Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Педијатријата!

Go down 
+104
aleane
evdokija krstevska
mama
Nine
Mama Ane
JasnaC
Arhangel
Megi
Anika
Elisaveta
DraganaNik
Sandra_Anja
Betka
Nataly
LiMan
Nena
Tifani
nnatasa
Kinky
Pipolino
Mama K
beltaseva
Arnaudova Milena
twins_
zence
beti 24
Gordana Natovska
dacistam
winnie the pooh
Maja
marijanamir
emilija poposka boshevska
beti.liz
tosedance
volsebnicka
Magdalena Kasovska
marina_m
jeca
biljanag
marijajovanova
butterfly
tanjasofija
bile
Misticia
Snezana O.
danielaval
Rozetka
Ance-J
sonjamfk
monabombona
Stefani Vasilkova
JaNiTa
Ananastasija
eva31
emilija nestorova
moon
pepa
mami29
mani
elena-taci
KarolinaXP
strk
Biljana
tanja_simon
Христина
bubamara
Juni08_Andrea
bibip
Mama Vase
mama X
aleksandra
lida
Deni
rich_bitch1
BILE-ENA
bordan
Sandra
sunset
sonja
mama 28
Ves
Lili
Dzena
olgica-mila
lila_mk
anegor
D-r Lidija Pazdrijan
Monika
Anjuska08
Nate_David
Ilince
Kikic
magi
taci
Damjana
tatica
BubeM
bibic
sneze
kokice
Радица Маџоска
Emi
vecki
RiD-admin
108 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Next
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 21:42

Anika напиша:
Докторке Лидија какво искуство имате со сирупот Hedelix? Колкав временски период се дава и колку пати на ден за дете од 2 години? Ева многу кашла, влажно, па ми го препорачаа толку овој сируп.
Anika dobra vecer dusicke flower Nazdravje odmor Very Happy Epten ste facka na slikava.Da bese Sergej curica i nie ke kupevme edna vakva shapka Smile .
Sto se odnesuva za Hedelix sirupot-toa e preparat koj vo svojot sostav sodrzi Hederae helicis extractum koj e dokazan ekspektorans.Do sega ne sum go koristela,poveke Prospan,Brincovit sirup ili Mucovit sirup,Herbion sirup od tegavec.
Ona sto tebe te zasega vo vrsa so Hedelix ke go ispratam vo orginal:Without consulting a doctor not to take medicine for more than a few days. Time treatment is governed by the type and severity of problems (cough). If the problem with this treatment does not improve, consult your doctor.
Od mene kako pedijatar:lecete ja pricinata Anika za kaslicata,a ne kaslicata....Toplo pozdravce Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 115742
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 21:47

Megi напиша:
Doktorke Lidija,
Mojot sin ima 2 god i 8 meseci od oktomvri ke trgne vo gradinka i malku mi e strav od ovie virusi a toj e nezen so zdravjeto. Pa bi sakala da pocnam da mu davam nesto efikasno za da ojakne malce pred da pocne so gradinka. Spored vas koj e najdobar preparat za zajaknuvanje na imunitetot i kade mozam da go nabavam?
I bi sakala da prasam za mojata kerka koja e 10 i pol meseci dali mozam da pocnam da i davam kravjo mleko(trosam pari na mlecni formuli a ne gi pie). fala ti mnogu i pozdrav
Megi dobra vecer.Postojat mnogu preparati za podrska na imuniot sistem.Toplo gi preporacuvam Immuno baby,Energy baby i Imuno Kinder.Od multi vitaminskite Dr.Leo(sodrzi zelezo) ili Sanostol,kako i Integra baby(site vitamini se od prirodno poteklo).
Za malata obidete se so Nestle junior... flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 21:49

Anika напиша:
biljanag напиша:
a neli treba ribino maslo da im davame na ivan i marko mesto vigantol? pa oni se veke 3 godini
pozz

Jas na Eva esenva ke pocnam da i gi davam perlite od ribino malso, onie crvenite topcinja, kako dete gi obozavav. Samo ne znam po kolku na den se davaat? Eva ne mi go obozava naj naj sirupot.
Tie se preparat na Alkaloid...Perli A+D vit.Vo upatsvoto pisuva za doziranje spored vozrast.Modifikacija vo dogovor so pedijatar Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 610361 Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 767433
Вратете се на почетокот Go down
JasnaC
Почетник
Почетник
JasnaC


Female
Број на мислења : 11
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 26854
Registration date : 2009-09-02

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 22:06

D-r Lidija, pred da go postavam svoeto prasanje prvo moram da vi kazam deka koga se prodiv pred 19 meseci vie me ispustivte od bolnica so Petar. Ona sto nikogas nema da vi go zaboravam bea utesitelnite zborovi koi mi gi dadovte. Imeno, jas nova mama, porodena so Cesarea, tri dena primav antibiotici poradi koi ne mozev da go dojdam a gradite mi bea prepolni so mleko i normalno rezultatot bese zatnati mlecni kanali. Pokraj bolkite sto gi imav i moram da kazam iskreno nervoznite sestri koi nemaa trpenie da mi pomognat so doenjeto, posle 4 dena totalano se razocarav deka sum nesposobna majka koja ne moze da go doi svoeto bebe i mora da bide na vestacka hrana. Iskreno eden od pedijatrite (da ne spomenuvam ime bidejki ne e vredna za spomenuvanje) postojano mi povtoruvase deka jas MORAM da go dojam deteto, na sila mu ja pikase glavata, UZAS! Koga se pojavivte posledniot den vie mi rekovte: Poleka, trpelivo ke se obiduvas. I da mozes samo so ednata da go dois vo red e. Ako ima potreba ke go dohranuvas. Tolku pozitivno deluvase toa na mene sto tri dena otkako izlegov od bolnica jas veke go doev svoeto bebe na dvete gradi, uspesno i bez nikakva maka. Izvinete za off topic ama nemav moznost nikogas da i se zablagodaram na doktorkata pa sega ova go vidov kako sansa.
E sega moeto prasanje: pred dva casa primetiv deka Petar od vnatresnata strana na gornata usna ima mnogu afti (ouch) toa dosega ne mu se slucilo. Pretpostavuvam deka stavil prljavi race vo usta. Go namackav so voden rastvor od propolis. Ve molam za svoet dali moze nesto drugo da zemam sto ke bide efikasno bidejki ocigledno go boli i ne moze da jade?
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 22:23

Jasna mnogu topli pozdravi i od mene :kis heart: :kis heart: :kis heart: Mnogu mi e drago sto e Petar super bebus :big hug: :big hug: Blagodaram za jvnata blagodarnost,poubavo blagodaram od ova nema :shame: :shame: :shame:
Vo vrska so aftite koi se cesti kaj decinjata,moj sovet vi e da mackate Solcoseril dental pasta.Odlicen preparat za ovie promeni.
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27872
Registration date : 2009-04-03

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 22:28

Blagodaram doktorke.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29418
Registration date : 2008-07-16

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty03.09.09 22:50

eve i jas pak da potrujam so mojava zagrizenost Smile
Deneska bev da ja izmeram Ivona da vidam kako napreduva.Na 5 meseci imase tocno 7320 grama sto bese napreduvanje za samo 470 grama :(((( a denesnoto merenje pokaza 7500 .Pedijatarot bese malku zagrizen i mi rece da vovedam ovosna kasicka,a posle edno 2 nedeli i kasicka od morkovce kako rucek (zelencukova) za se so cel da prodolzam da ja dojam .Koe e vaseto mislenje,dali bi trebalo da i ponudam i adaptirano mleko.Gi prazni ubavo gradite i mleko najmalku imam vo popladnevnite casovi...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 6:54

Ilince напиша:
eve i jas pak da potrujam so mojava zagrizenost Smile
Deneska bev da ja izmeram Ivona da vidam kako napreduva.Na 5 meseci imase tocno 7320 grama sto bese napreduvanje za samo 470 grama :(((( a denesnoto merenje pokaza 7500 .Pedijatarot bese malku zagrizen i mi rece da vovedam ovosna kasicka,a posle edno 2 nedeli i kasicka od morkovce kako rucek (zelencukova) za se so cel da prodolzam da ja dojam .Koe e vaseto mislenje,dali bi trebalo da i ponudam i adaptirano mleko.Gi prazni ubavo gradite i mleko najmalku imam vo popladnevnite casovi...
Ilince dobro utro.Moj sovet e da prodolzite da doite,so toa sto ke se hranite malku pokaloricno(tri glavni obroci+uzinka),ke piete poveke tecnost(min. 3 litri od koi edno ke bide mleko)mnogu odmor i relaksiranost.Vo megjuvreme ponudete i gi dvete gradi.Vokolku posle edna nedela nema tezinska promena,se dogovarame sto ponatamu. flower
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27388
Registration date : 2009-07-17

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 7:24

Добро утро Др .Лиде, еве ние конецно во понедлник ке доаѓаме во Скопје на сите контроли а и ке поминеме и кај докторот рече ке не прими во секое време, па се надевам дека добро ке пројдеме.Усте еднаш ви благодарам за советите. flower Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 115742
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30691
Registration date : 2008-11-06

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 8:46

Сандра напиша:
Dr. Lide pozdrav.
Sakam da te zamolam, ako e mozno se razbira, da mi gi napises referentnite vrednosti od krv za deca. Vo site laboratorii od strana gi ima samo na vozrasni i lutam nekako, samo se konsultiram so maticnata, momentalno. Jas sakam da si gi imam.
Fala ti.
Сандра најдов таква тема, знам дека некој ги напиша вредностите и ја најдов Smile
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f24/topic-t2863.htm
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28734
Registration date : 2009-02-01

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 12:02

zdravo dr lide
pravevme alergo test preku krv za filip
mene me interesira sto znaci ova iu/ml koe kaj filip e pogolemo od 100
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 16:32

Mama Ane напиша:
Сандра напиша:
Dr. Lide pozdrav.
Sakam da te zamolam, ako e mozno se razbira, da mi gi napises referentnite vrednosti od krv za deca. Vo site laboratorii od strana gi ima samo na vozrasni i lutam nekako, samo se konsultiram so maticnata, momentalno. Jas sakam da si gi imam.
Fala ti.
Сандра најдов таква тема, знам дека некој ги напиша вредностите и ја најдов Smile
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f24/topic-t2863.htm
Ovie vrednosti se za novorodeno.Vrednostite Mama Ane se dvizat od 0-3 meseci,3-6 meseci itn. do adultna vozrast. flower flower
Вратете се на почетокот Go down
Nine
Прваче
Прваче
Nine


Female
Број на мислења : 253
Age : 38
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 28201
Registration date : 2009-01-07

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 16:39

Dobar den doktorke
Bi sakala da ve prasam dali treba da bidam zagrizena zatoa sto na Andrej koj ima 2 meseci kapaceto nad levoto okce malku mu e vcrveneto na momenti se gubi pa pak se pojavuva i mestenceto mu e grubo i faka po malku mali gurelcina ama malku mu go cistam mestoto so kamilica go mackam so pavloviceva i panteksol ama pak mu e crvenkasto so racinata nonstop se faka za lice i se grebi.Sto predlagate vie dali treba da go posetam pedijatarot,i sto mi preporacuvate.Vi blagodaram
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31081
Registration date : 2007-11-19

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:04

Na pedijatar odime samo koga imame problem, dali treba da ja nosam na pregled, primer krvna slika i sl. iako e sve o red?
cisto proverka da se napravi
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:15

Nine напиша:
Dobar den doktorke
Bi sakala da ve prasam dali treba da bidam zagrizena zatoa sto na Andrej koj ima 2 meseci kapaceto nad levoto okce malku mu e vcrveneto na momenti se gubi pa pak se pojavuva i mestenceto mu e grubo i faka po malku mali gurelcina ama malku mu go cistam mestoto so kamilica go mackam so pavloviceva i panteksol ama pak mu e crvenkasto so racinata nonstop se faka za lice i se grebi.Sto predlagate vie dali treba da go posetam pedijatarot,i sto mi preporacuvate.Vi blagodaram
Nine tesko dea vaka od postov mozam da zaklucam za sto stanuva zbor.Treba da vidam.Ili toa da go stori vasiot pedijatar flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:17

Emi напиша:
Na pedijatar odime samo koga imame problem, dali treba da ja nosam na pregled, primer krvna slika i sl. iako e sve o red?
cisto proverka da se napravi
Ednas na tri do sest meseci se preporacuva pedijatar na vozrast do 3 god.Potoa po potreba ednas do dvapati do 7 god.Potoa imaat sistematski pregledi vo skolo :flower:Pedijatar samo pri potreba(bolest,strucno mislenje).
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:21

Pipolino напиша:
zdravo dr lide
pravevme alergo test preku krv za filip
mene me interesira sto znaci ova iu/ml koe kaj filip e pogolemo od 100
Stanuva zbor za internacionalni edinici/mililitar,ama za sto Pipolino? Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 121539 Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 121539 Za koe isleduvanje?
Вратете се на почетокот Go down
Nine
Прваче
Прваче
Nine


Female
Број на мислења : 253
Age : 38
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 28201
Registration date : 2009-01-07

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:29

Jas mnogu bi sakala vie da go vidite ama dalecinata si go pravi svoeto vi blagodaram i ke ostam za vo ponedelnik da odam na pedijatar ako do togas ne mu se izgubi.Vi blagodaram Pozdrav flower
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29445
Registration date : 2008-06-14

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:50

Dobar den Dr.Lide!
Pred nekolku dena Leon krena viska temperatura.Imase 39.Go onesov na doktor i mi rece doktorkata deka imalo nekoj virus od koj grloto se isfrlalo so plikcinja i se kacuvalo visoka temperatura.Mi rece da mu stavam cepcinja i da mu prskam vo grloto sprej na baza na propolis.Pri prvoto prskanje Leon povrati se sto imase prethodno izedeno i ne sakase potoa nisto drugo da jade.Veke ne go prskav.Temperaturata ja simna za dva dena.Deneska vidov deka mu izdilo novo zapce.Katnik na dolnata viliza.Dali moze vsusnost temperaturata da e bila od zapceto?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31081
Registration date : 2007-11-19

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:50

Ednas veke go imaveme ovoj problem ama ete se pojavi pak, odnosno eden vid bradavici virusni, imase na nogata blizu preponite i i gi izvadija vo drzavna so pinceta i tolku bese. Ne dobivme nikakvo objasnuvanje zasto se pojavuvaat ili dali ke se pojavat pak.

Eve sega ima edno pak na nogata isto blisku kaj preponite i edno na vratot pod bradickata?
veke me nervira, pak li da ja nosam da gi vadat, ama aj ova na nogata ke go izvadat ama toa na vratcet nema da dava a treba mirna da stoi???
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31081
Registration date : 2007-11-19

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 17:56

aj uste edno prasanje Smile
dali da pocnam da i davam med i kakov?
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 18:05

mama напиша:
Dobar den Dr.Lide!
Pred nekolku dena Leon krena viska temperatura.Imase 39.Go onesov na doktor i mi rece doktorkata deka imalo nekoj virus od koj grloto se isfrlalo so plikcinja i se kacuvalo visoka temperatura.Mi rece da mu stavam cepcinja i da mu prskam vo grloto sprej na baza na propolis.Pri prvoto prskanje Leon povrati se sto imase prethodno izedeno i ne sakase potoa nisto drugo da jade.Veke ne go prskav.Temperaturata ja simna za dva dena.Deneska vidov deka mu izdilo novo zapce.Katnik na dolnata viliza.Dali moze vsusnost temperaturata da e bila od zapceto?
Tesko verojatno.Najverojatno bila viroza,a niknenjeto samo se poklopilo flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 18:08

Emi напиша:
aj uste edno prasanje Smile
dali da pocnam da i davam med i kakov?
Ne, ne go vadete ako ne vi smeta...Samo ke otpadne po izvesno vreme Emi....Predlagam za pocetok livadski ili bagremov med.lesni se i decata gi sakaat flower
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28734
Registration date : 2009-02-01

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 19:01

lele lide vaka pisuva na pr
dermatofagi IU/ml 49.96 class 4.9 valuation visoko
e sega mene me interesira sto e iu/ml
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30389
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty04.09.09 19:42

Pipolino напиша:
lele lide vaka pisuva na pr
dermatofagi IU/ml 49.96 class 4.9 valuation visoko
e sega mene me interesira sto e iu/ml
Aha Pipolino,sega e veke pojasno...Stanuva zbor za nivoto na IgE specificni za dermatophagoides pteronyssinus(mali bubacinja vo domasna prasina)-Dp-IgE i pojava na alergiska reakcija.Pokacuvanjeto na Dp-IgE poveke ili ednakvo na 0,07 iu/ml nasocuva na postoenje na alergiska reakcija. flower
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата!   Стручни совети од областа на Педијатријата! - Page 33 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Педијатријата!
Вратете се на почетокот 
Страна 33 of 36Отиди на страна : Previous  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: