Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Поддршка за самохраните родители

Go down 
+67
smisjana
Mama Vase
Misticia
D-r Lidija Pazdrijan
danielaval
delfinka
lavce
sonja 35
KATIC
jasmina,mina
biljanag
makresanska
Vesnicka
NatasaK26
Dragana
Ilince
Sandra
vecki
beti.liz
natasa imenjacka
marina_daniel
moja mama
nata
Inana
sunset
Vesna Blazevska
Dzena
Jovana's mom
bordan
Ves
ladypp
Goca
pepa
margarita
mamalina
kristina_b
tanjasofija
sasa
fibimk
Volcica
marija*
tanja_simon
sneze
kara
Emilija
Kikic
Eni
MamaMaja
nikolina008
Kinky
Lana
Damjana
Mimi22
nnatasa
daniela dimoska
obicna
SonjuS*
Anjuska08
Mama Ane
milena p
lidija29
sonja colakova
hormonce
avanturistka
sonjamfk
delfin76
lela
71 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
АвторПорака
natasa imenjacka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 24
Age : 51
Локација : kavadarci
Поени : 26995
Registration date : 2009-07-13

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty29.09.09 9:29

sa slozuvam Vesna,deteto ne e zemeno za dzabe,imalolpricina no dali opravdana ili......nesto znam .Se slucuva tatkovci da go dobijat doveruvanjeto na decata koga majkata nema uslovi za zivot,ako e tesko bolna,ako ima vonbracna vrska so lice koe ima asocijalno odnesuvanje i bla bla bla,no NEMA zakon sto go poprecuva vuduvanjeto na deteto so majkata.Vo ovoj slucaj majkata e taa koja ne se bori da go vidi deteto.I ako ne postpi kako sto ja sovetuvame da bara Resenie od Centarot znaci ne se interesira i e licnost za koja e izlisno de se zboruva vo forumov zar ne.Ovde se site majki pozrtvuvani za svoite deca i koi se borat za niv bez da potkleknat na teskotiite.Podrska do site majki!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
OlgicaMA
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 27023
Registration date : 2009-07-03

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty23.10.09 15:56

Zdravo na site, sajtov bil odlicen, toa sto sakam da prasam e slednovo, jas sum razvedena majka na 4 god sin, razvodot ne bese strasen i sin mi redovno se gleda so tatko mu, dali nekoj od vas e vo slicna situacija, mi treba sovet dali da mu objasnuvam na sin mi zosto mama i tato ziveat vo razlicni gradovi ili da cekam toj koga ke pocne da prasuva.

Pozdravi
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28245
Registration date : 2009-04-28

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty24.10.09 0:14

Ne cekaj, objasnuvaj, kako ke go sfatis i dozivees razvodot, taka i sinceto ke go sfati i dozivee.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29322
Registration date : 2008-09-16

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty24.10.09 0:27

Vo ovoj slucaj majkata e taa koja ne se bori da go vidi deteto.I ako ne postpi kako sto ja sovetuvame da bara Resenie od Centarot znaci ne se interesira i e licnost za koja e izlisno de se zboruva vo forumov zar ne.Ovde se site majki pozrtvuvani za svoite deca i koi se borat za niv bez da potkleknat na teskotiite.Podrska do site majki!!!!!

Откако се обидов да помогнам со информации , совет, број од ЕСЕ , увидов дека всушност горенапишаното ја објаснува ситуацијата .
Сепак човек може да се излаже во своите проценки но кога детално ќе разгледаш нешто ...
Вратете се на почетокот Go down
natasa imenjacka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 24
Age : 51
Локација : kavadarci
Поени : 26995
Registration date : 2009-07-13

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty27.10.09 12:07

Zdravo na site.Pozdrav do Olgica.Deteto ne e mnogu malo i ne znaci ako ne prasuva deka ne e svesno deka tato ne zivee so vas.Najdi nacin koga ke pocne da postavuva prasanja vistinski da znae sto se slucilo vo smisol deka vie ste razdeleni no podednakvo go sakate.korisno vo celata situacija e sto vie ste go nadminale megusebniot konflikt i na toj nacin ne vlijaete vrz deteto da se cuvstvuva zbuneto.Prodolzete taka,se dodeka i drugata strana go saka dobroto na deteto i kontaktite tecat bez problem.Najvazno od se e pred deteto nikogas vie i vasata potesna okolina ne diskutira pred nego negativno za tatkoto i obratno,nikoj od negovata okolina ne zboruva negativno za vas.Taka deteto najisprevno ke gi razviva svoite emocii ,misli i stavovi za drugiot roditel i celata situacija nema da vlijae stresno vrz nego.
Вратете се на почетокот Go down
OlgicaMA
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 27023
Registration date : 2009-07-03

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty01.11.09 10:10

Hi, blagodarnost do Natasa, jas i tatko mu se razdelivme koga sin mi imase nepolni dve godini, taka da toj i edvaj pameti deka nekogas sme ziveele site zaedno, sega redovno se gleda so tatko mu i voopsto okolu seto toa nema konflikti ili negativni emocii bidejki jas imav dosta razumen i miren razvod i sega sum vo prijatelski odnosi so poranesniot soprug, no toa sto sakav da go prasam e slednovo: sin mi e sega dovolno golem da razbere deka negovite mama i tato se razlikuvaat od ostanatite po toa sto ne ziveat zaedno, neodamna me prasa dali site tatkovci ziveat vo drug grad. Mojata dilema i potreba za sovet e kako toa da mu go objasnam, toa deka i mama i tato podednakvo go sakaat postojano mu kazuvam i jas i tatko mu, no toa zosto negovite mama i tato ziveat vo razlicni gradovi odnosno zosto negovoto semejstvo se razlikuva od ostanatite (posebno sega koga se druzi so drugi deca) za toa mi treba vas sovet ili iskustvo. Kako i sekoj roditel i jas ne sakam na moeto dete nesto da mu nedostasuva i poradi toa postojano mu kazuvam deka nego i mama i tato najmnogu go sakaat a i jas licno veruvam deka za srekno dete mnogu povazno e sreken roditel pa makar i eden odkolku dvajca nesrekni, ne deka jas ne sakav sin mi da zivee so obata roditeli ama koga nesto ne e pisano so sila ne biduva.
Вратете се на почетокот Go down
natasa imenjacka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 24
Age : 51
Локација : kavadarci
Поени : 26995
Registration date : 2009-07-13

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty02.11.09 9:42

Zdravo na site!
Olgice sto da to kazam sekoe dete ima traumi od razvodot kolku e pogolemo i kolku poveke razbira.Za sreka kaj tebe toa se slucilo koga deteto ne bilo ni svesno za toa.Sepak e mala vozrasta za da mu davas koj znae kolku tocni i precizni objasnuvanja zosto doslo do razvod i mama i tato ne ziveat zaedno, no postepeno voveduvaj go vo toa deka mama i tato ne ziveat zaedno,vo pocetok so delimicni informacii deka tato tamu zivee,deka ne mora site zaedno da ziveat,pa postepeno koga ke dostigne zrelost da prasuva zosto ne ziveete zaedno da se obidete da mu kazete zosto.Zatoa sto veruvajte sekoe dete potajno vo sebe smeta deka ke gi smiri mama i tato posebno ako ziveele zaedno i deteto bilo pogolemo koga bil razvodot pa i kaj vas sigurno toa ke se sluci.Ako smetate deka deteto ne moze da ve razbere ne kazuvaj te mu lagi, tuku vesto izbegnete da mu dadete informacija koja bi go ,,bolela,,ili ne e zrel da ja razbere.Jas mislam deka duri posle prvo oddelenie ke gi postavuva ponezgodnite i pokonkretnite prasanja, a togas ke moze i da razbere deka imalo nesto zaradi sto mama i tato ne se zaedno, pa makar i vistinskata pricina da se soopsti bez obvinuvanje na edna ili druga strana, mnogu e bitno da ne stvori i deteto slika za pricinata i da zavzeme strana.Znaci smetam deka seuste imas vreme za podetalno obrazlozuvanje na pricinite, a dotogas samo postepeno biraj zborovi kako ti smetas bidejki ti si majkata sto sekoja den e so deteto i znaes kako ,,disi,,i kako najdobro da mu kazes.Od strana nekoj koj ne go poznava deteto ne moze bas najkonkretno da ti kaze so koi zborovi da mu kazes bidejki decata se sekoe prikazna za sebe i se mnogu mudri glavi.Vo sekoj slucaj vasite dobri odnosi i postojanite kon takti na deteto so tatkoto ti ja olesnuvaat situacijata.
Вратете се на почетокот Go down
ivani
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 17
Age : 38
Локација : Gostivar
Поени : 26385
Registration date : 2009-11-11

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty20.11.09 12:45

Podrska za site samohrani majki..ne znam kako e da se bide ne bi ni sakala da doznaam no alal na tie sto sami gi izdrzuvaat svoite deca mora da im e pretesko
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27467
Registration date : 2009-05-16

Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty04.12.09 17:25

podrska i od mene za site samohrani roditeli ne daj boze ova da mi se sluci i voopsto nikoj ova da ne go oseti na svoja koza alal da im e na onie sto mozat sami da gi izdrzuvaat svoite deca veruvam deka im e mnogu tesko im posakuvam na site ponovo da se soedinat zaedno za da bidat kompletno srekno semejstvo a decata se znae togas ke bidat najsrekni neka proraboti svesta kaj onoj sto e vinoven
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поддршка за самохраните родители   Поддршка за самохраните родители - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Поддршка за самохраните родители
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: