Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Поминат термин за породување

Go down 
+97
Renata ch
adi
Nebo
Zvezdicka
biljana_m
ma-ja
okce
eli
tweety
Mimi Petreska
Ves
Gabi*
Sanja ss
natali
Milo
Mami4ka
Dragana
Biljana
Sara
Mirka
Dara
Julijana87
karolina
D-r Lidija Pazdrijan
Mila87
JaNiTa
Diana
Tifani
marina_daniel
pepa
obicna
CaciCko
lila_mk
kara
Kikic
Lili
kavadarcanka
winnie the pooh
Sun
mama viki
mina (hihi)
Rozetka
Pipolino
mami29
verce
anetapp
sonja colakova
Pravnicka28
Sister
mis
marijajovanova
dzi-dzi
dulce
Kinky
marina_m
avanturistka
hormonce
Sanja_Ivana
mirecv
bibe85
MamaMaja
lela
Ilince
bubamara
vecki
v.violeta
Berta
anegor
Mama Ane
mamazako
sonjamfk
Maja
sneze
danielaval
BubeM
Nate_David
vdovica
magi
beti 24
BaMbYnA
Emilija
Maja0501
Juni08_Andrea
Emi
biljanag
Goca
aleksandra
sanja83
betavitevit
STAR *
sashka26
vesna velkova
rich_bitch1
Lana
Freya
eva
TINCE
101 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29288
Registration date : 2008-07-07

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.08.09 11:57

со лесничко девојки
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28501
Registration date : 2009-01-26

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.08.09 18:37

So lesno samo neka bide i hrabro.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30916
Registration date : 2008-11-06

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.08.09 18:59

Емилија да не остана во болница? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29949
Registration date : 2008-07-11

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.08.09 20:57

Еве ме Поминат термин за породување - Page 10 427437 . Направив контрола се е нормално. Ако не биде ништо до понеделник, идам на провокација во 8 часот. Се читаме дотогаш.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29583
Registration date : 2008-07-22

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.08.09 21:01

Ajde Emilija se neka bide vo red i koga treba togas so lesno neka ti e da si dobies zivo i zdravo bebusce.
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27905
Registration date : 2009-05-10

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.08.09 21:05

Emilija i karolina ne se sekirajte,toa moze da se sluci vo sekoj moment Smile Ajde vi posakuvam so lesno da si pominete



pregnancy week by week
Вратете се на почетокот Go down
Milo
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 43
Локација : bt
Поени : 27136
Registration date : 2009-08-19

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty20.08.09 12:49

Vo sekoj slucaj carski e mojot sovet vi kazuvam od loso iskustvo so provokacii.Jas cekav so provokacii 2 dena so ogromni bolki i ne se otvorav nikako pa me napravija epiziotomija i posle toa uste tri pati presivanje i 3 meseci v krevet a da bev carski se ke bese Ok za 10 dena.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29394
Registration date : 2008-11-10

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty20.08.09 16:31

Емилија сакав да те прашам бидејќи и другите деца ги имаш надносено и мислам дека рече дека околу 4кг се родени, дали ги роди вагинално или со царски? Бидејќи моево е многу големо и и ми е страв вагинално дали уопште да пробувам, јас не сум баш крупна.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29949
Registration date : 2008-07-11

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty20.08.09 17:25

Вагинално, да крупни и двајцата а и ова е крупно во најава. Имам многу тесна карлица, а за среќа лесно се отворам. И јас не сум крупна. Во ниту еден момент не сум помислила на царски кога може вагинално. Сара ќе видиш како ќе се движи работата...неможеш однапред да знаеш. Докторот секогаш ми викаше ќе се намачиш ама морам да признаам дека не беше страшно. Ајде без страв...ако се плашиш може само да ја успориш и отежниш работата. Поминат термин за породување - Page 10 767433
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28418
Registration date : 2009-05-04

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty20.08.09 17:50

Emilija bas pomisliv na tebe. Se zaprasav sto si napravila a ti uste si tuka. Ajde so lesno ke bide se vo red. Izvestuvaj ne obavezno.
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28881
Registration date : 2008-10-12

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty20.08.09 17:58

Ajde samo so lesno na site sto si cekate da se porodite i poskoro da si gi vidite bebusite!!!
Вратете се на почетокот Go down
Julijana87
Почетник
Почетник
Julijana87


Female
Број на мислења : 27
Age : 36
Локација : Greece
Расположение : :D
Поени : 27926
Registration date : 2009-03-22

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty12.09.09 15:44

Сара напиша:
Јулијана па ти веќе треба да си во болница, ајде со лесно па те чекаме после да ни пишеш како си поминала.



da zamisli odma samo sto pisav i vecerta kraj 7 zaminav vo bolnica i vo 10 ipol se porodiv imame prekrasna kerkicka i sve pomina kako podmackano Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28501
Registration date : 2009-01-26

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty17.09.09 20:10

Jas sum uste tuka i mi pomina terminot nemam bolki mada toa ne znaci deka nema da me fatat vo sekoj moment ali bebevo kako uste da e visoko ne se spusta site sto ke me vidat vikaat ti nema da ragas brzo i veke se mislam sto ke se sluci,iskreno mislev deka porano ke se porodam uste pred dve nedeli mi rekoa za 3 saati vrati se a eve posle 2 nedeli nemam aber da se poragam,nekako mi e strav so provokacija vikaat bolkite bile pogolemi vistina li e ako imal nekoj iskustvo.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30916
Registration date : 2008-11-06

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty18.09.09 8:27

Јас 17 дена идев секој втор ден на ЦТГ, терминот ми беше според последна дата на 1 октомври, а се породив дури на 17. Можам да замислам како ти е Smile немај гајле, кога ќе реши цуфчето да излага, ќе излезе. Јас со провокација поминав супер, буквално за 5 минути се породив. Со лесно Мирка.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28501
Registration date : 2009-01-26

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty18.09.09 13:31

Fala Mama Ane malce me utesi za ova so provokaijata,lele nokeska sum bila cirkuz sum sednala i nekako mi se cini deka imam bolki i od strav ne zaspav do 4 zosto si vikam kako ke spijam ako treba vo bolnica da odam pa sum zemala meram a sirota neznam sto meram i sega denes se milam si vikam lele luge ke znam li da prepoznaam koga da pojdam vo bolnica da ne napravam belja doma da pocne da izleguva poveke od toa se plasam negoli od samiot poragaj da ne ne gi prepoznaam bolkite zosto vcera tie bea sigurno nekoj bolki ama ne mi se javuvase vo kicmata,nekoj vika kako menstrualni jas ne sum imala bolki menstrualni, utre ke odam na ctg pa ke vidime sto ke kazat ako ne izleze do togas.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29949
Registration date : 2008-07-11

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty18.09.09 14:44

Мирка, колку си нестрплива. Верувај дека ќе знаеш кога ќе се пораѓаш, не можеш да утнеш и беља дома да направиш.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29394
Registration date : 2008-11-10

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty18.09.09 14:56

Мирка како прворотка нема шанси да се породиш дома а да не осетиш ништо, затоа обично и даваат провокација за побрзо да се одвива пораѓајот.
Јас не ги осетив тие големите болки, имав само некои три саати иако беа чести, но се издржуваа, е сега другите што беа дојдени со мене во родилна сала уште малце главата од зид да си ја маваа и само ми викаа не дај боже вакви болки да осетиш, ама фала богу после 3 саати ме однесоа директно на царски.
А мене инаку кога ми пукна водењакот сабајлето - прво ми истекуваше по малку, ама на секое идење во вц имав чувство дека неконтролирано мочам,и знаев што ме чека и се пикнав да се бањам хаха. После тоа имав еден огромен млаз и онака си стојам тоа ми тече ми тече лом го напраив паркетот во спална, е тогаш веќе ме фати паника, се затворив во вц и само се миев се миев, а мм викаше по мене на врата - бетер паничар од мене хаха.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28501
Registration date : 2009-01-26

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty18.09.09 16:03

Hahahah me iznasmea Sara abe ova mazive ne se mazi zimi se koj sto pravi poveke on me nervira negoli celava situacija ,zapnal na doktor pa na doktor da odis kako toa doma da se sedelo vika da te ostavam tebe nema da pojdes i nikako nemozam da go razubedam deka nema potreba od tolku cesti kontroli koga ke si dojde toa samo po sebe.
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29626
Registration date : 2008-04-22

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.09.09 16:33

Mirka i jas uste ne sum se porodila i veke puknav od nervozi denes bev na ctg i mi rekoa da cekam rano bilo a inaku dosta bilo spusteno taka sto najmnogu za edna nedela ke sum se porodela a jas tolku sum nestrpliva
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28501
Registration date : 2009-01-26

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty19.09.09 17:27

Natali pa i ti si bila tuka ama na tikerov nesto ti se izmenilo pisuva 38 nedela, a neli sme 1 den razlika, jas vecer ke odam na ctg i ke vidime sto ke mi kazat mada sekoj sto ke me vidi mi vika ti vo brzo vreme ne se poragas mnogu ti e visoko stomakot mi se cini ke mi pukne mnogu mi e golem duri strav me faka od goleminata.ajde so lesno neka ni e na site samo toa si vikam.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28418
Registration date : 2009-05-04

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty22.09.09 12:47

Mama Ane напиша:
Јас 17 дена идев секој втор ден на ЦТГ, терминот ми беше според последна дата на 1 октомври, а се породив дури на 17. Можам да замислам како ти е Smile немај гајле, кога ќе реши цуфчето да излага, ќе излезе. Јас со провокација поминав супер, буквално за 5 минути се породив. Со лесно Мирка.

Mama Ane kako tolku mnogu ti utnale vo terminot, pa 17 dena ne e malku da prenosis. Jas eve 4 dena po termin i da ti kazam pocnuvam da se nerviram jas imam 2 saati pat dodeka da stignam do drzavna a da odam da se smestam demek bez bolki ne primale. Aj sega sto da pravam da sednam i da cekam veke nemam sila i za toa.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30916
Registration date : 2008-11-06

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty22.09.09 12:52

Јас горе доле знаев од прилика дека пред 10 нема шанси да се породам, ама докторите таа дата јаизрачунаа Smile Не мисли многу Биљанче, ќе биде, ќе се спреми бебуш и ќе излета како пушка Smile Ајде и на тебе со лесно
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31306
Registration date : 2007-11-19

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty22.09.09 13:03

ne e nisto cudno nitu treba da te zagrizuva edna moja koleska cel mesec pokasno od kazaniot termin se porodi
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28418
Registration date : 2009-05-04

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty22.09.09 13:11

Emi напиша:
ne e nisto cudno nitu treba da te zagrizuva edna moja koleska cel mesec pokasno od kazaniot termin se porodi

Emi cel mesecccccccccccccc??? Поминат термин за породување - Page 10 596639
aman be e navistina ova uste dopolnitelno me razmisli
i kakvo objasnuvanje i dale za toa mozes li da mi kazes
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28501
Registration date : 2009-01-26

Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty22.09.09 13:37

Daj be ne zezajte odkoga pocnaa decava da se nosat po 10 meseci hahahah,mene mi rekoa deka ke mi dadat lufta do 10 dena znaci imam uste 4 dena i ke vidime kako ke bide,mada denes sum na ctg popladne i ke vidime sto ke kazat.poz
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Поминат термин за породување - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Поминат термин за породување
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: