto i toa go osetiv ama sega posle 1 god i nesto se mi e kako vo son. Tesko bese i zarasnuvanjeto traese podolgo. Nisto ne e vazno koga ke si go vidite bebeto
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Епизиотомија - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Епизиотомија   Епизиотомија - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Епизиотомија
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: