Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Искашлување на шлаем

Go down 
+37
sonja colakova
popaj
Tifani
Juni08_Andrea
Domi
jas.and
Sandra_Anja
Biljana
monabombona
Gordana Natovska
ana80
JANA BELKOKESKA
Mama Vase
Nate_David
jasmina,mina
Monika
desi
Pravnicka28
tanjasofija
viktorija
sneze
anetapp
Kikic
Mimi22
Goca
acemkd1
elena.nikoloska
Dragana
Mama Ane
Pipolino
sashka26
Emi
Denicija
vecki
mirecv
verce
Anika
41 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30775
Registration date : 2008-05-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty11.03.09 23:33

so perduv od kokoska vrieni mieni so voda so rakija i da se brca vo grlo za da povraka
Вратете се на почетокот Go down
desi
Прваче
Прваче
desi


Female
Број на мислења : 356
Age : 40
Локација : veles
Поени : 29025
Registration date : 2008-06-26

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty28.03.09 23:16

Da ve prasam kako poiskusni majki kaj nas noseto ne i e zatnato ama i grcat gradite i se polni so balgamcinja,vcera gi povrati i i bese podobro si spiese ama deneska mnogu grci sto da i stavam kako da gi povrati i tie sto i se sobrani
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30775
Registration date : 2008-05-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty28.03.09 23:22

desi a bevte na lekar sto vi rekoa?
inaku domasni lekovi sto sum koristela se jagneska maramica se stava na gradi i taka da spie , isto pomaga loj od div zajak ili guska ,list od zelka otstoen vo maslinovo maslo e imam slusnato deka stavale i palacinka da e mlaka i se stava na gradi ,drugo mozes da ja izmasiras so salo malku alkohol i soda bikarbona seto ova e za stopluvanje na gradinjata i omeknuvanje na slajmot malku, zabegavme od temata
Вратете се на почетокот Go down
desi
Прваче
Прваче
desi


Female
Број на мислења : 356
Age : 40
Локација : veles
Поени : 29025
Registration date : 2008-06-26

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty28.03.09 23:47

znam deka izbegavme od temata i mnogu se izvinuvam,inaku bevme na lekar i ni rekoa deka bilo mala nastinka ke i pominelo a ona se poveke mi kasla i od noseto i se slevaat vo grloto i grci nemoze da disi ubavo
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30775
Registration date : 2008-05-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty28.03.09 23:49

desi samo masiraj utre pak odnesija ako se dezurni neka ja slusnat sepak mala e neka ja slusnat pak
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 16:12

Ева е пак полна со шлаем, дури на неколку пати ќе се задавеше ама никако да го исплука. И давам чај од бел слез, бисолвон сируп, ја инхалирам со физиолошки, и го разводнувам шлаемот, ама денен на контрола слушнаа дека има малку на левото крило влажен шлаем. Вецки пиши ми каде да ја однесам да и го извадат шлаемот со пердув, морам и тоа да го пробам.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28764
Registration date : 2009-02-01

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 16:19

аника јас знам дека кај деца што не знаат да го исфрлаат шлајмот не се дава бел слез бидејќи ептен го разводнува шлајмот и ако не го исфрли можеш само поголема беља да си направиш
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29558
Registration date : 2008-07-20

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 16:21

Да Аника и јас сум слушнала така.Истото важи и за сирупите за искашлување. Ти препорача доктор или ти одлучи да и го даваш?
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 17:14

Pipolino напиша:
аника јас знам дека кај деца што не знаат да го исфрлаат шлајмот не се дава бел слез бидејќи ептен го разводнува шлајмот и ако не го исфрли можеш само поголема беља да си направиш

Што беља можам да направам? Што може да и се случи? Не ми кажал доктор, и го правам на своја рака. И правам и чај од кршени ораси и лушпи од кромид. Еве сега и давав да јаде и ми поврати се што изеде и една топка шлаем. А мислам дека има уште 10 такви во неа, леле што да и правам, кажете совет.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30159
Registration date : 2008-07-29

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 17:28

Anika sestra mi mu dava na maliot bel slez caj,redovno koga treba da iskasla slajm.jas neznam sto steta moze da mu napravi na deteto osven sto moze da go tera poveke da kasla. i da povrati ne e strasno znam deka taka vnuk mi gi vadi slajmovite.prv pat slusam deka moze beliot slez da mu napravi problem na dete.Anika mislam deka Eva ti ima alergija stom deteto kasla tolku dolgo i pokraj toa sto piese poveke antibiotici!moe mislenje,ne znaci deka sum vo pravo
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 17:59

Да чајот ја тера да кашла, пак поврати една рака шлајм. Душиче мало, барем малку ќе и олесни сега.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29179
Registration date : 2008-07-10

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:04

lele i nie kako sme nastinati ko ce fati maler za maler.. cela godina nikako ne mi nastina ni temperatura ni nisto..sega ko ne fati se naednas..sega pie sirupce almacin ama mnogu kasla i toa so slaem od sirupceto go tera da iskasluva i placi go boli...mu davam i pro beby bronhi kapki tie so propolis i drugi trevki, i od toa za polesno iskasluvanje...cajcina ne saka da pie nisto...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28989
Registration date : 2009-03-17

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:26

Anika напиша:
Pipolino напиша:
аника јас знам дека кај деца што не знаат да го исфрлаат шлајмот не се дава бел слез бидејќи ептен го разводнува шлајмот и ако не го исфрли можеш само поголема беља да си направиш

Што беља можам да направам? Што може да и се случи? Не ми кажал доктор, и го правам на своја рака. И правам и чај од кршени ораси и лушпи од кромид. Еве сега и давав да јаде и ми поврати се што изеде и една топка шлаем. А мислам дека има уште 10 такви во неа, леле што да и правам, кажете совет.

jana moja porasna na caj od bel slez.ja terase na mnogu kaslanje i obavezno povrakase.i toa bese dobro bidejki samo taka malite deca moze da go izvadat slaemot.a nekade procitav na forumov deka stom kasla,najlosoto pominalo.sega e samo slaemot problem.i da se razvodeni poveke,toa e poentata.sansite da i se zalepi se pomali a da go isfrli preku mokraca ili izmet,pogolemi.i tehnikata so perduv ima ista cel.ne sum primenuvala ama probaj ti da stavis vo grlo,sigurno ke povratis.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:29

По колку чај од бел слез треба да му се дава на детето? Знам дека во големи количини не е добро, треба по малку неколку пати на ден. Ама колку е тоа малку? Неколку лажички или? знае ли некој да ми каже?
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29179
Registration date : 2008-07-10

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:38

eve prebaruvav nesto za caj bel slez ama nisto ne najdov za kolku treba da se prima kolicinski...!
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:41

Јас најдов

Чајот се приготвува на следниот начин: се земаат 1 до 2 чајни лажици иситнет корен, се ставаат во сад и се прелеваат со чаша дестилирана вода. Коренот во водата стои еден до два часа при што одвреме-навреме се промешува и се процедува. Возрасните од чајот пијат на 3 часа по една супена лажица, а децата по половина до една кафена лажица.
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2309&stID=25588

А јас и дадов цело шише да испие. Лелееее
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30159
Registration date : 2008-07-29

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:42

Anika напиша:
По колку чај од бел слез треба да му се дава на детето? Знам дека во големи количини не е добро, треба по малку неколку пати на ден. Ама колку е тоа малку? Неколку лажички или? знае ли некој да ми каже?
vnuk mi piese i po 1 litar Anika ne se sekiraj,nisto nema d ai bide osven kazav ili ke kasla poveke ili ke povrati,taa sekako treba da go izvadi slaemot.samo ne go davaj po 18.00h za da ne ti kasla nokeska
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29179
Registration date : 2008-07-10

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:45

e sega denes poveke ne i daval da ne predizvikas nekoja nesakana posledica..sepak caj e trevka ama pak nikogas ne se znae...zemi PRO BEBY BRONHI za posle 1 godina i tie se za kaslica i polesno iskasluvanje ..sodrzat propolis,zalfija,nane,mentol....
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:50

Многу сум насекирана, се некако лоши мисли ми се мотаат низ главава. Еве вечер ми рече докторката да ја инхалирам со физиолошки раствор и 10 капки од ампула гентамицин па ќе видам дали ќе и биде подобро.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29179
Registration date : 2008-07-10

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:55

Anika a drugo nesto ne i davas sirupce....zemi od ovie kapkive sto ti pisav tie se na prirodna baza i jas eve mu davam po 30 kapki na den podeleni vo 3 dozi..ke i bidi podobro i jas se sekiram David cel den nisto v usta nema staveno samo 50 ml. sok i sto cica i 50 ml. mleko drugo nisto....a na antibiotici e ,vitamini, eve ne mozam da mu dadam sirup za zelezo zosto ne e jaden a na gladno ne se dava ..sto da pravam...samo se pukam...
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28708
Registration date : 2008-12-05

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 18:58

И давам Бисолвон сируп. Ја инхалирам по 2-3 пати на ден со физиолошки раствор. Не знам више што друго да и дадам. Ќе ги купам и тие капки само ми е страв па да не претерам. Од време на време ми качува и Т, не повисока од 37.6. Апетит слабо има ама весела е, разиграна. Во јануари лежевме во козле со бронхопневмонија и многу ми е страв да не ни се повтори тој хорор од таму.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29179
Registration date : 2008-07-10

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 19:14

lele i kaj nas istoto nisto ne jadi ama pak vesel si e razigran....ova nekoj virus e ..do vcera i nie imavme i T. od vreme na vreme ne povisoka od 37,9,38 ama vo gazeto mu meram taa e povisoka za nekoj stepen od taa sto ja ima..znaci imal 37,4 37,5...i taka sme ovie denovi bez apetit so T.....mora i ova da go prebrodime...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28989
Registration date : 2009-03-17

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 20:09

Anika напиша:
Јас најдов

Чајот се приготвува на следниот начин: се земаат 1 до 2 чајни лажици иситнет корен, се ставаат во сад и се прелеваат со чаша дестилирана вода. Коренот во водата стои еден до два часа при што одвреме-навреме се промешува и се процедува. Возрасните од чајот пијат на 3 часа по една супена лажица, а децата по половина до една кафена лажица.
http://star.dnevnik.com.mk/?pBroj=2309&stID=25588

А јас и дадов цело шише да испие. Лелееее

i jana piela po celo sise,smo sto go ostavav da stoi polovina cas.kaj nas mnogu pomagalo toa cajce i sekogas na kraj ishodot bil super.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28764
Registration date : 2009-02-01

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 20:42

Anika напиша:
Pipolino напиша:
аника јас знам дека кај деца што не знаат да го исфрлаат шлајмот не се дава бел слез бидејќи ептен го разводнува шлајмот и ако не го исфрли можеш само поголема беља да си направиш

Што беља можам да направам? Што може да и се случи? Не ми кажал доктор, и го правам на своја рака. И правам и чај од кршени ораси и лушпи од кромид. Еве сега и давав да јаде и ми поврати се што изеде и една топка шлаем. А мислам дека има уште 10 такви во неа, леле што да и правам, кажете совет.

kazav deka ako ne znae kako da go isfrli slajmot , so kaslanje ili pak ete ako go povraka sto e dobro
anika navistina so bel slez i leneno seme treba pretpazlivost pogotovo kaj pomali deca ,od gledna tocka da ne se napravi opstrukcija znaci nemoznost da se isfrli i povtorno da se zalepi za belite drobovi
jas ova go znam
Вратете се на почетокот Go down
JANA BELKOKESKA
Почетник
Почетник
JANA BELKOKESKA


Female
Број на мислења : 31
Age : 44
Локација : OHRID
Расположение : СУПЕР
Поени : 27704
Registration date : 2009-03-26

Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty04.04.09 20:51

Nemajte gajle , ako ne go isfrli slaemot ke go goltni i peku golema nuzdra ke si go isfrli od doktor mi e toa kazano pominav jas ni toj period .Samo temperaturata da se sledi da ne se pokacuva taa e strasna.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Искашлување на шлаем - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Искашлување на шлаем   Искашлување на шлаем - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Искашлување на шлаем
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на деца-
Отиди до: