Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Родител или другар?

Go down 
+25
Kat
Mama Vase
Vesna Blazevska
Mama Ane
Betka
Dara
lilijana
soledad
Sanja_Ivana
delfinka
Наташка
rdjmk
avanturistka
vdovica
aneta
NA7NEBO
Ben10
ZeleniCka
jordanova_l
Lana
iki
wisna
ZZ
Emi
Big Sister
29 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30408
Registration date : 2007-11-15

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Родител или другар?   Родител или другар? Empty04.12.07 21:25

Do kade treba da odi bliskosta so svoeto dete, osobeno vo ovoj period koga se najcuvstvitelni?
Ke recete sto li i tekna da pisuva na ovaa koga ima dete od dve godini. no ete rabotam vo tinejderski vesnik (TEA shema) kade doagaat najrazlicni pisma za problemi koi gi imaat tinejdzerite i nivniot glaven problem - nemanjeto komu da se doverat.
mislam deka kaj nas seuste vladee opstoto mislenje deka ako ne znaat nesto decata - podobro- nema ni da napravat nekoja glupost.
i najcesto roditelot se postavuva kako avtoritet, sto spored mene e greska. odnosno licno smetam, deka deteto pred se treba da ima doverba vo roditelot, kako prva licnost na koja moze da i se doveri i znae deka nema da go izneveri, odnosno ke moze sekogas da go posovetuva,a ne da mu sudi.
sepak ne smee da se zaboravi deka i toa, e svoja licnost, koja ima pravo da nosi odluki i da e svesno za moznite posledici koi ke proizlezat potoa.
A isto taka ne smee da se zaboravi deka roditelot e roditel i ne moze da bide na isto nivo so negovite drugari.
no kako da se postigne toa?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31151
Registration date : 2007-11-19

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty10.12.07 23:06

Ane напиша:
deka deteto pred se treba da ima doverba vo roditelot, kako prva licnost na koja moze da i se doveri i znae deka nema da go izneveri, odnosno ke moze sekogas da go posovetuva,a ne da mu sudi.
?

Tocno taka, no sepak smetam deka treba da ima granici, za odreeni raboti treba da se bide strog, za da znae sto moze a sto ne.
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30209
Registration date : 2007-11-14

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty11.01.08 14:32

mislim da je najbolje naжi neku ravnoteћu,a to znaиi u isto vreme biti autoritet,ali i najbolji prijatelj..jeste teљko,ali je i moguжe..ja za sad uspevam u tome..mom sinu je dvanaesta godina i lagano veж poиinju pubertetske muke..on ima jako puno poverenja u mene i sve mi priиa i sve me pita bez imalo srama i zadrљke..
prvo je bilo za njega neprijatnih stuacija,ali kad je video da ja uvaћavam njegovu liиnost i razgovaram sa njim kao sa sebi ravnim,oslobodio se i sad je ok..

ali ima i odredjenu dozu respekta prema meni i to mi se svidja..
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29867
Registration date : 2008-02-08

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty09.02.08 11:48

Moite roditeli voopsto ne se strogi, znam deka nema da mi sudat, mozam da im se doveruvam, no sepak ne go pravam toa. Premnogu sum zatvorena. Eve sega pominuvam niz mnogu tezok period, a ne mozam da zboram so niv... Ne znam, ednostano ne mozam, ama tuka ne e samo roditelot dali ke se postavi kako avtoritet ili ne za deteto da moze da se doveruva, tuka lezat i milion drugi pricini, na pr. da ne go razocarame roditelot, poradi pretrpeni traumi se zatvorame. Jas imam 19 godini, so moite stojam super, ama ne mozam da im se otvoram i da se doveram. Ne e samo kako ke se postavi roditelot, ne se sekogas pricinite za zatvoranjeto na decata roditelite. Ok mozebi imam zabelezuvano kako moite se preokupirani so nesto drugo, a koga sum trebala da zboram ne bilo tolku vazno, ama ne e do tolku strasno toa.
Вратете се на почетокот Go down
iki
Прваче
Прваче
iki


Female
Број на мислења : 169
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 30020
Registration date : 2007-12-20

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty11.02.08 9:08

wisna ja procitav tvojata poraka i da ti kazam pravo me potsecas na mene koga bev na tvoi godini,i moite roditeli ne bea strogi odnosot so niv mi bese ok ,no i jas se odnesuvav kako tebe zatvoreno,ne iskazuvajci gi svoite problemi.
Ke ti kazam deka jas i denes se odnesuvam taka na moi 27 godini,navistina imam problemi koi bi mi bilo polesno ako gi spodelam so niv no sepak prodolzuvam da se odnesuvam deka se mi e ok.Toa mozebi go pravam ,od navika ,se boram so problemite kako znam i mozam a i mislam deka ako im se doveram ama vistinski ke gi povredam ,vsusnost sakam da gi zastitam od bolkata koja bi im ja nanela ako im se doveram vo potpolnost.

Sovet:ako sakas da go poslusas mojov sovet te molam otvori si ja dusata pred niv i kazi im sto te maci,pa ako sakaat neka te karaat,neka ti sudat,barem tebe ke ti bide polesno veruvaj.No istaknuvas deka se ok roditeli i deka nikogas ne ti sudat za postapkite,te molam obrati im se.

Mene navistina mi e tesko zatoa sto mnogu raboti mi tezat a nemam sila da im gi kazam iako se moi roditeli. :big hug: :napred devojko
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29873
Registration date : 2008-03-01

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty07.04.08 22:27

Sekogas na Lana i kazuvam kako se custvuvam ,normalno ja stitam od nekoi sosotojbi koj taa nema da moze da gi razbere ,no seto toa go pravam so cel da moze i taa mene da mi kaze koga e luta,nesrekna ,razocarana..ako ne uci od nas da gi deli custvata ,mislam deka ponatamu ke i bide potesko da se otvori i da kaze sto ja raduva ,sto ja maci i.t.n


Sakam da bidam roditel na kogo deteto ke moze SE da mu kaze i da znae deka najgolema podrska vo zivotot ke ima doma od nas,deka edistveno samo nie ke mozeme da ja razbereme i da i dademe sovet kako ponatamu ,no od druga strana bi sakala koga ke dojdat vakvite custvitelni godini za site izazovi koj ke i bidat pred oci i za se sto misli deka nema da bide dobro, da pomisli ,sto ke kazeme nie za toa.Ne bi sakala toa da e strav koj ke go ima za da ne go napravi pogresniot cekor ,tuku ednostvano da znae koj se pravilata i normite koj sto nie gi imame vo semjstvoto,i da go stori pogresniot cekor da znae koj ke bidat posledicite za toa i da bide spremna da se sooci so toa.



Ne go procitav prasanjeto na kraj ,kako da se postigne toa? ..Neznam dali ima nekoj univerzalen recept ,zatoa velat deka roditelstvoto e najteskata rabota,najteski mi se vakvite situacii ,koga se stremis da bides u avtoritet,a istovremeno i drugar so svoeto dete .Sekako deka ke podklekneme vo nekoja od ovie raboti no ako se ima nekoja ramnoteza bi trebalo da bide dobro ,pak ke kazam ..prosto ne si pameten koj pat da go odberes.
Вратете се на почетокот Go down
jordanova_l
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 58
Локација : veles
Поени : 29095
Registration date : 2008-06-22

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty24.06.08 23:05

imam42god.i imam kerka 15god.i sme dosta bliski.imame dobra i otvorena komunikacija.za sokoj problem me raduva so mi se obraka prvo mene a drugarkite i se vo vtor plan i tesko im se doveruva.ima mimenti koga se plasam so nemoze da se odlucuva za i najbanalnata rabota bez da se konsultira so mene.ponekogas se prasuvam dali tocno postapuvam dali premnogu sum opsednata so nea so sum i stvorila takva komunikacija.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29345
Registration date : 2008-08-15

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty20.08.08 2:31

Родителот треба да биде близок со детето, да остави простор да може да му се довери, да побара совет за одредени работи и слично. Меѓутоа родителот е пред се родител, а не другар. Не би можела, а и не би сакала да зборувам со мајка ми за се и сешто, особено во тинејџерските денови, за дечковци, секс и се пропратно. Едноставно таа ми е мајка и не треба да знае се за мене. Зашто секој родител го сака најдоброто за децата, а ние не секогаш го бираме најдоброто за нас. Додуша колку и да е најдобро за нас, за нив не е никогаш доволно Smile Така да, не би сакала да бидам толку блиска другарка со мајка ми, зашто другарки има на секој чекор, а мајка е една.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Ben10
Прваче
Прваче
Ben10


Female
Број на мислења : 131
Age : 50
Локација : Скопје
Поени : 28817
Registration date : 2008-08-16

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty20.08.08 7:31

ZeleniCka напиша:
Родителот треба да биде близок со детето, да остави простор да може да му се довери, да побара совет за одредени работи и слично. Меѓутоа родителот е пред се родител, а не другар.
и јас вака размислувам. Мислам дека на децата им треба родител, пријатели имаат многу. Да знаат дека имаат на кого да се потпрат, им треба авторитет, на крајот и потребно им е некој да им постави граници. Моите родители го имаа тоа супер избалансирано со мене. Ќе се обидам и јас со моите деца.
Вратете се на почетокот Go down
NA7NEBO
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 11
Age : 34
Локација : Nekade daleku...
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-25

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty25.08.08 4:23

Jas sum super so roditelite koga e vo prasanje nasiot odnos.Nemam nikakvi zabrani od niv no sekogas imam dobar sovet za bilo sto vo zivotot, iako ne sekogas gi slusam no sepak podocna sfakjam deka bile sosema vo pravo i se pronaogjam kako edinstveniot vinovnik vo celata prikazna.

NO, sakam da napomenam i deka, iako sum masko, jas sum poblizok so majka mi. Nemam ni brat ni sestra, pa mozebi i zatoa e taka.AMA-ne site raboti i gi kazuvam, zatoa sto ima nekoi nesta koi treba da si gi cuvame sami za sebe, sepak ne lici da bidam do tolku otvoren ko da mi e friend Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
aneta
Прваче
Прваче
aneta


Female
Број на мислења : 128
Age : 39
Локација : na edno mesto so moeto srcence
Расположение : so vas e super
Поени : 28950
Registration date : 2008-07-18

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty25.08.08 7:03

moite roditeli sekogas bile super sprema mene.
osobeno bev milenice na tato.
so majkami si zboruvav kako so drugarka nisto ne kriev od nea niti sega.taa sekogas mislam ne slusase do kraj i mi kazuvase dali sum vo pravo ili ne.mislam deka e dobro decata i roditelite treba da se i kako drugari zosto tie sekogas mu go mislat dobroto na svoite deca.
Вратете се на почетокот Go down
vdovica
Почетник
Почетник
vdovica


Female
Број на мислења : 49
Age : 55
Локација : Skopje
Поени : 28696
Registration date : 2008-09-10

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty10.09.08 17:07

Jas imam dvajca tinejdzeri (a jas sum tretata hehehe), uf ne e lesno majke mi.Se seguvam jas so moite deca imam izgradeno drugarski odnos i tie mi se doveruvaat i mi kazuvaat se.Mislam deka taka e najpravilno da se postapuva so decata vo ovaa vozrast.Zasto se sto e zabraneto moze da dovede do nekoi nesakani posledici, vaka i da se najdat vo nekoja nepovolna situacija ke osetat i nema da go povtorat toa.Vzaemnata doverba e mnogu bitna.Se razbira i otvoreniot muabet na sekoja tema koja sto gi maci, bidejki im imam dadeno na znaenje deka samo jas mozam da im pomognam dokolku imaat nekoj problem. :chat:
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29265
Registration date : 2008-10-02

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty11.10.08 22:34

[quote="ZZ"]mislim da je najbolje naжi neku ravnoteћu,a to znaиi u isto vreme biti autoritet,ali i najbolji prijatelj..jeste teљko,ali i moguce
se slozuvam vo potpolnost,za da znae samoto dete do kaj e granicata i toa da ne go zloupotrebi.
Вратете се на почетокот Go down
rdjmk
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 1
Age : 54
Локација : prilep
Поени : 28395
Registration date : 2008-11-09

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: roditel ili drugar?!   Родител или другар? Empty09.11.08 11:26


pozdrav do site roditeli drugari!
mi se dopadna mislenjeto na clenot-"vdovica"!i iskreno da vi kazam -me nasmea....posle podolgo vreme.i jas sum roditel na 2 prekrasni dami -a ednata e svez tinejdjer.sega taa ima sekakvi bubacki a jas probuvam da bidam dobar drugar i roditel se razbira.se trudam da go sprovedam dogovorot sto mislam deka e razbran.a toa e : drago moe dete:pred se iskrenost!nikako lazenje-toa me nervira!potoa jadenje(posto imame ogromen problem so apetitot t.e.operirani sme od glad!)i na kraj ili najprvo ucenjeto1a za vozvrat -najverojatno se sto ke posakas----garderoba,djeparac,izleguvanje.....i razgovor do smea daj Boze da ja ima sto poveke!mislam deka e fer ne? uzivanje
Вратете се на почетокот Go down
Наташка
Почетник
Почетник
Наташка


Female
Број на мислења : 74
Age : 53
Локација : Скопје
Поени : 27915
Registration date : 2009-02-12

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty12.02.09 15:34

јас имам 3 ќерки,едната е тинејџерка има 14 години. Знам каков ни е односот но знам и каков треба да ни е. Ние сме премногу блиски,таа ми кажува се за нејзиниот живот и јас за мојот. Треба да се родителите блиски со своите деца но не и другари Родител или другар? 269760
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 29021
Registration date : 2008-10-24

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty12.02.09 15:54

smetam deka bez razlika kolku se strogi roditelite ,tokmu tie treba da se i najdobriot prijatel na decata
sepak roditelot mu misli samo najdobro na deteto
sekoj tinejger i taka si ima drugari so koi si gi deli tajnite no sepak mislam roditelite treba da se na mesto br1 z sekoja potreba
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29708
Registration date : 2008-05-09

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty12.02.09 16:40

Jas so majka mi odsekogas sum bila bliska. Se sum i kazuvala, ako ne nesto sto mi se slucuvalo vo momentot sigurno podocna, ama se sum i kazuvala. Sekogas mi davala najdobri soveti, a moe bilo dali ke ja poslusam ili ne. Mi bila i mi e osven majka i najdobra prijatelka. Doverba vo drugarki nemam, bez razlika i kolku vreme i da gi znam, imam i od detstvo ama ne sum im se otvarala na niv, osven normalno nekoi raboti koi sum smetala deka mozat da gi znaat i drugite osven ona. Sakam takov odnos da imam i so Ivana, se nadevam deka nema da pogresam.
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28106
Registration date : 2009-04-08

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty23.04.09 1:01

дефинитивно во овие луди години треба да се биде повеке другар со детето отколку родител.тоа е мое мислење.еве зошто:на пример секогаш кога ќе имав некој проблем и се доверував на една моја пријателка.знаев дека ќе ме сослуша ќе се потруди да ме посоветува и да ми помогне.за истите проблеми да и казев на мајками сигурно би ме шинала од ќотек,или би врескала цел ден.така да мислам дека колку повеќе сме поблиски со децата толку подобро.на смирен начин да се разговара буквално на сите теми мислам дека помалку ке се греши во одредени работи
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27615
Registration date : 2009-07-04

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty15.08.09 17:05

Poz na site..ja citav temava i gledam najrazlicni razmisluvanja.Mislam deka sekoe dete treba da razgovara so svojot roditel koga ke seti deka ima ,,problem,,(bilo kakov),a ne prvo da se obraka na drugar/ka. Reakcijata na roditelot mozeme samo da ja pretpostavime-ne sme sigurni kako ke reagira toj.Moze da se iznenadime, ama uverena sum deka za nas i najteskiot problem roditelot ke go pottikne da ja bara soodvetnata pomos.Roditelot za mene treba da e roditel na poddrska.Sum gledala slucai koga tinejderite, mladite mislele deka toj i toj problem nemozat da go kazat na roditelot-a, na kraj..roditelot ke ja dade najtoplata poddrska, najdobroto resenie.Na site bi im preporacala so sekoj za niv ,,golem problem,, razgovarajte.Ednostavno so samiot zbor ,,Mamo(ili tato) moze da odvois vreme sakam da porazgovarame nesto?,,Vednas se pali signalot,, Se li e vo red, pa moeto dete e licnost, pa..fala bogu sto me povika..itn,,Pozz roditeli..Vi posakuvam se najubavo so Vasite najmili.
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27633
Registration date : 2009-06-26

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty07.09.09 23:36

Jas momentalno imam mal tinejdzer doma.Sakam da bidam drugar,no i avtoritet.Drugarstvoto vo tie godini go zemaat zdravo za gotovo,pa si probaat na taa karta da izvlecat sto poveke od roditelot.Ako ednas popustam "drugarski"znae na glava da mi se kaci.Zatoa vo toj period avtoritetot,mudro "spakuvan"e podobrata varijanta spored mene.Kaj mene pali ova..vo tek sum so nastanite(sto se slucuva vo nejziniot zivot),a sepak sum avtoritet.Se znae kade e granicata za nekoi raboti.Za sega funkcionirame dobro,no kako sto rekov uste sme na pocetokot od pubertetot za ponatamu ke vidime.Sigurno ke ima pogolemi predizvici Smile
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27615
Registration date : 2009-07-04

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty08.09.09 20:47

Glasam za toa da se bide roditel..a deteto ke si najde drugar vo drugarite...no, mislam deka deteto treba da ima eden odnos so toa sto ke znae deka roditelot e toj na koj deteto ke mu se doveri..a drugarot da bide za drustvo, zabava, zanimacija..i dr.Roditelot(roditelski..nezno, poddrska..doverba) a drustvoto za zabava i druzenje.Mislam deka rodtel i drugar treba da se razdvoi.Sega se zavisi..ima semejsva (licno sum videla) kade deteto so majkata se zdruzeni do nevideni granici..pa duri odat vo kontra odnos so tatkoto..odnosno go smetaat za izoliran clen. Druga situacija majkata izleguva so svojata kerka i nejzinite drugarki po kafici, doma so niv pusi cigari, si zamenuvaat obleka..i red dr..raboti.Znaci sekoj razlicno..se zavisi od semejstvata..sekoj si kreira kako mu odgovara.Vikaat kolku luge-tolku prikazni..neli??Pozz..mnogu ubava tema..bas sakam da citam situacii od domasnata sredina..toa e tolku poucno..mnogu ubavo..davam poddrska na onie koi pisuvaat na ovaa tema.Jas samo onaka zagatnav nesto sto sum videla..sigurno povozrasnite majki imaat sto da kazat..pozz na site..
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27347
Registration date : 2009-07-01

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty09.09.09 10:40

Јас имам дома тинајџерка ќерка и сега поминува низ интересден период од животот, а и јас со неа. Многу сме блиски, но близината е како на мајка со ќерка, а не на две другарки. Се ми раскажува и тоа е добро, затоа што од мене има постојано совети и мислења за ситуациите. Секако се обидувам да и помогнам да стане целосно самостојна и комплетна личност и во животот да сум и многу малку потребна.
Мислам дека нема потреба од близина како две другарки. Па менување гардероба или заедно излегување... тоа е премногу. Тогаш мислам на мајката нешто и фали... децата треба да си имаат свој сопствен живот. Нашата улога е како сенка да ги пратиме и насочуваме и да сме постојано тука за се кога им требаме.
Инаку, се гордеам со мојот однос со ќерка ми и со неа како личност.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27615
Registration date : 2009-07-04

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty09.09.09 22:01

Betka i od mene pozdrav..mnogu mi se dopadna tvoeto majcinsko razmisluvanje..Prodolzi taka..sekoja cest..mene mi se dopaga takviot odnos kerka-majka.Pozz i sekoe dobro.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30761
Registration date : 2008-11-06

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty10.09.09 8:46

Мене мајка ми ми била и ми е другар. Нормално пред се родител ама во секое време сум можела да и се доверам за се и сешто и да добијам добар совет било да е нешто прифатено или не. Моите си ги имаа така поделено улогите во воспитувањето да можам на мајка ми да и кажам се а татко ми беше тој построгиот. Секогаш кога сум се наоѓала во ситуација пред да направам некоја глупост јас пред мене го гледав ликот на татко ми Smile и нормално правиш СТОП. Тој страво почит што сум го имала пред него е до некоја мера пресуден за тоа што сум јас денес..
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27615
Registration date : 2009-07-04

Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty11.09.09 20:36

Znaes mama ane..te citam..i jas si razmisluvam.Ne deka tatko mi bese nekoj strog..ama sega koga veke imam nekoi podrugi..kako da kazam postari(a..ne sme neli mnogu stari)godini..se si mislam deka edno pocituvanje kon kerkata e taa strogost. Si mislam..ako imam kerka bi sakala i maz mi taka da se odnesuva.Se mislam deka toa e nekoj strav..nekoja zastita nevidliva od strana na ,,strogiot,, tatko koja lebdi okolu nas..i za toa duri sega stanuvam svesna. Tolku mnogu te pocituva tatkoto sto duri misam deka od strana nabljuduva sto i kako.Jas tatko mi..samo ako go poglednev..barav odobruvanje.I den denes znam da go gusnam..a znam deka izleguva nadvor..oti mu se nasolzeni ocite.Se gordee so mene..cel zivot se gordeel..ama kako maz, tatko..bil stabilen i znael da mi dade stroga ama pravedna poddrska.Nemam zborovi..sum rastela vo tolku prekrasno semejstvo.Mi bil roditel..kako tatko..ama sum custvuvala vo sebe deka e mojot najgolem drugar..Edna moja stara prijatelka..tetka da ja narecam , vo godini-zena..znae vaka da mi rece: ,,Cedo..odi posetuvaj gi roditelite..raduvaj se so niv, razgovaraj za se sto ti tezi na dusata..oti eden den ke se skrijat(misli-pocinat) i posle ke ti bide tesko,, Od toj den sum mnogu poblaga..gi islusuvam, gi prasuvam, razgovaram..ednostavno im se raduvam. Pozzz..mnogu napisav..sakajki se da kazam..pozz..me pogodi temava..mnoguuu pozitivno...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Родител или другар? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Родител или другар?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: