Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Потребна помош за малиот Дејан

Go down 
3 posters
АвторПорака
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30721
Registration date : 2008-11-06

Потребна помош за малиот Дејан Empty
ПишувањеПредмет: Потребна помош за малиот Дејан   Потребна помош за малиот Дејан Empty03.11.09 13:13

Ова го добив сега по маил:

Dragi moi prijateli I kolegi,

Mnogu mi e tesko dodeka ja pisuvam porakava i posakuvam nikogas da ne bev vo vakva situacija. No mi rekoa zivotot nosel iskusenija, za da ne napravi posilni.
Vi preprakam pismo vo koe ima baranje na donacii za mojot sin, Dejan, preku telefonski broevi i transakciona smetka, pa dokolku mozete, Ve molam prepratete go i na Vasi kontakti.

Iskrena blagodarnost do site Vas. Vaseto prijatelstvo vredi poveke od parite sto ni trebaat, no za zal lekovite za mojot sin moram da gi nabavam so pari.

Natasa



Почитувани,

Ви благодариме што одвоивте време да го прочитате нашето барање.

Ние сме родители на 7 и пол годишно дете, Дејан Анѓелески, кое боледува од ретка генетска болест Hereditary Angioedema (HAE) или недостиг на C1 inhibitor кој е особено важен за контрола на имунитетниот систем на организмот. Се работи за болест која предизвикува животозагрозувачки напади при што е потребна

итна медицинска интервенција. До сега детето, поради недостаток на лекови во Македонија, е третирано со

свежосмрзната плазма, меѓутоа во последните напади изреагира со влошување на состојбата и после апликацијата на плазма, поради што мораше да прими Ц1 Инхибитор - лек кој според важечките препораки на медицината базирани на докази му е потребен за лекување.

Овој лек е набавен од наша страна приватно во неколку наврати, но со оглед на честите напади што ги добива нашиот син (во последните два месеци имаше вкупно 10 напади и ни беа потребни 10 инекции), Ви се обраќаме за помош за обезбедување на средства за набавка на лекарствата. Ампулите со Ц1 инхибитор концентрат му помагаат да се смират наоадите што ги добива, а во Македонија не се достапни. Ние досега успевавме да ги набавиме од Германија и Унгарија и истите се со цена од 700 до 900 ЕУР. Вкупните трошоци за годишното лекување на Дејан како и набавката на лекарствата се движат околу 80.000 ЕУР.

Вашата помош за набавка на лекарствата ќе му оомогне на Дејан да има колку што е можно поквалитетен живот исполнет со игра и дружење со неговите врсници и редовно следење на наставата во училиште како ученик во второ одделение, кои досега поради честиот престој во болница и интензитетот на болеста се сведени на минимум.

Ве молиме во согласност со Вашите можности да ни излезете во пресрет на нашето барање. Финансиските средства за купување на лекарствата може да се уплатат на донаторската сметка за Дејан Анѓелески во Алфа

банка во Скопје со бр.280124100136128.

Со почит,

Влатко и Наташа Анѓелески

Тел: 3070318

070 248 225

070 328 849

075 846 071

ТЕЛЕФОНСКИ БРОЕВИ за ДОНАЦИЈА:

ВИП 077 143413

Т-МОБИЛЕ 070 143414

КОСМОФОН ТЕЛЕКОМ СЛОВЕНИЈА 075 143 424

СО СЕКОЕ ЈАВУВАЊЕ ДОНИРАТЕ 100 ДЕНАРИ НА СМЕТКАТА НА ДЕЈАН









ЗА ДОНАЦИЈА НАДВОР ОД МАКЕДОНИЈА

ЗА ДОНАЦИЈА ОД МАКЕДОНИЈА



DEJAN ANGJELESKI

BUL. OKTOMVRISKA REVOLUCIJA BR8/2-13

MK 1000 SKOPJE

IBAN: MK07280101007103240

ALPHA BANKA SKOPJE

UL. DIMITRIE CUPOVSKI BR 2

MK 1000 SKOPJE

SWIFT: KRSKMK2X

Дополнително има медицински наоди и слика на малиот Дејан, навистина жално, па кој може да му помогнеме..
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27042
Registration date : 2009-08-25

Потребна помош за малиот Дејан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Потребна помош за малиот Дејан   Потребна помош за малиот Дејан Empty03.11.09 13:20

sekako detskiot zivot zdravje i sreka se najvazni
da se nadevame deka ke ima dovolno humani luge za da se soberat sredstvata i da se lechi deteto
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28657
Registration date : 2008-10-11

Потребна помош за малиот Дејан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Потребна помош за малиот Дејан   Потребна помош за малиот Дејан Empty10.11.09 14:57

Na ova dete anvistina mu treba pomosh lichno sum zapoznata so sluchajot. Ako mozhete pomognete.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Потребна помош за малиот Дејан Empty
ПишувањеПредмет: Re: Потребна помош за малиот Дејан   Потребна помош за малиот Дејан Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Потребна помош за малиот Дејан
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Живот :: Хуманоста на дело-
Отиди до: