Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Венчални бурми

Go down 
+80
adi
DijanaP
Gordana Natovska
lela
ZeleniCka
Biljana
bubamara***
EckaGj
Sarah
fibimk
Nine
Emi
petra26
draganaskopje
delfin76
kiki22
Oci
Sanja_Ivana
NatalijaS
kara
lidija29
Bela
Mimi22
Sun
bibip
Melody
avanturistka
kavadarcanka
jana_aerodrom
marina_pp
Kikic
sneze
mirecv
Lidija Angelevska
Kiki
Natalija
verce
Kinky
Anjuska08
Mama Ane
hormonce
Ance-J
Janaxxxx
mama
marina_m
aneta23
hajdi
tanja_simon
Dadi
aleksandra
Nate_David
Ilince
sonjamfk
sonja 35
Misticia
Juni08_Andrea
Lili
peperutka
Simona's mom
sashka26
Emilija
vecki
mamicka211
baby24
georgina
mamalina
Zvezdicka
solzicka2
Sister
aneta
desi
obicna
veki22
vesna velkova
beti 24
Natasa2000
natali
rich_bitch1
KAJA
OLGICA
84 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty04.09.08 21:25

Nie uste ne sme vencani vo crkva.jas go nosam verenickiot prsten i po toa se znae deka sum mazena.sega sme vo plan da kupime burmi.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty05.09.08 11:44

не верувам дека ќе ги изгубиме
јас мојата ја носев на ланче дури бев бремена сега пак си ја вратив
мм не ја ваѓа
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29148
Registration date : 2008-07-18

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty05.09.08 11:55

И двајцата си ги носиме со уживање.Мм не ја извадил,а јас на почетокот ја вадев 2-3 пати кога работев,се плашев да не ја изгребам.Сега ми е составен дел од мене.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty05.09.08 12:09

na pocetokot gi nosevme i dvajcata . no bidejki mm vo rabotata moze da ja osteti ili izgubi ne ja nosese, a jas se popraviv i mi e malecka. taka da ni stojat vo kutivce.ponekogas ke gi zememe i gi probuvame na mm mu e definitivno mala , a jas ne ja nosam poradi maliot mi ja bara da si igra so nea.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty05.09.08 12:22

i nie kako sonja mfk na pocetokot gi nosevme ama mm da ne ja osteti ne ja nosi i jas ne ja nosam veke podolgo vreme ni stojat vo kutija.Ama sega me ima nesto fateno kef sakam pak da ja nosam
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.09.08 11:01

nie se uste ne sme vencani sega planirame da se vencame i zaedno i krstevka pa togas ke kupime sega za sega verenickite gi nosime t.e. jas go nosam a mm go nosese na pocetokot i go izvadi mu smetal na prstot bil mnogu glomazen a toj premre dodeka go kupi ovaj ovaj ke bidi i sega za kolku za da stoi vo kutivce.. i to mu velev more coek zemi nekoj po mal po nezen ama toa ko ke se zapnis vo nesto.. a inace prstenot e preubav so kamcina ..5 ka
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.09.08 11:04

ah uste nesto mozi ne e vo keontekst so temava ama moram da prasam nie bideki kako sto napomenav po gore ne sme vencanisega koga ke se vencevame dali morame da imame starosvat dever aj kum mora toa znaeme i dali mozi da se krsti deteto ako ne si vencan i slusam mn se plakalo za vencavka a vo manastir ako se vencas ne?....?
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.09.08 11:24

nate kum i starosvat mora da ima a dever mozi ama ne mora inaku poubavo e prvo da se vencate pa potoa da go krstite deteto ako e vo ist den a za cenite ne znam znam deka bilo skapo a za v manasstir ne znam
Вратете се на почетокот Go down
Dadi
Почетник
Почетник
Dadi


Female
Број на мислења : 48
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 28880
Registration date : 2008-07-26

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.09.08 11:44

Нате, за венчавка се плаќа 3500 денари, ако ве венчава еден поп, од кои по 1000 денари плакаат кумот и старосватот а 1500 плаќа свекорот, за во манастир не сум сигурна ама мислам дека е исто. Мора да имаш и кум и стросват и двајцата мора да се крстени во црква. Кумот и старосватот купуваат свеќи за венчавка и материјали за врзување на рацете, свекорот носи вино, свекрвата погача а бабата зејтин и крпа за пред икона.
Јас се зезнав ја одбрав поскапата варијанта за да не венчаат 3 попови се доплаќа плус 1500 денари, ги плаќа дедото, од незгодно што ми падна незнаев како да го одбијам попот почна да ми нуди венчавка со тројца попови се почувствував ко на пазар се збунив и бидна.
:glup:
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.09.08 12:07

Nate_David напиша:
ah uste nesto mozi ne e vo keontekst so temava ama moram da prasam nie bideki kako sto napomenav po gore ne sme vencanisega koga ke se vencevame dali morame da imame starosvat dever aj kum mora toa znaeme i dali mozi da se krsti deteto ako ne si vencan i slusam mn se plakalo za vencavka a vo manastir ako se vencas ne?....?


Nate vo kratki crti ke se potrudam da ti objasnam:Ako pravite i vencavka i krstevka vo isti den prvo ke ve vencaat vas, a potoa ke go krstat deteto.Se razbira deka ke treba da imate kum, od pricina sto nekoj ke treba da go krsti deteto neli. Za cifrata doslovno ne se sekavam kolku bese, znam samo deka plakaat tatkoto na nevestata, kumot, i starosvatot. Ako sakas vo manastirot na primer vo Varos ke ti trebaa debeli vrski, tamu se pravat samo10 ili 20 krstevki godisno(jas se zainteresirav za Varos ama tamu gi selektiraat koj mozi koj ne) a ako sakas vo Zrze tamu e poednostavno da zakazis, samo ti e mnoguuuu daleku. I tocno e deka na manastir ne se plaka
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.09.08 12:23

da za vo varos i jas slusnav deka se vencevale i krstevale da znam deka kum mora neli ama ne mi bese jasno dali treba dever ama ete kako sto veli aleksandra ne mora togas ke se organirirame nekako pa da si go zemime redot i rajat da bidime fala zenski mnogu stvarno so ovie adeti pojma nemam..fala dadi saska aleksandra
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28418
Registration date : 2008-11-09

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty19.11.08 15:32

mi se sluci ja izgibiv burmata,ama za sreka pak ja najdov.dva dena bev tazna i segde po cel stan ja pobarav.a taa mi e labava i koga bev trudna mi bea oteceni prstite i mi bese taman,a sega deka mi e spadnat otokot i labava mi e.zamislite vo masinata za alista ja najdov.gi nosime i dvajcata burmite. da ziveeme
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-16

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty19.11.08 15:39

[quote="sashka26"]
Nate_David напиша:
ah uste nesto mozi ne e vo keontekst so temava ama moram da prasam nie bideki kako sto napomenav po gore ne sme vencanisega koga ke se vencevame dali morame da imame starosvat dever aj kum mora toa znaeme i dali mozi da se krsti deteto ako ne si vencan i slusam mn se plakalo za vencavka a vo manastir ako se vencas ne?....?


Nate vo kratki crti ke se potrudam da ti objasnam:Ako pravite i vencavka i krstevka vo isti den prvo ke ve vencaat vas, a potoa ke go krstat deteto.Se razbira deka ke treba da imate kum, od pricina sto nekoj ke treba da go krsti deteto neli. Za cifrata doslovno ne se sekavam kolku bese, znam samo deka plakaat tatkoto na nevestata, kumot, i starosvatot. Ako sakas vo manastirot na primer vo Varos ke ti trebaa debeli vrski, tamu se pravat samo10 ili 20 krstevki godisno(jas se zainteresirav za Varos ama tamu gi selektiraat koj mozi koj ne) a ako sakas vo Zrze tamu e poednostavno da zakazis, samo ti e mnoguuuu daleku. I tocno e deka na manastir ne se plaka[/quote


Изгледа секаде е различно..Јас и дечко ми бевме кумови и венчавката беше во манастирот Св.Пречиста, и се плаќаше за венчавката. Знам Златко плати 800 денари..Ама изгледа во секој град е тоа различно
Вратете се на почетокот Go down
aneta23
Прваче
Прваче
aneta23


Female
Број на мислења : 170
Age : 44
Локација : chicago,usa
Поени : 28425
Registration date : 2008-10-29

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty19.11.08 15:44

jas i mm gi nosime sekogas burmite i verenickite prsteni,neznam zosto no samo da pomislam deka sum gi izgubila me faka panika i sekogas koga gi nosam pripazuvam na niv a posebno na vencalnata burma zosto sepak nemoze druga da ja zameni ednas i edna e vencalna burma,ne daj Boze ako ja zagubis pa da kupis druga ista kako vencalnata ama toa ne e toa.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty19.11.08 17:04

mm i jas non stop si gi nosime burmite zatoa i gi kupivme neli. jas birav za da mi bide keif koga ke ja nosam bidwejki mm ne e po zlatoto pa taka da mi prepusti mene zemavme bvlgari mojata e so cirkoni a negovata e obicna bvlagri sakpo gi plativme ama ne zalam
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty19.11.08 17:09

Вереничкиот прстен не го носам, ама бурмите ги носиме и двајцата,Тој ја нема извадено неговата а јас ја вадам мојата,не ја носам нон стоп оти сум алергична на злато.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty23.11.08 2:03

Nie si kupivme burmi uste za veridba neznam dali trebase ili ne ama nekoj ni rece i ajde, a inace sakav da kazam za bulgari burmite bas mi se svigaat i jas si imam prsten takov i go obozavam ama za burma ne mi ide nekako ama iccc, cel zivot nema da bideme mladi pa da nosime tolkav prsten neznam.
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty23.11.08 14:59

Nitu jas, nitu mm ne gi nosime burmite koga bev bremena mi precea i taka se odviknam i sega nema sansi da nosam prsteni,a licno za burmite ne se najvazni vo brakot vazna e doverbata,ima mnogu slucai kade i mazot i zenata si gi nosat burmite a se izneveruvat, epa zosto e togas burmata?Samo taka od navika, toa ne go odobruvam e togas nema potreba da se nosi.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty23.11.08 15:28

Анче, мм вика откако ја носам бурмата имам повеќе потенцијални кандидатки за дружба hihi А бе ,тие што сакаат неверство , не сакаат обврски, така да ич не е битна бурмата.
Јас си ја носам само бурмата ,зошто ми е како Свето нешто, црква, венчавање, а не заради изневерувања hihi
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty23.11.08 16:23

Да, така е,бурмата е нешто најсвето,таа е симболот на бракот но доколку мегу сопружниците не постои брак во вистинска смисла на зборот зошто тогаш да се носи(ај сега да не се повторувам)еве имам слушнато како некои мажи си зборуваат кога ги изневерувале своите жени ја ваделе бурмата и ја ставале во џеб и после како ништо да не било,мене таквите постапки ми се жални,а некои се гордеат со тоа.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty24.11.08 13:51

Ни јас ни маж ми не ги носиме бурмите, јас зашто ми е голема а маж ми зашто му е мала Smile. Се сеќавам еднаш мајка ми ја изгуби нејзината додека правевме зимница. Цело ѓубре и лушпи од пиперки ги пребаравме и ја надовме Smile
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty10.12.08 18:27

Ние двајцата ги носиме венчалните бурми иако не очекував дека мм ќе ја носи, но ме изненади навистина
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty13.12.08 19:25

Nie imame originalni debarski burmi, moeto poteklo po tatko mi e debarsko, i prekrasni se:). Ne licat na burmi:).
Nemame problem i dvajcata ako edniot ne ja nosi burmata, jas pogotovo sakam da menuvam prsteni:).
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty13.12.08 19:33

Jas si ja nosam burmata malku mi e golema ama drug prsten nad nea si imam.MM ja nosese ama lani ja izgubi ili mu ja ukradoa mnogu mu e krivo ,sekade ja barase i den denes nemoze da se pomiri deka nema da ja nosi.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty13.12.08 19:47

Jas redovno si ja nosam, bidejci i onaka sakam mnogu prsteni. A mm za iznenaduvanje, bidejci voopsto ne sakase prsteni, ja nosi, ama celiot e izguben. Koga raboti nesto ja ostava i potoa ne znae kade mu e. Me nervira i mu velam podobro ne ja nosi, otkolku da ja izgubis nekade. A inaku imame i interesni momenti koga ce vidam deka ja zaboravil mu ja nosam, demek mora drugite devojki da vidat deka e zafaten, i taka slatko ce se zinasmeeme.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Венчални бурми - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Венчални бурми   Венчални бурми - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Венчални бурми
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: