Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Април 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Родител или другар?

Go down 
+25
Kat
Mama Vase
Vesna Blazevska
Mama Ane
Betka
Dara
lilijana
soledad
Sanja_Ivana
delfinka
Наташка
rdjmk
avanturistka
vdovica
aneta
NA7NEBO
Ben10
ZeleniCka
jordanova_l
Lana
iki
wisna
ZZ
Emi
Big Sister
29 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28245
Registration date : 2009-04-28

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty13.09.09 17:33

Родител. Зошто? Затоа што детето мора да почувствува сигурност, поддршка, понекогаш и контрола. Децата тоа го сакаат, не да е претерано, не да ги гушиме со тоа, но имаат потреба да видат дека некој се грижи за нив, дека секогаш има некој да им помогне, да ги поддржи, да ги утеши, но во исто време и да ги советува, насочува, да ги истера на прав пат.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28834
Registration date : 2009-03-17

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty13.09.09 19:29

gledav ednas eden film,tema nesto za majka i kerka.majkata barabar so kerkata,demek prijatelka sakala da bide so nea.taka poveke ke ja kontrolirala,ke znaela sto pravi vo sekoe vreme.kafinja,cigari,izlaganje i se sto sleduva vo tie ludi god.
i pukna filmot na kerkata i zborovite sto gi kaza epten mi ostanaa vo glava.i vika na majkata neskam od tebe prijatel da mi bides,jas imam prijateli kolku sakas.mene mi treba majka,roditel.
mora da postoi granica do kade,i toa debela.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28245
Registration date : 2009-04-28

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty14.09.09 17:14

Da, da, definitivno granica, jas gledam po maliot, koga pocnav da go pustav nadvor mu dadov mobilen, i na sekoi 15 min mu zvrckav i sekako imase reakcija "me udavi". Eden den skisnav na prozor da gledam sho i kako pravi, ne mozev da go vidam, no izdrzav da ne mu se javam. Ete go doaga i mi vika:"zasto ti ne i se javi da prasas kaj sum?" Se osetil zapostaven...i ne samo sin mi tuku i sekoe dete ja saka kontrolata na roditelot (ne preterana sekako), saka da oseti bezbednost, sigurnost, poddrska, a ne prijatel, kako sto e vo primerot na Mama Vase - imam prijateli eden kup, neli. I preteranoto "labavo" drzenje na decata, cesto moze da se protolkuva kako "negriza" od strana na roditelite...i jas ne bi sakala majka mi da mi e drugarka...no kaj mene e druga prikazna, jas go imam onoj sindrom "parental child" - se grizam za niv kako da mi se deca :(.
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27067
Registration date : 2009-08-04

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty20.09.09 18:42

Се мислев каде да пишам па решив овде.Вчера кај комшиите се случи нешто многу страшно, се самоуби дете од 19 год.Многу беше мирно и добро ниту пиеше ниту се дрогираше.Голема трагедија.Што е ова што се случува со децава зошто не гледаат излез,па преземаат крајни дејствија,што ни на крај памет ќе ти текнат.Да не знаеш како да постапиш ниту што да речиш.Многу страшно господ да не чува
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27420
Registration date : 2009-07-04

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty20.09.09 19:50

Pozz..Kat..zatoa jas sum za toa decata da ucat religija vo uciliste.Toa gi doblizuva do pravoslavnata hristijanska(nasa)vera..a taa gi uci deka samoubistvoto e losa rabota i na nekoj nacin ke gi distancira od toa golemo zlo.
Ja imam citano i biblijata(tamu isto nisto loso ne pisuva )odnosno..mnogu poucno kazuva za roditelstvoto, za odnosot roditel-dete i toa mnogu mi se dopadna.
Deteto sto se samoubilo..toa ne doslo tek taka preku nok,..imalo nekoja maka..a ponekogas i od najmirnite deca covek ke se iznenadi.
koj znae sto covek treba da rece za da kaze mnogu nesto pametno, da ne povredi nikogo..Mozebi se dvizam vo pogresna nasoka..no..pricinite vo detskata glava se milion..nasprema spremnosta na roditelot.
Kolku tesko podnesuvam vakvi raboti.Da ti kazam iskreno se potresov..tazna prikazna.Mozebi treba moderatorot da otvori tema ,,Kade gresime kako roditeli???,,Pa ..roditelite da pisuvaat pouki koi ke pomognat nekomu.Pozz..
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28245
Registration date : 2009-04-28

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty21.09.09 11:40

kako roditeli gresime i ke gresime, vazno e tie greski da ne se katastrofalni i da ne nosat posledici kako ovaa pogore.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27084
Registration date : 2009-09-25

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty26.09.09 10:45

Imam prijatelski odnos so mojata maturantka od mala i ukazuvav deka jas kako majka nikogash nema da ja sudam tuku samo ke ja sovetuvam trgnuvajki od toa deka i jas sum gi pominala nejziniti godini.Isto i mm ima prijatelski odnos so kerkata i super funkcionirame,nikogash ne sme postavile ostri granici se bilo so dogovor
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30264
Registration date : 2009-03-04

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty26.09.09 10:56

Mama Vase напиша:
gledav ednas eden film,tema nesto za majka i kerka.majkata barabar so kerkata,demek prijatelka sakala da bide so nea.taka poveke ke ja kontrolirala,ke znaela sto pravi vo sekoe vreme.kafinja,cigari,izlaganje i se sto sleduva vo tie ludi god.
i pukna filmot na kerkata i zborovite sto gi kaza epten mi ostanaa vo glava.i vika na majkata neskam od tebe prijatel da mi bides,jas imam prijateli kolku sakas.mene mi treba majka,roditel.
mora da postoi granica do kade,i toa debela.
Potpis....Jas sum prijatel so Sergej togas koga treba,no i roditel - povtorno, togas koga treba....I toa taka ke bide za cel zivot... flower
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28276
Registration date : 2008-12-26

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty26.09.09 17:02

treba da sme iskreni so roditelot bas kako drugari da gi custvuvame a ne kako nesto povozvisenooo
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28112
Registration date : 2009-04-14

Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty16.12.09 17:42

[quote="Emi"]
Ane напиша:
deka deteto pred se treba da ima doverba vo roditelot, kako prva licnost na koja moze da i se doveri i znae deka nema da go izneveri, odnosno ke moze sekogas da go posovetuva,a ne da mu sudi.
?

Potpis.Toa sum jas,razgovarame za se kolku sto dozvoluvaat negovite godini,iskren e so mene barem zasega,i gledam deka za se saka da razgovara so mene duri i za raboti koi nekoi negovi drugarcinja ne bi se osmelile da gi prasaat svoite roditeli.Podobro jas da go posovetuvam otkolku nekoi raboti da gi razbere na ulica.

No ima situacii koga moram da bidam i roditel,a ne samo drugar,sekako deka ponekogas za nekoi raboti mora i da se bide postrog,za da moze da se izgradi celosno edna licnost.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Родител или другар? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Родител или другар?   Родител или другар? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Родител или другар?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: