Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Предлози за машко име!

Go down 
+100
sole
nata
Nini
josifana
mirjanka
kalinche70
bordan
Cece Miloskovska
Mimi Petreska
Nebo
BILE-ENA
DijanaP
lila_mk
adi
Macence
Zvezdicka
rainbow
Dara
m.b.jovanova
lilijana
jasmina,mina
Mama Ane
mamazako
Sara
anetapp
Dzena
Sestricka
ripce
caci
MajaS.
milena p
naivnna
Ane76
Damjana
Labuda
Diana
Julijana87
marija*
fibimk
mina32
Sanja_Ivana
sneze
elence01
aneta23
Ves
sunset
verce
maskoe
mac@
hajdi
avanturistka
radost
bibe85
Maja
veki22
lela
Kikic
Simona's mom
bella*
natali
lejdi
baby24
mamicka Ana
beti 24
Kiki
mamalina
natasast
magi
rich_bitch1
Katerinja_kbbd
mad bluestar
monice
Emilija
Nate_David
Nene
SonjuS*
***sanjicka***
aneta
kavadarcanka
Sandra_Anja
STAR *
eva
ivi
Lili
sonja vasilevska
Big Sister
eli
moja Ina
radmila11
Emi
mamicka211
lola
Bu_Bi
sanja83
daniela
biljanag
vesna83
BaMbYnA
aleksandra
bibi
104 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29907
Registration date : 2008-07-14

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty15.10.09 10:43

Jan, Kalin, Alen...
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31552
Registration date : 2008-09-14

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty15.10.09 10:48

Matej,Damir,David
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29109
Registration date : 2008-11-21

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty15.10.09 10:50

Александар
Вратете се на почетокот Go down
Nini
Почетник
Почетник
Nini


Female
Број на мислења : 25
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : отом-потом
Поени : 27101
Registration date : 2009-07-22

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 1:20

Diana напиша:
Тие се убави имиња ама да ти кажам во последно време слушам само Матеј,Лука,Давид,и други кои стварно во последно време се ставаат и не сакам да биде инвазија.А Вилијам го одбрав заради тоа што е ретко како принцот Вилијам синот на принцезата Диана хахахаха и дека може да се вика нагалено Вили.

Lilypie Expecting a baby Ticker

Управо.Се потпишувам под коментаров.
Кај нас се чека појавувањето на сапуници за да се прошири фондот на машки имиња. Пошто нормално, направија аверзија кон Горан и Зоран. А колку Матеевци и Луки има изминативе 2 години, филм може да се сними.
Друга работа, за да не ги мразат синовите кога ќе пораснат, е тоа што треба да гледаат имињата да им бидат адекватни со презимињата. Кај личи име како Лука или Матеј да се залепи на презиме како Стојковски? Нејсе.
Името на син ми му го дадов јас.Во државава постои кај помалку од 20 ликови.Не потекнува од хрватски, ниту турски сапуници.Го избрав како такво зашто соодветствува со на мм презимето, а и не може да се скрати. Никаде по форумиве не е спомнато,буквално го најдов во речник на имиња и мило ми беше, се до моментот кога чув дека после нас, се појави уште на две места.10 години пред нас (проверено) не се појавило како такво во границиве, а во рок од 3 месеца се појавува на 3 места. Знам дека не е бренд па да се лутам зашто некој го превземал, али страшно се исфрустрирав ради глупоста и неинвентивноста што ги држи народов.Све е copy paste. Сепак, не сум му дала такво име за да го препознаваат по презимето потоа.

Имиња кои мене ме бендисуваат се : Тин, Бојан, Андреја,Виктор,Петар,Гораст,Дарио,Дарјан,Нано,Деан.
Вратете се на почетокот Go down
Nebo
Прваче
Прваче
Nebo


Female
Број на мислења : 170
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 27130
Registration date : 2009-08-07

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 11:58

Кај нас се чека појавувањето на сапуници за да се прошири фондот на машки имиња. Пошто нормално, направија аверзија кон Горан и Зоран. А колку Матеевци и Луки има изминативе 2 години, филм може да се сними.
Друга работа, за да не ги мразат синовите кога ќе пораснат, е тоа што треба да гледаат имињата да им бидат адекватни со презимињата. Кај личи име како Лука или Матеј да се залепи на презиме како Стојковски? Нејсе

Имиња кои мене ме бендисуваат се : Тин, Бојан, Андреја,Виктор,Петар,Гораст,Дарио,Дарјан,Нано,Деан.[/quote]


Nini zalam, ama ne si vo pravo. Luka i Matej ne se od nikakvi sapunici, spagaat vo makedonski pravoslavni iminja, dvajca od cetirite evangelisti se vikale Luka i Matej. Da, kaj nas ne bea mnogu zastapeni, vo posledno vreme se pocesti sto i ne e loso zasto ne treba da se vrtat edni isti iminja, sekogas imalo i ke ima iminja karakteristicni za odreden period. I tie ke se zdosadat pa moze pak ke se vratat Goran, Igor i sl. A i sekoj si ima svoj vkus u kraj kraeva. A za odgovaranje so prezime? Pa Darjan i Nano poveke odgovaraat so Stojkovski? I tie se aktuelni sega, izminative 5-6 godini
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30721
Registration date : 2008-11-06

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 12:04

Mene Vedran mi e mnogu ubavo masko ime
Вратете се на почетокот Go down
Nini
Почетник
Почетник
Nini


Female
Број на мислења : 25
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : отом-потом
Поени : 27101
Registration date : 2009-07-22

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 13:02

Nebo напиша:
Кај нас се чека појавувањето на сапуници за да се прошири фондот на машки имиња. Пошто нормално, направија аверзија кон Горан и Зоран. А колку Матеевци и Луки има изминативе 2 години, филм може да се сними.
Друга работа, за да не ги мразат синовите кога ќе пораснат, е тоа што треба да гледаат имињата да им бидат адекватни со презимињата. Кај личи име како Лука или Матеј да се залепи на презиме како Стојковски? Нејсе

Имиња кои мене ме бендисуваат се : Тин, Бојан, Андреја,Виктор,Петар,Гораст,Дарио,Дарјан,Нано,Деан.


Nini zalam, ama ne si vo pravo. Luka i Matej ne se od nikakvi sapunici, spagaat vo makedonski pravoslavni iminja, dvajca od cetirite evangelisti se vikale Luka i Matej. Da, kaj nas ne bea mnogu zastapeni, vo posledno vreme se pocesti sto i ne e loso zasto ne treba da se vrtat edni isti iminja, sekogas imalo i ke ima iminja karakteristicni za odreden period. I tie ke se zdosadat pa moze pak ke se vratat Goran, Igor i sl. A i sekoj si ima svoj vkus u kraj kraeva. A za odgovaranje so prezime? Pa Darjan i Nano poveke odgovaraat so Stojkovski? I tie se aktuelni sega, izminative 5-6 godini[/quote]

Лука и Матеј не можеш да кажеш дека се православни, туку христијански.А пак, ако ги фатиме далечните корени, Лука е латинско а Матеј грчко име.Сепак постоеле,но факт е дека кај нас се прифатија и се премногу застапени изминатиов период, буквално по повод сапуниците.
А имињата што ги наведов во ниеден момент не ги споив со презимето.Тоа беше само еден пример колку грдо изгледа такво име на такво презиме. И ете, ако тие не можат да се спојат со тоа презиме, Бојан и Виктор можат.
Им се смееме на роднините ни од иноземство што им лепат имиња како, Џон и Кростофер Мрнѕевски, а самите истото го правиме. Само за да следиме некаков тренд.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27835
Registration date : 2009-05-15

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 13:08

Незнам за Матеј и Лука, ама од три машки деца едно мора да е Филип. Кога го одбравме името со татко му на Филип појма немавме дека е така, а сега ако излеземе надвор и има неколку деца гарант има уште еден Филип. Ама нека се живи и здрави, а имињата нека им се вечни.
Вратете се на почетокот Go down
Nini
Почетник
Почетник
Nini


Female
Број на мислења : 25
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : отом-потом
Поени : 27101
Registration date : 2009-07-22

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 13:11

Хахаха.. брат ми се вика Филип, али он си ги има полни 28. И пола од другарите негови го имаат истото име.
Мислам дека Филип и Александар си се имиња доволно застапени од времето и континуирано се употребуваат.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29907
Registration date : 2008-07-14

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 13:17

Eve lista na iminja spored Zavod za statistika http://www.stat.gov.mk/glavna.asp?br=52
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30159
Registration date : 2008-07-29

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 13:21

некаде пишав мислам во темата за Како го добивте вашето име?дека во Шутка во моментот најзастапено име што се дава на машки новороденчиња е Онур hihi
Вратете се на почетокот Go down
Nini
Почетник
Почетник
Nini


Female
Број на мислења : 25
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : отом-потом
Поени : 27101
Registration date : 2009-07-22

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 13:25

Па многу јасно! А женско Шехерзад?
А тек колку Касандри и Рандуа има таму,пораснати веќе, во цутот на младоста. Па да не зборам за имињана од плејадата ликови во шпанскине, венецуелскине и какви-ти-ја-знам серии.
Вратете се на почетокот Go down
Nebo
Прваче
Прваче
Nebo


Female
Број на мислења : 170
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 27130
Registration date : 2009-08-07

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty09.11.09 22:15

Nini напиша:

Лука и Матеј не можеш да кажеш дека се православни, туку христијански.А пак, ако ги фатиме далечните корени, Лука е латинско а Матеј грчко име.Сепак постоеле,но факт е дека кај нас се прифатија и се премногу застапени изминатиов период, буквално по повод сапуниците.
А имињата што ги наведов во ниеден момент не ги споив со презимето.Тоа беше само еден пример колку грдо изгледа такво име на такво презиме. И ете, ако тие не можат да се спојат со тоа презиме, Бојан и Виктор можат.
Им се смееме на роднините ни од иноземство што им лепат имиња како, Џон и Кростофер Мрнѕевски, а самите истото го правиме. Само за да следиме некаков тренд.

Nini ne me sfakaj gresno, i jas sum protiv ona Dzon, Kristofer i sl., a i mnogu mi e smesno za Sutka... Veruvaj deka ne gledam bukvalno ni edna serija, pa ne ni znam deka imalo likovo Luka i Matej, ednostavno gi pocituvam iminjata i da, spagaat i vo pravoslavni i vo katolicki iminja. A i mene edno od omilenite maski iminja mi e Bojan Smile Pozdravce Предлози за машко име! - Page 6 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
sole
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 47
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27262
Registration date : 2009-06-25

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 13:01

Teodor, Vasko, Petar
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27239
Registration date : 2009-09-25

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 13:18

Максим
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28108
Registration date : 2009-04-12

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 13:55

[quote="Nini"
Друга работа, за да не ги мразат синовите кога ќе пораснат, е тоа што треба да гледаат имињата да им бидат адекватни со презимињата. Кај личи име како Лука или Матеј да се залепи на презиме како Стојковски? Нејсе..[/quote]

Зошто да не личи?Според тебе еве кое презиме би било адекватно на име како Матеј и Лука?
Јас ако гледав на син ми да му ставам име според презимето ќе требаше да го крстам Леонардо Предлози за машко име! - Page 6 71486
Пошто се презиваме Давинчеви и Матеј ќе беше Леонардо Давинчев (Македонска верзија на Леонардо Да Винчи Предлози за машко име! - Page 6 71486 Предлози за машко име! - Page 6 71486 Предлози за машко име! - Page 6 71486 )
Вратете се на почетокот Go down
Nini
Почетник
Почетник
Nini


Female
Број на мислења : 25
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : отом-потом
Поени : 27101
Registration date : 2009-07-22

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 14:31

По начинот на кој што си го сфатила ти тоа, некој што се презива Дувнимагловски треба Ветар да се вика, рајт?
Поентата е друга. Името и коренот од презимето да не бидат од една крајност во друга. Едноставно, да биде доволно звучно за да не напраиш кисела фаца scratch
Презмимиња ко Алексовски, Апостоловски, Перковски, Мартиновски, Угуровски, Галамаров, Николов,Иванов, Арсов и уште катаљарда што завршуваат на -ов или -иќ.

Нас презимето ни е Јукиќ. Да требаше по татко ми да го крстиме, ќе требаше да се вика Ѓорѓи Јукиќ. Не иде, нели?
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26733
Registration date : 2009-10-31

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 14:43

Petar,Andrej,Nikola-spored mene najubavo masko ime,ako sin mi se vika Petar Предлози за машко име! - Page 6 127667
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29907
Registration date : 2008-07-14

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 14:44

Citav nekade, na nekoj od srpskite ili hrvatskite sajtovi, a i jas se pridrzuvav kon toa da bide:
-dolgo ime so kratko prezime i obratno,
-da nema inicijali PM,
-poslednata bukva od imeto da ne bide ista so prvata bukva od prezimeto.
Nema vrska, ama ete kako informacija sto moze da posluzi. Inace, spored mene, ime ko ime, toa ne go pravi covekot.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27236
Registration date : 2009-08-31

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty10.11.09 14:45

Павел,Лука,Јаков,Михаел,
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27074
Registration date : 2009-09-27

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty13.12.09 20:01

Ми треба предлог за машко име, овде видов прекрасни имиња, но многу се чести.

Имате ли слушнато некое ретко, необично име?
Вратете се на почетокот Go down
Nini
Почетник
Почетник
Nini


Female
Број на мислења : 25
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : отом-потом
Поени : 27101
Registration date : 2009-07-22

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty13.12.09 20:57

Annabel напиша:
Ми треба предлог за машко име, овде видов прекрасни имиња, но многу се чести.

Имате ли слушнато некое ретко, необично име?

Не ти треба ретко необично име. Зашто кај и да е, и тоа ќе стане често име. Слушај паталец Smile
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28157
Registration date : 2009-02-26

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty14.12.09 1:47

Annabel напиша:
Ми треба предлог за машко име, овде видов прекрасни имиња, но многу се чести.

Имате ли слушнато некое ретко, необично име?

Alen
Borko
Bruno
Damir
Darin
Dino
Dominik
Edi
Gabriel
Josip
Mato,Mateo
Stjepan
Tadej
Dorotej
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty14.12.09 1:52

Vitalij
Kain
Vitan
Oleg
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28803
Registration date : 2008-11-02

Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty14.12.09 2:47

Vie ama ste bile cudni jes da treba da odgovoara imeto na prezimeto ama ne e toa naslov na kniga pa sega rima da ima Smile
A vie e smesno sto iselenicite im davaat iminja na decata Djon ili Kristofer itn. epa neli se greota decata da im se smeat vo gradinka ili vo skolo ako se vikaat Petre, Vasko, Spiro Kole itn.... iminja so nikoj ne gi cul vo Amerika ili neznam si kade na toa ne mislite, a normalno deka decata dobivaat iminja od sredinata vo koja ziveat roditelite a od sekogas imalo i ke ima iminja koj se specificni za toj period koga se rodile samite deca, ednostavno izborot na ime go svakam kako licno pravo na sekoj roditel i negoviot sopstven vkus!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Предлози за машко име! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Предлози за машко име!   Предлози за машко име! - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Предлози за машко име!
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Опуштено :: Форумско кафанче-
Отиди до: