Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали се одмаздувате?

Go down 
+22
nnatasa
delfinka
Vale74
kalinche70
saligrem
delfin76
Girl*****
marina****
ance
DijanaP
bubale23
Mama Ane
fibimk
Daki
Mila87
Tifani
soledad
Kikic
KATIC
mirecv
vecki
rich_bitch1
26 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 14:54

Дали сте од оние сто играат на карта памти-па врати?Т.с колку често ако некој ве повреди,навреди му вракате,му се осветувате?Се чувствувате ли подобро после тоа?На кои начин се осветувате?

Јас сум од оние што најчесто кога некој ке ме повреди се повлекувам,го игнорирам го отстранувам од мојот живот.сметамм дека кога тогаш ке му биде вратено ама не од мене туку од Оној Горе.едноставно не верувам дека ако му вратам ке се чувствувам којзнае колку добро.баш напротив ке се симнам со тоа на негово ниво,ке се полнам со негативни чувства,ке се деградирам...а никој на светот не заслужил поради него да с доведам во таква состојба
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30775
Registration date : 2008-05-05

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 14:57

irena i jas kako tebe mnogu pati sm pomislila da vratam ama ne mozam srce ne mi dava ima koj da vraka . .....
koga nekoj ke me povredi toj covek veke ne postoi za mene moze ke prodolzam da razgovaram so taa osoba ama vo dusata za mene nepostoi
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29494
Registration date : 2008-08-02

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:07

Јас напротив враќам и тоа дупло.....не во смисла на физички напад или оговарање или што знам на такови некои ,,ниски удари,,со кои самата би се понижила,конкретно се однесува на лица кои сакала или не, неможам да ги одстранам од видно поле туку така Smile ,никогаш никому не сум останала ,,борчлија,, Smile ако ме повреди силно,максимално им го загорчувам и јас животот односно секојдневието,и тоа таму каде нејвеќе боли....
а оние другите ги бришам од мојот живот,без објаснувања или докажување,оти?зошто?како?и нема враќање назад!Неможам доколку се искарам со некој или ме повредил,утре да седнам да пиам кафе и да се правам на уста како ништо да не било,а срцето друго да ми збори....
Сето ова го наведов доколку некој стварно ме повреди или навреди,а за оние банални расправии нормално дека се забораваат истот момент
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28954
Registration date : 2009-02-16

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:11

jas koga se lutam na nekoj vo momentot prvo sto mi paga na pamet e da mu se odmaznam, ama posle nekoi 10 minuti zaboravam na se..... mi se ima sluceno so mm da se imame naluteno ama naredniot den da ne pamtam za sto bilo toa SmileSmileSmile ne sum tip koj saka da se kara i da vika no ako nekoj mnogu me povredi se drzam na distanca od nego i kraj.... ne mozam da pravam lice na nekoj koj ne mi e drag....
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29120
Registration date : 2008-09-29

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:22

Prostuvam ama ne zaboravam i koga togas ke vratam so kamata
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28066
Registration date : 2009-04-08

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:24

mene koga ke me iznervira nekoj mi idi vo momentot da go otepam.ama sreka do sega ne se slucilo toa.a za da se odmazdam koga kako...zavisi od raspolozenie.ako vo nekoj moment mi se pruzi prilika da mu vratam a sum nervozna obavezno vrakam....a ako sum raspolozena togas so polesno si pominuva hihi .
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28267
Registration date : 2009-04-14

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:33

Мене ако некој ме повреди,секогаш сакам да разговарам за постапката,можеби не во моментот.Не сум особа што сакам да вратам,живи луге сме.Сигурно и јас некаде сум згрешила на некој мој мил и драг ,зарем треба да се стави крај ? Покушувам да имам разбиранје за секого ,а тоа и го барам и од другите !
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28469
Registration date : 2009-02-16

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:39

Може и години да поминат и да заборавам за што сум била повредена , но никогаш не заборавам дека некој силно ме повредил, навредил или ми згрешил....па затоа кога тогаш си враќам. Лутина не ми трае долго, но не сум мирна додека не му покажам на некој дека ми било тешко поради неговата постапка.
А за злоба искрено не знам, не сум злобна личност која може на некој да му мисли лошо, да го оговара, само секогаш се си кажувам отворено и повеќето тоа го сметаат како моја лоша особина, искрено незнам зошто, а се случувало да седиме друштво јас да и кажам на другарка ми дека на пример фустанчето не и стои , а др да молчат и позади грб после да оговараат, но после два дена веќе слушам како јас сум лошата. Како и да е, тоа е мојот карактер Smile
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28800
Registration date : 2008-08-27

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 15:43

Smetam deka ne sum odmazdoljubiva. Iskreno do sega Fala Bogu i ne sum bila vo situacija da nekoj mi nasteti ili mi predizvika neznam kakvo zlo, pa jas da mu vratam. Mi se ima sluceno, bliski rodnini da ne se raduvaat vo onoj moment koga jas sum srejkna, no so toa samo si go pokazale vistinskoto lice i si ja imaat iskazano nivnata ljubomora. E so niv sum distancirana, sekogas koga ke im zatrebam sum tuka, normalno. Nikogas ne sum im pomislisla loso, a kamo li da im se odmazduvam.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29104
Registration date : 2009-02-25

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty31.05.09 20:13

Ne se osvetuvam ama veruvam dlaboko deka ke pati nekoj den osobata.....go ima onaj gore koj si sudi.....
No ako mi padne vo race ke razmislam....mislam deka bi se osvetila i toa mnogu poveke.....Ama dali ke mi dojdat tie 5 min ili ne...toa ne se znae.....
Sepak prepustam na Bog i na vremeto.Sve se leci,sve pominuva...ostanuva samo sekavanjeto koe so tek na vreme i toa ke izbledi...ama onaj gore ne bi rekla deka taka raboti.....si pamti toj.....pokasmo,ama sekogo go stasuva Bozjata raka na pravdata! flower
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30721
Registration date : 2008-11-06

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty01.06.09 8:25

Едно знам дека животот е премногу краток за да го трошам на одмазди Smile. Тркалото се врти, барем јас верувам во тоа, секој кој ќе ме навреди или ми наштети некако, не враќам во моментот ама знам дека кога тогаш ќе ми се намести и не останувам покуса
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Прваче
Прваче
bubale23


Female
Број на мислења : 150
Age : 38
Локација : Home
Поени : 28720
Registration date : 2008-09-10

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty01.06.09 18:39

Vo princip sum mnogu dobrodusna i empaticna licnost, lesno steknuvam doverba vo covek koj mi ostavil takov vpecatok, no sekako so rezerva. Dokolku nekoj me povredi i ja izigra mojata doverba, nema da mu pokazam kako se cuvstvuvam zosto sum tip koj se si stava na srce i tivko pati, no sepak ke postoi odredeno nivo na oddalecenost kon taa licnost, ke ostanam ladnokrvna no nikogas nema da pokazam deka stradam. No, ako mi "zgazne na zuljot" - e togas - jas kazuvam samo ednas i togas kazano e! Smile
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27686
Registration date : 2009-08-23

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty12.10.09 0:31

vo princip ne sum zlopamtilo, ama zatoa istata taa licnost (ako epten mi zgresila) koga ke mi naleta - ke i naplatam so kamata, i odposle neka i tekne zasto e toa taka,a jas nema da se pravdam.
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26949
Registration date : 2009-09-06

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty12.10.09 14:00

ne se odmazduvam iako vo momentot koga sum iznervirana ke posakam i toa duplo da vratam ama potoa mi pominuva
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27680
Registration date : 2009-04-27

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty18.11.09 2:07

by Mama Ane on 1/6/2009, 07:25

Едно знам дека животот е премногу краток за да го трошам на одмазди Smile. Тркалото се врти, барем јас верувам во тоа, секој кој ќе ме навреди или ми наштети некако, не враќам во моментот ама знам дека кога тогаш ќе ми се намести и не останувам покуса

........potpis Дали се одмаздувате? 207962
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28784
Registration date : 2008-09-05

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty18.11.09 12:18

mirecv напиша:
Јас напротив враќам и тоа дупло.....не во смисла на физички напад или оговарање или што знам на такови некои ,,ниски удари,,со кои самата би се понижила,конкретно се однесува на лица кои сакала или не, неможам да ги одстранам од видно поле туку така Smile ,никогаш никому не сум останала ,,борчлија,, Smile ако ме повреди силно,максимално им го загорчувам и јас животот односно секојдневието,и тоа таму каде нејвеќе боли....
а оние другите ги бришам од мојот живот,без објаснувања или докажување,оти?зошто?како?и нема враќање назад!Неможам доколку се искарам со некој или ме повредил,утре да седнам да пиам кафе и да се правам на уста како ништо да не било,а срцето друго да ми збори....
Сето ова го наведов доколку некој стварно ме повреди или навреди,а за оние банални расправии нормално дека се забораваат истот момент

За ова потпис како јас да сум го пишувала и да додадам не се оптеретувам со одмазди но како за беља семестат само просто да ми е жал да не му вратам за нешто што ми направил . имено откога ќе ми згреши правиме муабет за гоплема грешка која низ мојот филтер на простување не поминува прво се одалечувам од тој човек и несе замарам као ида е поминуванекое време когатој самиот ќе се намести така убаво што одмзадата си доаѓа сама по себе во моментот . После тоа ми се полни егото Дали се одмаздувате? 69779
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29095
Registration date : 2009-02-13

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty18.11.09 12:26

ne sum odmazdoljubiva po priroda, i koga nekoj ke mi zgresi , se nerviram Дали се одмаздувате? 286837 i urlam moze den-dva-pet , potoa se smiruvam , prostuvam
i kako sto rekoa i drugite pogore "ima gospod, gleda"
ponekogas vo nekoi situacii sebesi se smetam za mnooogu naivna i glupava , ama ednostavno takva sum Дали се одмаздувате? 168461
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27064
Registration date : 2009-10-30

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 8:20

Koga sum nervozna pomisluvam deka treba da se odmazdam no otkako se ke pomine smetam deka zivotot e krug koj se vrti taka da nemam potreba jas da se odmazduvam na nikoj.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27239
Registration date : 2009-09-25

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 8:26

Никогаш,едноставно таква сум
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27775
Registration date : 2009-06-16

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 11:07

delfin76 напиша:
ne sum odmazdoljubiva po priroda, i koga nekoj ke mi zgresi , se nerviram Дали се одмаздувате? 286837 i urlam moze den-dva-pet , potoa se smiruvam , prostuvam
i kako sto rekoa i drugite pogore "ima gospod, gleda"
ponekogas vo nekoi situacii sebesi se smetam za mnooogu naivna i glupava , ama ednostavno takva sum Дали се одмаздувате? 168461



Дали се одмаздувате? 163998 Се пронајдов во постов. Делфин, иста сум и јас, буквално...таа сум и неможам да се сменам.
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28981
Registration date : 2008-10-24

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 14:58

se ljutam prviot cas-dva no potoa mi pominuva!ne se odmazduvam,no sudbinata go vrti trkaloto pa sekogas izleguva tie sto me povredile poveke nevolja da gi snaoga odkolku sto tie mi nanele
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29248
Registration date : 2009-01-14

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 21:01

delfinka напиша:
se ljutam prviot cas-dva no potoa mi pominuva!ne se odmazduvam,no sudbinata go vrti trkaloto pa sekogas izleguva tie sto me povredile poveke nevolja da gi snaoga odkolku sto tie mi nanele

isto...
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27110
Registration date : 2009-09-29

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 21:04

во момент на лутина планирам одмазда, ама за среќа бргу ми поминува

Човечки е да се греши, боженствено е да се простува
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28309
Registration date : 2008-12-30

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 22:00

nisto ne dobivam ako se odmazdam na nekogo..spored mene gospod sudi se se vraka se se plaka samo toa znam da kazam
Вратете се на почетокот Go down
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27435
Registration date : 2009-06-29

Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty19.11.09 22:47

Јас не знам и не сакам да се одмаздувам. Ако некој премногу ме провреди страшно сум лута на почетокот, знам да го заладам односот со тој кој ме повредил, и обично не можам да преминам преку истото се додека не ги расчистиме работите (секој да си каже што му лежи на душа). После може и да продолжиме да контактираме, и се да се среди, ама најважно е што јас никогаш не заборавам. И така само еднаш, вториот пат ги прекинувам сите контакти и ја бришам од меморија личноста, ама не и постапката (за жал). А за одмазда, не. Има кој да суди, јас немам ни желба ни енергија да влегувам во такви игри.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали се одмаздувате? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали се одмаздувате?   Дали се одмаздувате? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали се одмаздувате?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Опуштено :: Форумско кафанче-
Отиди до: